CIJENE IFTARA ZA DVOJE U BIH: Da li je postalo luksuz iftariti u restoranu?

CIJENE IFTARA ZA DVOJE U BIH: Da li je postalo luksuz iftariti u restoranu?

U nedjelju je nastupio prvi dan ramazana (muslimanskog mjeseca posta), a prekid prvog dana posta, odnosno iftar, nastupit će danas, 11. marta, u 17.53 sati u Sarajevu.

Iako za mnoge muslimane u Bosni i Hercegovini iftar predstavlja priliku za druženje s porodicom i prijateljima u ugodnosti vlastitog doma, u posljednjih nekoliko godina sve su prisutniji iftari u ugostiteljskim objektima.

Mnogi objekti imaju posebne iftarske menije na kojima su uglavnom jela iz bosanske kuhinje – begova čorba, punjene paprike, ćevapi, pita – izbor je raznovrstan.

Pored osnovne “postavke” – hurmi, tope i limunade, na iftarskim medijima su begova čorba i pita, dok za glavno jelo, ovisno od mjesta, uglavnom možete jesti sarmu, sogandolmu, teletinu ispod sača s krompirom, pljeskavicu, jela s piletinom, neki tradicionalni desert (baklava, kadaif, hurmašica, tulumba) i kafa.

Cijene iftara nisu se znatno mijenjale u odnosu na prošlogodišnji ramazan, a kreću se od 25 KM pa do 65 KM.

Pronašli smo iftarski meni koji košta 25 KM u jednom sarajevskom hotelu, a u ovu ponudu uključene su hurme, topa, begova čorba i salata za predjelo. Za glavno jelo dobijete rolovanu punjenu piletinu, rižu i povrće na puteru, a za desert hurmašicu.

Međutim, ove cijene su mnogim građanima preskupe, posebno kad se uzme u obzir da je za dvije osobe potrebno izdvojiti od 60 do 130 KM.

Iftarski meniji u restoranima koji se nalaze na Baščaršiji koštaju u prosjeku od 35 do 55 KM. Na meniju koji košta 40 KM nalaze se hurma, limunada, topa, somun, begova čorba, pileći odrezak u sosu od gljiva sa pečenim krompirom i grilovanim povrćem, sezonska salata, a kao desert dobijete mix bosanskih kolača plus kafa.

Ako izdvojite 15 maraka više, odnosno 55 KM, za glavno jelo ćete dobiti klepe, šarenu dolmu, pitu, kombinaciju junećeg bifteka i pilećeg odreska u sosu od gljiva, a sve ostalo ostaje isto.

Za sve one koji žele skromno iftariti u Sarajevu imate mogućnost jesti u buregdžinici, ćevabdžinici i aščinicama pa izabrati jednu porciju iz njihove ponude, ali ako želite naći mjesto bilo bi dobro da rezervišete na vrijeme.

Dobro je istaći i da većina pekara radi sve do sehura (zore). Također, neke buregdžinice i ćevabdžinice na Baščaršiji u vrijeme iftara nude besplatno limunadu i hurme postačima, dok u drugim ugostiteljskim mjestima to nije praksa.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica