Poskupili vrtiće “teška srca”: “Ekonomska cijena je 410 KM”
Dok se čeka odluka Grada Mostara o sufinansiranju boravka djece u privatnim vrtićima, dio njih donio je odluku o povećanju cijena smještaja djece.
Ivana Brkljača iz Udruge predškolskih ustanova HNK-a Feni je potvrdila tu informaciju, kazavši da su “odluku donijeli teška srca”.
– Najavili smo poskupljenja roditeljima, u tom smo procesu. Teško nam je radi roditelja, ali nažalost moramo biti realni. S ovim cijenama se ne može poslovati, nismo imali drugo rješenje. Šta će se dogoditi, hoćemo li smanjiti svoje kapacitete, ostati na istome ili zatvoriti vrtić, ne znam – kazala je.
Dodala je da su podigli cijene za određeni postotak, istaknuvši da su i drugi vrtići na tom putu. Ukoliko se ništa ne promijeni na razini grada ili kantona, Brkljača navodi da će cijene do jeseni rasti svo do ekonomske cijene.
– Naš završni račun je u minusu, ne možemo maknuti s mjesta. Koliko znam, i drugi vrtići su na tom putu, a je li još neko osim nas najavio poskupljenje roditeljima, to ne znam. Preuzeli smo taj rizik teška srca, na teret roditelja, jer ne vidimo drugo rješenje – kazala je Brkljača.
Sufinansiranje privatnih vrtića
Gradsko vijeće Mostara prošle sedmice usvojilo je gradski budžet u kojem je za subvenciju privatnih vrtića planiran ukupan iznos od 475.000 maraka. Međutim, Brkljača podsjeća da je prema zadnjem popisu od 16. januara u privatnim vrtićima 1.427 djece, pa spomenuti iznos nije dovoljno za pokrivanje svih troškove.
Odluka o kriterijima raspodjele tih sredstava trebala bi biti usvojena u februaru, a načelnik Odjela društvenih djelatnosti Grada Mostara Božo Ćorić podsjeća da je ekonomska cijena smještaja djece 410 maraka. Od tog iznosa privatni vrtići bi roditeljima naplaćivali do 200 maraka po djetetu, dok bi Grad Mostar sufinansirao preostalih 210 maraka.
– Da bi vrtići dobili ta sredstva, moraju ispuniti određene uvjete propisane zakonom. Cilj nam je sufinansirati djecu, odnosno smještaj po istim ekonomskim i smještajnim uvjetima i u gradskim i u privatnim vrtićima – rekao je Ćorić.
Kako je pojasnio, osnovni uvjeti su da se grupe u vrtiću formiraju sukladno pedagoškim standardima te da ima dovoljan broj odgajatelja prema broju djece.
Na primjer, maksimalno u grupi može biti 26 djece, a na takvu grupu potrebna su dva odgajatelja. Odgajatelji trebaju biti u radnom odnosu, na 40 sati sedmično.
Kada je u pitanju smještaj, propisano je koliko površine treba imati prostor po djetetu. Također, potrebno je osigurati opremu za djecu, materijal za rad, igračke koje su prilagođene potrebama djece predškolskog uzrasta itd.
– Ko ispuni sve uvjete, mi ćemo tom vrtiću uplatiti 210 maraka po djetetu. Ova odluka bi vrijedila za tekuću školsku godinu, do kraja avgusta, a svake ćemo školske godine praviti novu odluku jer su cijene iskazane u apsolutnim iznosima. Ako se odluka pokaže dobrom, u julu ćemo donijeti novu odluku za iduću školsku godinu i eventualno je poboljšati ako bude potrebno – naglasio je Ćorić.
Odluka bi se mogla početi primijenjivati od 1. aprila
Vrtići bi, prema tome, na kraju mjeseca podnijeli zahtjev, dostavili popis djece te ime roditelja ili staratelja s brojem telefona za svako dijete, a kako bi provjerili je li dijete boravilo u vrtiću i koliku je cijenu roditelj platio.
Kada je u pitanju primjena, Ćorić je kazao da bi se odluka mogla početi primijenjivati od 1. aprila, ako se usvoji koncem februara, jer bi u martu trebao biti raspisan javni konkurs za dobijanje tih sredstava.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE