Alma Zadić dobija prijetnje i pod stalnom je policijskom zaštitom: Nadam se da ubuduće neće biti bitno gdje je neko rođen
Ojačavanje vladavine prava i sudskog sistema kao i efikasnosti pravnog sistema je od velike važnosti za put ka EU zato što je vladavina prava osnova našeg zajedničkog života i demokratije. Ovo nisu samo birokratski prohtjevi Brisela. To je nešto što je bitno za sve nas, za osnove demokratije, za društveni razvoj kao i za biznis. Korupcija je ono što erodira naše povjerenje u državne institucije i demokratiju i to je razlog zašto je efikasna borba protiv korupcije od izrazite važnosti kako bi građani imali povjerenja u državu i njene institucije, kaže u intervjuu za Danas.rs ministrica pravosuđa Austrije Alma Zadić, upitana šta vidi kao glavne probleme srbijanskog pravosuđa.
Zadić je u sklopu posjete regionu zapadnog Balkana posjetila Beograd u ponedeljak gdje se sastala i sa ministricom pravde Majom Popovićem, kao i sa predstavnicima civilnog društva.
Odličan sastanak
Sa srbijanskom ministricom Popović imala je, kako je to napomenula više puta tokom intervjua, odličan sastanak.
– Razmatrale smo primjenjene sudske reforme. Smatram da je veoma važan i hrabar korak preduzeti takve reforme. Naravno sada je pitanje kako će te reforme biti implementirane. Još dug put je pred nama, ali potpisivanjem naše Zajedničke izjave postavljamo naš odnos u okvire ojačavanja vladavine prava, razmjene iskustava i ekspertize iz pravosuđa. Austrija je prijatelj Srbiji u ovim poduhvatima – kaže austrijska ministrica, koja se u Beogradu susrela i sa predstavnicima civilnog društva.
Zadić je prva austrijska ministrica koja ima migrantsko porijeklo. Iz rodne Tuzle izbjegla je 1994. u Beč, gdje završava pravni fakultet, da bi zatim otišla u na univerzitet Kolumbija, u Njujorku, na dalje usavršavanje.
Zbog porijekla često je na meti uvreda i prijetnji desnih grupacija, te joj je dodijeljena i 24-satovna policijska zaštita.
Zbog svog porijekla suočavali ste se sa brojnim pretnjama, zbog čega imate policijsku pratnju. Osjećate li se stoga kao punopravna članica austrijskog društva i zašto je uopšte u jednom evropskom društvo bitno ko je kojeg porijekla, a ne kako obavlja svoj posao?
Nadam se da ubuduće neće biti važno gdje je na primjer sljedeća ministrica rođena. Nadam se da to neće biti relevantno pitanje. I da budući ministri ukoliko imaju drugačiju pozadinu se neće susretati sa onim sa čim sam se ja susretala na početku svog mandata.
Dosta predrasuda
Na početku mandata bilo je dosta predrasuda i govora mržnje, čak i prijetnji, ali također sam dobila brojne poruke podrške. I baš te poruke su me osnažile. Iako i sad nakon četiri-pet godina imam policijsku pratnju, u Austriji imam veliku podršku za moje konsekventno i neprestano zalaganje za nezavisno i otporno sudstvo. Rođena sam u BiH, ali sam odatle otišla kada sam imala deset godina. Smatram se Austrijankom, ali sam svjesna svojih balkanskih korijena.
Ovu anegdotu uvijek prepričavam – kada me pitaju za koga bih navijala da igraju Bosna i Hercegovina i Austrija u fudbalskoj utakmici, ja odgovorim da je to isto kao kad bi pitali majku sestri Vilijams za koga bi navijala, za Serenu ili Venus.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE