Hodović izjavio da je znao da će ga uhapsiti, kod “nezaposlenog” Kadrića pronađeno blizu 100.000 KM
U Sudu BiH danas je održano ročište Dženisu Kadriću, bivšem specijalcu FUP-a, te Alemu Hodoviću, sarajevskom biznismenu, koji su uhapšeni prekjučer u sklopu akcije “Consigliere“. Za njih je danas predloženo određivanje jednomjesečnog pritvora zbog bojazni od bjekstva, kao i opasnosti da bi boravkom na slobodi osumnjičeni mogli ometati istragu, prikrivati dokaze i vršiti uticaj na svjedoke ili saučesnike ili ponovo počiniti krivično djelo ili dovršiti započeto.
Tužilaštvo, kao osnov sumnje navode da su bili dio organizirane grupom za pranje novca. Tužilaštvo tvrdi da su Hodović i Kadrić, novac koji je stečene krivičnim djelom u drugoj državi htjeli da stave u legalne tokove.
“Djelovali na međunarodnom nivou”
Kako se moglo čuti iz današnjeg izlaganja tužioca, teza Tužilaštva je da se ovdje radi o organizovanoj kriminalnoj grupi, kojom su rukovodili Dženis Kadrić i Stefan Papić (nedostupan bh. organima, sumnja se da se nalazi u Ujedinjenim Arapskim Emiratima), a čiji su članovi bili sarajevski advokat Zlatko Ibrišimović, Maja Papić, Alem Hodović i Ferid Memić.
Papić i Kadrić su, kako je to naveo tužilac, djelovali na međunarodnom nivou i bavili se preprodajom velike količine opojnih droga. Nakon što bi na taj način zaradili veliku količinu novca, ostali članovi grupe imali su zadatak da taj novac ubace u legalne tokove, piše Faktor.
Tužilac je kazao da je u prijedlogu data detaljna komunikacija iz Sky aplikacije između advokata Ibrišimovića i Stefana Papića, te citirao određene njene dijelove.
Izdvojio je poruku Papića koji govori Ibrišimoviću da nikad ništa legalno u životu nije radio, govore o reakciji Hodovića “kad je prvi put vidio sat kod Ibrišimovića kako je svima samo o tome pričao”, kao i da “treba Hodović ubaciti pare u firmu u roku od par dana”.
Radi se o firmi E. S. TECH d.o.o. Sarajevo, čiji je vlasnik bio Papić, a direktor Alem Hodović, a koja je jučer također bila predmet pretresa.
Tužilac je kazao da u odnosu na obojicu postoji opasnost od bjekstva. Za Hodovića je kazao da ima dvojno državljanstvo – Bosne i Hercegovine i Srbije, gdje bi mogao pobjeći, dok je, prema riječima tužioca, Kadrić dugo boravio u Dubaiju, te bi mogao iskoristiti veze, naročito s Papićem kako bi pobjegao u Emirate, koji, kako je poznato, ne izručuju osumnjičene drugim državama. To naročito s obzirom na visinu propisanih kazni za djela koja im se stavljaju na teret, kao i činjenice da su drugi osumnjičeni na slobodi.
Kod “nezaposlenog” Kadrića pronađeno blizu 100.000 KM
Također, tužilac smatra da bi mogli ometati istragu, a pred Tužilaštvom je još dosta posla – potrebno je vještačiti oduzete telefone, na osnovu kojih će identifikovati svjedoke i saučesnike, zatim posredstvom međunarodne pravne pomoći saslušati svjedoke koji bi mogli pomoći u istrazi. Naveo je i da je pronađena obimna dokumentacija koju treba analizirati, kao i izvršiti finansijsko vještačenje.
Tužilac je, kada je u pitanju opasnost od ponavljanja krivičnog djela, kazao da treba uzeti u obzir da osumnjičeni raspolažu velikom količinom novca, te da postoji opasnost da će nastaviti s pokušajima da ga “operu”. Kako je kazao, u pretresima objekata koje koristi Dženis Kadrić jučer je pronađeno 36.300 KM i 35.930 eura u gotovom novcu, kao i bankovna kartica na njegovo ime, a da je izjavio da je nezaposlen i srednjeg imovnog stanja.
Kazao je i da je grupom jedno vrijeme rukovodio Papić, da bi kasnije rukovođenje grupom preuzeo Kadrić.
Mirna Avdibegović, koja zastupa osumnjičenog Dženisa Kadrića, kazala je da je Tužilaštvo, umjesto da predloži Sudu da ne dostavi dokaze odbrani, samovoljno o tome donijelo odluku. Također je kazala da, ako već nisu dostavili dokaze, trebali su u prijedlogu ukratko obrazložiti šta je sadržaj tih dokaza. Kazala je da se, između ostalog, navodi zapisnik o ispitivanju osumnjičenog koji danas ovdje nije prisutan, a po kojem je nazvan predmet (Zlatko Ibrišimović, op.a.), kao ni izvještaj o počinjenom krivičnom djelu koji je MUP KS dostavio Tužilaštvu u oktobru 2022. godine, kao i Sky prepisku uz taj izvještaj.
Hodović se obratio Sudu
Sudu se obratio i sam Hodović koji je kazao da je prilikom pretresa bio u hotelu, jer mu se stan renovira, te da je, odmah nakon što ga je pozvao inspektor MUP-a KS, u roku od pet minuta došao.
– Imao sam svoj telefon koji koristim 10 godina, da sam htio mogao sam ga baciti usput u Miljacku. Također, iz svojih nekih kontakata ranije sam saznao da se sprema ovo hapšenje – kazao je Hodović.
Njegove riječi potvrdio je i advokat Kreho, koji je kazao da mu je to Hodović rekao prije 10-ak dana, te da je to isto danas rekao i inspektoru u kancelariji tužioca.
Hodović je kazao i da je pomogao policajcima prilikom pronalaska dokumentacije firme koja se nalazila u njegovoj garaži i “sve im dao da nose šta im treba”.
Kazao je da je sad saznao za ove razgovore o tome da ga treba “maknuti”.
– U šoku sam – rekao je – te dodao da je nakon puštanja iz pritvora advokat Ibrišimović tražio kontakt s njim, ali da je on to odbio i rekao da mu se ne obraća.
“Negdje smo šuplji”
Tužilac je kazao da ostaje pri prijedlogu da im se odredi pritvor, a sutkinja Kosović mu je kazala “da razmisli o rečenici koju je izrekao Hodović”.
– On je dobio saznanja da će se raditi pretres. Negdje smo dobro šuplji – kazala je sutkinja, koja će odluku o pritvoru donijeti u zakonskom roku od 24 sata, piše Faktor.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE