Djeci je danas sve servirano: Ne pomažu jedni drugima kao prije, upozorava neuropsihijatar

Djeci je danas sve servirano: Ne pomažu jedni drugima kao prije, upozorava neuropsihijatar

Neuropsihijatar Miro Klarić je naglasio da je ovisnost o mobitelu postala ozbiljan problem, uzrokujući simptome slične apstinencijskoj krizi. “Tremor, anksioznost… kao da ste na nekoj psihoaktivnoj supstanci. Zamislite život bez interneta mjesec dana,” kazao je dr. Klarić, dodajući da stres nije uvijek negativan, ali može imati ozbiljne posljedice.

Prema Klariću, tehnologija je donijela nove izazove ne samo za mentalno zdravlje, već i za somatsku medicinu.

“Sve je više novih bolesti koje nisu ozbiljne, već predstavljaju stanja,” istaknuo je neuropsihijatar za Bljesak.info.

Također je dodao da je učestalost depresivnih poremećaja kod žena dvostruko veća nego kod muškaraca, dok je učestalost ozbiljnih mentalnih poremećaja ostala ista u posljednjih 100 godina.

Dr. Klarić je komentirao i gdje su žene najsretnije, naglašavajući da to nije u Europi.

“To može biti u zemljama s manjim nacionalnim prihodima gdje ljudi imaju manje, ali su zadovoljniji,” rekao je.

Klarić je ukazao na uticaj farmakološkog lobija, napominjući da su najveće investicije posljednjih godina bile u psihofarmake povezane s poremećajima uzrokovanim stresom.

Također je izrazio veliku brigu zbog gubitka kreativnosti među djecom, koja sada imaju sve servirano i ne pomažu jedni drugima kao prije.

”Djeci je sve servirano, dostupno, gubi se kreativnost. Djeca više ne pomažu jedna drugima i ne treba im npr. neko ko će kontrolirati u učionici dok rade testove. Jer oni prosto ne pomažu jedni drugima, ne daju vam da prepišete nešto, sve je to tržišna utakmica.”

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

BISSTOURS
rentacarZenica