Zdravstvo u BiH nije u nadležnosti države: Ne revidira se lista lijekova, ne pravi registar oboljelih
Tačan broj onkoloških pacijenata u Bosni i Hercegovini je nepoznat jer na nivou države ne postoji registar oboljelih od raka. Medicinski stručnjaci u BiH, među kojima je i Maja Banjin, svjetski priznati stručnjak iz oblasti onkologije, već dugo upozoravaju na bitnost uspostavljanja ovog registra.
Nažalost, zdravstvo u BiH nije u nadležnosti države, već dva njena entiteta, te distrikta Brčko. Mnogi medicinski stručnjaci, uključujući doktoricu Banjin, naglašavaju važnost donošenja nacionalnog registra oboljelih. Međutim, čini se da to one koji donose odluke uopšte ne zanima.
“U BiH se na entitetskim (RS) i nekim kantonalnim razinama (FBiH) prijavljuju i prikupljaju podaci o incidenci i smrtnosti od raka. Klinički centar u Sarajevu također ima vlastiti registar za rak. Ipak, jedan od prioriteta u okviru reforme zdravstva je formiranje registra za rak (Cancer registry), baze podataka koja će omogućiti prikupljanje tačnih i relevantnih podataka o ovom oboljenju u cijeloj BiH,” kaže doktorica Banjin za Oslobođenje.
Formiranje registra za rak zahtijeva zajednički, koordinirani i održivi angažman medicinske zajednice, istraživača, zakonodavaca i institucija.
“Potrebno je da se osnuju radna tijela sastavljena od medicinskih stručnjaka i predstavnika vlasti koja će definirati i promovisati načela i ciljeve registra za rak u BiH. Formiranjem registra za rak BiH će se otvoriti put pristupanju Evropskoj mreži registara raka (ENCR), što će omogućiti da podaci o malignim oboljenjima u BiH budu prisutni u svjetski najrelevantnijim naučnim bazama podataka,” ističe ona.
Novinarka Eldina Zolj-Balenović, koja je onkološki pacijent, kaže da ona, ali ni ostali oboljeli, nisu iznenađeni nepostojanjem registra jer bi tada imali uvid u rezultate neadekvatnog i nepravovremenog liječenja.
“Imali bismo uvid u broj smrtnih slučajeva. I pacijenti i onkolozi su ogorčeni odnosom Ministarstva zdravstva FBiH koje, kada su onkološki pacijenti u pitanju, ne radi ništa, ne revidira listu lijekova, ne pravi registar oboljelih, uskraćuje pravovremeno i adekvatno liječenje. Hiljade ljudi oboljelih od karcinoma se nalazi na njihovim listama čekanja i duže od godinu,” tvrdi ona.
Zasad se, bar kad je riječ o Federaciji, proces registracije malignih neoplazmi obavlja putem popunjavanja prijave.
“Zdravstvene ustanove u javnom i privatnom sektoru dostavljaju nadležnim kantonalnim zavodima za javno zdravstvo prijave slučajeva malignih neoplazmi. Kantonalni zavodi ih dostavljaju Zavodu za javno zdravstvo FBiH, gdje se objedinjuju podaci za cijelu Federaciju. Nažalost, u okolnostima povećane administracije u suvremenom zdravstvenom sustavu i smanjenja broja zdravstvenog kadra, sustav izvještavanja bi trebao biti razvijeniji i sveobuhvatniji,” ističu za Osolobođenje iz federalnog Zavoda.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE