KAKO JE OMER POSTAO DRAGOLJUB Dobojlija 20 godina tragao za istinom, njegova ispovijest nikoga ne ostavlja ravnodušnim

KAKO JE OMER POSTAO DRAGOLJUB Dobojlija 20 godina tragao za istinom, njegova ispovijest nikoga ne ostavlja ravnodušnim

Ukoliko Dragoljuba Blagojevića, penzionera iz Doboja, oslovite sa Omer Sinanović, nećete pogriješiti. Oba imena i prezimena su njegova i plod su spleta nesrećnih okolnosti koje su obavile njegov život od najranijih dana ratne 1942. godine.

Početak Dragoljubove priče počinje 9. decembra 1941, kada je njegova majka Cveta mučki stradala pod naletima jedinica “Crna legija” Jure Francetića u Doboju, nadomak groblja u Donjem Pridjelu.

Naime, kada su neprijatelji izvršili napad na selo, ona je uzela svoje dvoje djece, Dragoljuba koji je imao oko dvije godine, i kćerku, Dragicu, koja je imala tri mjeseca, i pošla u zbjeg. Nažalost, nije uspjela da pobjegne od neprijatelja. Pronađena je zaklana, izvađenih očiju, s bebinim pelenama u rukama.

Nju je mrtvu, bez djece u blizini, pronašao Blagoje, njen suprug koji se u trenutku napada na selo nalazio na vojnom zadatku u Gornjem Pridjelu.

Misleći da su sa njom stradala i djeca, Blagoje je suprugu Maricu sahranio, a pored njenog imena na spomenik je stavio i imena djece, Dragice i Dragoljuba.

Istinu o svojoj djeci saznaće tek dvije decenije nakon svirepog pira vojske NDH, 1962. godine, nakon što je Omer Sinanović, u svojoj 21. godini života, konačno odlučio da otkrije istinu o svom porijeklu.

Naime, nakon što je kao dječak odveden u dečji logor u Gradiški Dragoljub biva usvojen od strane muslimanke Vahide Sinanović, tada dvadesetdvogodišnje udovice iz Zavidovića, koja je na nagovor svoje majke usvojila i muško dijete, pošto je već imala kćerku. Mališan je dobio ime Omer, po njenom pokojnom suprugu.

Međutim, kada se ponovo udala, njen novi suprug tražio je da se mališan vrati u sirotište, jer on nije želio da ga podiže.

Iz prihvatilišta u Zavidovićima do dolaska u Dom u Tešnju, 1948. godine, selio se po domovima u Bijeljini, sarajevskom Kiseljaku i Jakešu kod Modriče. Kako je rekao u intervjuu za RTV Doboj, dobro pamti kada mu je žena koja ga je usvojila rekla da je odjednom nepoželjan.

– Živio sam tu četiri do šest mjeseci, kada joj je majka preminula, pa se sa kćerkom i sa mnom, preselila u Zavidoviće. Zašto, ne znam. Imala je tad 23 ili 24 godine, zaposlila se, upoznala se s jednim mladićem sa kojim se kasnije i vjenčala. Nakon godinu dana, kada su dobili svoje dijete, rekao joj je da situaciju oko mene rješava kako zna, da neće da me podiže. I ona je mene dala u privremeno prihvatilište. Obilazila me je nekoliko puta, a onda su me premjestili i više nije znala šta se dešava sa mnom. Do doma za djecu u Tešnju, prespavao sam, sve mi se gubi u magli. Kasnije sam tek saznao gdje sam sve bio. Bio je maj mjesec 1948. godine kada sam došao u Tešanj – započeo je on svoju priču.

Pogledajte video:

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica

POVEZANE OBJAVE