Imaju li Bosanci i Hercegovci razloga za brigu: Srbija za naoružanje potrošila 2,87 milijardi dolara, a BiH 15 miliona
Srbija je od 2014. do 2023. na naoružanje i vojnu opremu potrošila 2,87 milijardi dolara.
U istom periodu Bosna i Hercegovina je izdvojila samo 15 miliona dolara kupljenog naoružanja. Srbija je samo u prošloj godini na odbranu potrošila milijardu i 510 miliona dolara, što je najveći iznos u novijoj historiji te zemlje, a što je činio dva posto BDP-a, RTS .
Vojska Srbije utrostručila je vojni budžet u razdoblju od 2014. do 2023. godine, dok istovremeno državni ministri koji dolaze iz bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska konstantno traže smanjenje izdavajanja za Oružane snage uz opasnu ideju predsjednika RS-a Milorada Dodika da se BiH u konačnici i demilitarizuje.
Na nabavku naoružanja Srbija je u od 2014. do 2023. godine potrošila ukupno oko dvije milijarde i 870 miliona dolara. U ovaj iznos ne ulaze avioni Mig-29, tenkovi T-72B1MS i oklopna vozila BRDM-2MS koje je Srbiji donirala Rusija.
Najviše naoružanja u regiji kupuju Rumunija i Mađarska, koje su i najviše povećale vojne budžete. Hrvatska se nalazi tek na petom mjestu, za naoružavanje je izdvojila 1,6 milijardi dolara. Najveća stavka su oklopna vozila, helikopteri i dio uplate za borbene avione Rafale koje je kupila od Francuske.
Kada su u pitanju povećanja vojnog budžeta u periodu od 2014. do 2023, situacija je slična kao i kod kupovine naoružanja. Prva je Mađarska, druga je Rumunija, a zatim slijede Bugarska, Sjeverna Makedonija, Srbija, Albanija, Crna Gora i Hrvatska, a na posljednjem mjestu je i ovoj kategoriji BiH.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE