Uporedili smo revizorske kritike iz 2022. i 2023. godine: Novalić uveo uplate radnicima Aluminija, Fond solidarnosti od ove Vlade je dobio duplo više novca
Izvještaj o finansijskoj reviziji o izvršenju budžeta FBiH za prošlu godinu posljednja dva dana u fokusu je medija, a revizorski nalazi o uplatama doprinosa radnicima mostarskoga “Aluminija” i u platama iz doprinosa u Fond solidarnosti FBiH izazvala su posebnu pažnju.
Međutim, ono što je zanimljivo jeste to da se u dijelu medija i javnosti stvara privid da je riječ, posebno kada se govori o uplatama za radnike “Aluminija” nešto novo, što nije tačno.
Naime, subvencije i privatnim preduzećima, prvenstveno “Aluminiju” u gotovo identičnom iznosu kao sadašnjem, uvela je bivša Vlada FBiH na čijem je čelu tada bio Fadil Novalić. Naravno, ovo ne amnestira sadašnju Vladu FBiH na čelu s Nerminom Nikšićem da nastavi s pogrešnom i štetnom praksom kojoj se već na osnovu nalaza iz prethodne godine trebalo stati ukraj i ovakvo ponašanje sigurno je posljedica toga što za sve negativne nalaze revizora do sada niko nije odgovarao.
Revizori i 2022.godine ukazivali na uplate “Aluminiju”
Revizori su i u izvještaju za 2022. godinu, kao i u onom za 2023. godinu naveli gotovo iste zamjerke na uvezivanje radnog staža radnicima mostarskoga “Aluminija”, o čemu svjedoči javno dostupan izvještaj.
„Revizijom subvencija privatnim preduzećima za uvezivanje radnog staža utvrđeno je da su sredstva u iznosu od 907.095 KM po Programu utroška sredstava Subvencije privatnim preduzećima i preduzetnicima za uvezivanje radnog staža za 2022. godinu odobrena preduzeću ‘Aluminij’ d.d. Mostar, iako ovo preduzeće nije ispunjavalo osnovni kriterij za učešće i izbor korisnika sredstava. Ovo preduzeće ima mješovitu strukturu kapitala sa vlasničkim udjelima: Vlada FBiH 44%, Vlada Republike Hrvatske 12% i pojedinačni dioničari 44% – kapital u privatnom vlasništvu.
Shodno tome, preduzeće nije u većinskom vlasništvu FBiH, niti u većinskom privatnom vlasništvu, zbog čega nije ispunjavalo osnovni kriterij za učešće i izbor korisnika sredstava finansijske pomoći. Također, Programom su odobrena sredstva za uvezivanje radnog staža po osnovu neizmirenih doprinosa za PIO koji su obračunati na bruto plaće veće od zakonom utvrđenih minimalnih bruto plaća u FBiH. Budući da je cilj rješavanje socijalnog statusa radnika penzionisanjem, te da su za ove namjene osigurana sredstva u Budžetu FBiH, smatramo da sa aspekta efikasnog i racionalnog upravljanja javnim novcem nije primjereno ni opravdano odobravati sredstva za izmirenje doprinosa za PIO koji su obračunati na bruto plaće veće od zakonom utvrđenih minimalnih bruto plaća u FBiH. Skrećemo pažnju da je preduzeću ‘Aluminij’ d.d. Mostar odobren prosječan mjesečni iznos sredstava po jednom radniku 679 KM za izmirivanje doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, dok je drugim preduzećima po istom osnovu odobreno od 6 do 10 puta manje sredstava”, stoji u izvještaju revizora iz 2022. godine kada je budžet trošila bivša Vlada FBiH.
U izvještaju za prošlu godinu, revizori su ustanovili gotovo identičan nalaz, s tim što je iznos za radnike “Aluminija” s onog iz 2022. od 679 KM povećan na 690 KM.
Revizijom subvencija privatnim preduzećima za uvezivanje radnog staža utvrđeno je da je 300.819 KM po tom osnovu uplaćeno Aluminijumu d.d. Mostar za 2023. godinu, iako ovo preduzeće nije imalo pravo učešća. Odnosno kriterij za dodjelu sredstava nije definiran sa stanovišta većinskog učešća privatnog vlasništva u kapitalu korisnika finansijske pomoći, jer su sredstva namijenjena za dodjelu privatnim preduzećima. Programom je propisano da je korisnik pomoći privatno preduzeće u čijem je osnovnom kapitalu kapital Federacije BiH ili bilo kojeg nivoa vlasti u Federaciji BiH zastupljen sa manje od 50% vlasništva.
Naime, preduzeće „Aluminij“ d.d. Mostar ima mješovitu strukturu kapitala sa vlasničkim udjelima: Vlada FBiH 44%, Vlada Republike Hrvatske 12% i pojedinačni dioničari 44% – kapital u privatnom vlasništvu. Shodno tome, preduzeće nije u većinskom vlasništvu FBiH, ali nije ni u većinskom privatnom vlasništvu, zbog čega nije ispunjavalo osnovni kriterij za učešće i izbor korisnika sredstava finansijske pomoći. Pored navedenog, Programom su odobrena sredstva za uvezivanje radnog staža po osnovu neizmirenih doprinosa za PIO koji su obračunati na bruto plaće veće od zakonom utvrđenih minimalnih u FBiH.
Budući da je cilj rješavanje socijalnog statusa radnika penzionisanjem, te da su za ove namjene osigurana sredstva u Budžetu FBiH, smatramo da sa aspekta efikasnog i racionalnog upravljanja javnim novcem nije primjereno ni opravdano odobravati sredstva za izmirenje doprinosa za PIO koji su obračunati na bruto plaće veće od zakonom utvrđenih minimalnih bruto plaća u FBiH. Skrećemo pažnju da je preduzeću ‘Aluminij’ d.d. Mostar odobren prosječan mjesečni iznos sredstava po jednom radniku 690 KM za izmirivanje doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, dok je drugim preduzećima po istom osnovu odobreno od 6 do 11 puta manje sredstava. Na ovakav način se privatna preduzeća stimulišu, umjesto da se sankcionišu zbog nepoštovanja važećih zakonskih propisa”, stoji u izvještaju o izvršenju budžeta za 2023. godinu.
Novalićeva Vlada u Fond solidarnosti uplatila oko 28 miliona, sadašnja oko 51 milion KM
S druge strane i za Fond solidarnosti revizori godinama ukazuju na to da se u njega iz budžeta ne uplaćuju zakonom propisani iznosi.
Građani FBiH moraju dobiti svoj novac koji im pripada i to mora znati i aktuelna Vlada FBiH.
No, treba reći istinu i navesti da su revizori u izvještaju za 2022. godinu, znači za vrijeme Novalićeve Vlade FBiH konstatirali da je u Fond solidarnosti uplaćeno samo oko 28 miliona KM, odnosno samo 16 posto.
„Za finansiranje Fonda solidarnosti odobreno je samo 16% potrebnih sredstava, iako je finansiranje ovog Fonda predviđeno posebnim zakonom. Navedeno ukazuje na to da planiranje Budžeta FBiH za 2022. godinu nije izvršeno u skladu sa Zakonom o budžetima u FBiH u dijelu poštovanja rokova i smjernica datih Instrukcijama br. 2 za pripremu Budžeta FBiH za 2022. godinu. To je imalo za posljedicu nedovoljno obezbijeđena sredstva za finansiranje Fonda solidarnosti (16%, odnosno 28.500.000 KM od uplaćenih sredstva od doprinosa za zdravstveno osiguranje u iznosu od 177.314.360 KM). Pored toga, Budžetom nisu planirana dovoljna sredstva za isplaćene penzije (10.183.218 KM) i plaćene kamate po vanjskom dugu (3.315.862 KM), a planirana su sredstva za određene kapitalne transfere koji nisu zasnovani na relevantnoj dokumentaciji, zbog čega je njihova realizacija bila jako niska“, naveli su revizori u izvještaju za 2022. godinu.
Iako bi Nikšićeva Vlada trebala u potpunosti poštovati zakon i uplatiti sav potrebni iznos Fondu, mora se ipak reći da je ova Vlada u Fond solidarnsoti uplatila 51.650.000 KM, što je skoro duplo veći iznos od onog koji je uplaćivala prethodna Vlada, ali nije puni iznos koji je trebao biti 84,8 miliona KM.
Nikšićeva Vlada prvobitno je odobrila oko 33 miliona KM za Fond, što je korigovano odlukom Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Predstavničkog doma Parlamenta FBiH da taj iznos bue povećan rebalansom Budžeta. Naravno da ni to nije zadovoljavajuće, ali jeste iznos znatno veći od onog koji je za Fond izdvajala prethodna Vlada FBiH.
„Odbor za ekonomsku i finansijsku politiku Predstavničkog doma Parlamenta FBiH je 14. 3. 2023. godine razmatrao Inicijativu za usklađivanje Prijedloga Budžeta FBiH za 2023. godinu sa Zakonom o zdravstvenom osiguranju u pogledu finansiranja rada Fonda solidarnosti, te usvojio Zaključak da Vlada FBiH prilikom izrade Rebalansa Budžeta FBiH za 2023. godinu usvoji budžetski zahtjev Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH za 2023. godinu i u DOB-u planira usvajanje budžetskog zahtjeva za period 2023-2025. godine. Izmjenama i dopunama Budžeta FBiH povećana su odobrena sredstva za 10.000.000 KM i izvršene preraspodjele, tako da je operativnim budžetom za Fond solidarnosti izdvojeno 51.650.000 KM, što je i dalje ispod traženog iznosa od 84.800.117 KM“, stoji u izvještaju revizora za 2023. godinu.
Nažalost, kao što smo već napomenuli revizori godinama imaju primjedbe i zamjerke na trošenje novca iz budžeta i FBiH i svih drugih javnih budžeta iz kojih su potrošene milijarde novca na netransparentan način, ali nikada za to niko nije odgovarao.
Evidentno je i da neki mediji koji se na ovakve nalaze ranije nisu osvrtali, sada ih pokušavaju predstaviti novinom, što kako pokazuju izvještaji “crno na bijelo” nije tačno.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE