Jahorina vs. Bjelašnica prema finansijskom izvještaju

Jahorina vs. Bjelašnica prema finansijskom izvještaju

Dvije tople zime ostavile su dubok trag na poslovanje skijaških centara u BiH, regiji i planinskom turizmu uopće.

Nakon objave finansijskih izvještaja na portalu Akta.ba provjerili smo kako su poslovala dva najveća ski centra u našoj zemlji – KJKP ZOI 84 i Olimpijski centar Jahorina.

Prema dostupnim podacima, KJKP ZOI´84 ostvario je 2023. godine prihod od 9,7 miliona KM i gubitak od čak 3,1 miliona KM. Podsjetimo, godinu prije prihod je bio gotovo isti, dok je zabilježeni gubitak iznosio 358.365 KM.

Poznata je činjenica da su kantonalna javna preduzeća opterećena velikim dugovanjima koja su se nakupljala godinama, a koja kao i svako dugovanje kad – tad moraju doći na naplatu. Kantonalno javno preduzeće “ZOI ’84” jedno je od takvih preduzeća. Prema planu restrukturiranja i sanacije za period 2022-2027. godina, procjenjuje da preduzeće može izaći iz zone gubitaka za tri godine.

S druge strane, Olimpijski centar “Jahorina” je u prošloj godini poslovao sa najvećim prihodom od početka postojanja centra i to u uznosu od 25,4 miliona KM i dobitkom od 384.821 KM.

Podsjetimo, Jahorina se protekle zimske sezone posebno izdvajala po visokim cijenama, gdje je cijena dnevnog ski pasa bila gotovo izjednačena s onima u renomiranim skijaškim centrima u Alpama ili Dolomitima.

Tako su skijaški centri u Bosni i Hercegovini koji su donedavno privlačili posjetitelje niskim cijenama bili suočeni su činjenicom da su odjednom postali preskupi. Uz to, teško su pogođeni klimatskim promjenama pa sada moraju promijeniti poslovnu strategiju kako bi opstali.

Direktor Dejan Ljevnaić nedavno je istakao ozbiljnost situacije i pozvao na hitno smanjenje cijena kako bi se reagovalo na trenutne izazove.

S.B. – akta.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica