Probijanje rokova nije bh. patent: Kada ćemo početi plaćati ulazak u zemlje EU
Sredinom ove godine najavljeno je da će Evropska unija od 1. januara 2024. početi primjenjivati elektronsko registrovanje ulaska u šengenski prostor. To bi značilo da će svi putnici iz zemalja koje nisu članice Schengena, a ne treba im viza za ulazak u EU, među kojima je i BiH, popunjavati ETIAS formular prije prelaska granice.
Sve je online
No, ta je odluka ipak odgođena za sredinu 2025. iako je najavljivano da će se početi primjenjivati od 1. januara.
“Očekuje se da će Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) postati operativan sredinom 2025. godine”, potvrdili su nam iz Delegacije Evropske unije u BiH.
Odgodu primjene potvrđuje nam i informacija sa službene internet-stranice ETIAS-a, na kojoj piše kako sistem trenutno nije u funkciji, a povodom toga kontaktirali smo i MUP Republike Hrvatske. Iz ove institucije kažu da bh. putnike ne očekuju nikakve promjene u narednom periodu.
Prije putovanja podnosi se zahtjev za izdavanje potvrde, čija će cijena biti 7 eura i koja će imati rok trajanja od tri godine
“Europska komisija još nije donijela odluku o početku primjene sustava Entry/Exit (EES) i ETIAS, tako da nakon 1. 1. 2024. nema nikakvih promjena za državljane BiH prilikom prelaska granice i ulaska u šengenski prostor”, kazali su nam iz MUP-a Republike Hrvatske.
Naime, nakon što počne primjena, prije putovanja državljani BiH morat će podnijeti zahtjev za izdavanje potvrde, čija će cijena biti sedam eura i koja će imati rok trajanja tri godine, a njome će se, ističu iz Evropske unije, zapravo omogućiti brža procedura prelaska granice, odnosno samog procesa nadzora. Također, aplikanti mlađi od 18 ili stariji od 70 godina bit će oslobođeni plaćanja.
Plaćanje će, kao i prijava, biti moguće samo online, potvrđuju iz Delegacije EU u BiH. Zahtjevi će biti obrađivani putem Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS), a ovaj sistem, kako se ističe, dodatno će ojačati unutrašnju sigurnost Evrope, tako što će omogućiti provjeru putnika prije putovanja kako bi se utvrdilo predstavljaju li rizik za sigurnost, ilegalnu imigraciju ili javno zdravlje.
Zahtjev će se obrađivati u nekoliko minuta, nakon čega će na vašu email adresu stizati potvrda koja će uključivati jedinstveni ETIAS broj prijave. ETIAS će biti povezan sa pasošem, tako da će vrijediti tri godine ili do isteka pasoša ukoliko u međuvremenu dođe do toga.
Brža procedura
No, na službenoj stranici ETIAS-a ističu da u posebnim slučajevima obrada može trajati i dvije sedmice, odnosno kada od putnika zatraže dodatnu dokumentaciju. Ukoliko od aplikanta zatraže i obavljanje razgovara, tada sve može trajati i do 30 dana. Zato putnike savjetuju da za ETIAS apliciraju mnogo prije planiranog putovanja.
Pri prelasku vanjskih granica EU informacije će biti registrovane u ulazno-izlaznom sistemu koji će zamijeniti pečate u pasošima. Sistem će obilježiti vrijeme i mjesto ulaska, te sačuvati fotografiju i otiske prstiju. Neke od pogodnosti ETIAS-a uključuju učinkovitije i brže procedure kontrole na granicama, manje birokratije, manje kašnjenja i odgađanja za putnike, bolju sigurnost, poboljšanu prevenciju ilegalnih migracija, kao i učinkovitije procedure upravljanja granicama u EU.
Oslobođenje
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE