U KCUS je ušao prvi medij, evo gdje je pronašao ‘malina respiratore’

U KCUS je ušao prvi medij, evo gdje je pronašao ‘malina respiratore’

Noć uoči svjedočenja Sebije Izetbegović pred Sudom BiH u aferi “Respiratori” Katica-Mulalić je poslala fotografije N1 televiziji na kojima se vide respiratori ACM812 A u Posebnom respiratornom centru

Ekipa Raporta jučer je posjetila KCUS i uvjerili smo se da se respiratori ACM812 A ne koriste i da su uskladišteni u jednoj od prostorija u zgradi tzv. Stare hirurgije gdje je 2021.godine bio smješten i Privremeni respiratorni centar za najteže oboljele pacijente od Covid 19.

S obzirom na raniji režim koji je uvela i provodila Sebija Izetbegović i s one strane kapije KCUS-a puštala samo pojedine i medije po njenom ukusu, mora se napomenuti da smo odgovor na naš upit za dozvolu posjete KCUS-u čekali samo dan i da nam je omogućen nesmetan obilazak prostora gdje su uskladišteni respiratori ACM812 A kao i njihovo fotografisanje.

U nekadašnjem respiratornom centru sve zapušteno, ostali samo respiratori

Međutim, sagovornike koji bi nam prilikom obilaska KCUS-a mogli govoriti detaljnije o tome u kojem obimu i za koje pacijente su respiratori ACM812 A korišteni , kao i zbog čega se trenutno ne koriste, te da li će biti korišteni ubuduće, za razgovor uživo nismo mogli naći, pa smo sva ova pitanja uputili e-mailom, a na njih su kako nam je navedeno iz KCUS-a odgovorili nadležni iz „Službe za održavanje medicinskih uređaja KCUS-a i Klinike za anesteziju KCUS-a“.

Respiratori ACM812 A ,njih 30 koliko ih je Federalna uprava civilne zaštite dodijelila ovom kliničkom centru posebno su interesantni jer se o njihovoj primjeni na pacijentima i eventulanim posljedicama tog korištenja vodi i istraga u Tužilaštvu KS-a, a koja je pokrenuta nakon što je 13 anesteziologa na KCUS-u 2021. godine poslalo pismo tadašnjem menadžmentu u kojem su ukazali da respiratori ACM 812A, , ne posjeduju karakteristike koje se preporučuju za mehaničku ventilaciju COVID-19 pacijenata.

Kada je pismo dospjelo u javnost, o čemu je Raport prvi pisao, u sve se uključilo Tužilaštvo KS, ali epiloga istrage još nema.

Sebija Izetbegović, bivša direktorica KCUS-a godinama nije htjela odgovoriti na pitanje gdje je 30 respiratora ACM812 A i da li se koriste i nakon optužbi  porodica pojedinih pacijenata da je za  njihove najmilije tokom Covid 19 bilo kobno to što su tokom liječenja u Privremenom respiratornom centru bili prikopčani na respiratore ACM812 A.

Ekipa Raporta ,u pratnji ljubaznog osoblja Službe obezbjeđenja i Službe za odnose s javnošću obišla je prostor nekadašnjeg Privremenog respiratornog centra.

Pri prolasku kroz zapušteni i polumračni hodnik iz kojeg se vidi pogled na sporedne neosvijetljene i prazne prostorije primjećujemo da se ni po čemu  ne može zaključiti  da je samo prije dvije godine taj prostor bio opremljen za liječenje najtežih bolesnika od Covid 19 od kojih nažalost mnogi nisu preživjeli borbu s virusom.

Danas u njemu nema kreveta, niti bilo kakvog drugog namještaja, a sklonjena je i tabla sa zgrade na kojoj je pisalo „Posebni respiratorni centar“ , a koja je služila najviše kao pozadina za „naslikavanje“ smijenjenoj generalnoj direktorici.

Dolazimo i do jedne veće prostorije koja je nekada bila puna pacijenata, a danas je u njoj svih 30 respiratora ACM812 A.

Uredno su poredani jedan do drugog i kao nijemi svjedoci jednog teškog vremena , koji nažalost nikad neće moći progovoriti, „pod ključem „ su i ne zna se do kada će tu ostati.

Na jednom od respiratora vidimo naljepnicu na kojoj piše da je respirator bio servisiran u julu 2021. godine i da su ga servisirali iz firme Profesional medic iz Srbije.

To znači, nepuna tri mjeseca otkako su ti respiratori bili stavljeni u upotrebu bila je neophodna i njegova popravka.

Odgovor iz dvije službe, bez potpisa

Iz odgovora koje smo dobili od „neimenovanih sagovornika“iz „Službe za održavanje medicinskih uređaja KCUS-a i Klinike za anesteziju KCUS-a“ zaključujemo da 30 respiratora plaćenih više od tri miliona maraka ne trebaju najvećem kliničkom centru u BiH.

„Prema izjavi kolegija Klinike za anesteziju i reanimaciju u trenutnim okolnostima KCUS raspolaže sa dovoljnim brojem respiratora, te ne postoji potreba za korištenjem respiratora doniranih od strane FUCZ koji su korišteni isključivo u vrijeme  pandemije uzrokovane Covid virusom“. Trenutna  situacija ne zahtijeva upotrebu respiratora  koji su donirani isključivo za potrebe borbe sa pandemijom  i sprječavanja širenja posljedica pandemije zbog ogromnog priliva pacijenata- navedeno je u odgovoru na naša pitanja zašto su respiratori uskladišteni, da li su korišteni, te da li će ih koristiti ubuduće.

Premda nadležnima u KCUS-u nismo uputili pitanje o tome po čijoj preporuci su korišteni respiratori ACM812 A, oni su naveli da su korišteni „prema preporukama „Verlaba“ i ovlaštenih servisera, zbog ogromnog priliva pacijenata izuzetno teškog općeg stanja. „

„Bilo je to vrijeme najtežeg talasa pandemije, kada je Sarajevo bilo najveći izvor zaraze Covid virusom (mart 2021.godine)   i kada je poređen sa Bergamom koji je bio najveći izvor zaraze 2020.godine. Svi otali resursi u to vrijeme bili su iscrpljeni. „-naveli su za Raport iz KCUS-a.

No, mnogo je naznaka da je Sebija Izetbegović instalirala respiratore ACM812 A na KCUS-u kako bi dala alibi prvenstveno svojim stranačkim kolegama iz SDA, Fadilu Novaliću, bivšem premijeru FBiH i Fahrudinu Solaku, suspendiranom direktoru Federalne uprave civilne zaštite da mogu pred Sudom BiH da se brane od optužbi da su potrošili oko 10, 5 miliona na neiskoristiva medicinska sredstva , a što su oni i njihovi advokati stalno i ponavljali pred Sudom BiH, govoreći da se respiratori koriste na KCUS-u.

Podsjećamo, petog marta 2021.godine KCUS je obavijestio javnost da je otvoren Posebni respiratorni centar  Klinike za anesteziju i reanimaciju za izrazito teške Covid – 19 bolesnike u prostoru Stare hirurgije.

Sad već bivša generalna direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović pred Sudom BiH u predmetu „Respiratori“ svjedočila je 24. marta 2021. godine.

Noć uoči njenog svjedočenja, 23. marta Amela Katica -Mulalić u večernjim satima je dala izjavu jednoj televiziji i poslala im fotografije ispod kojih je čak bila i potpisana na kojima su se vidjeli respiratori ACM812 A pored kreveta pacijenata oboljelih od Covid 19. Katica-Mulalić tada je kazala da je „svih 60 respiratora“  „u pogonu“ i da su svi zauzeti.

Hoće li oni koji su stavili respiratore u upotrebu biti obuhvaćeni novom istragom Tužilaštva BiH?

Sebija Izetbegović je kao svjedokinja pred Sudom BiH kazala da je svih 30  respiratora ACM812 A koje su dobili od FUCZ-a „u pogonu, u  Posebnom respiratornom centru.

„Koriste se za invazivnu i neinvazivnu ventilaciju bolesnika kojima taj protok kiseonika odgovora – rekla je Izetbegović 24. marta 2021.

Desetak dana nakon svjedočenja Sebije izetbegović i njenih hvalospjeva o respiratorima ACM812 A , tačnije 5. aprila 2021. godine Tužilaštvo KS-a formiralo je predmet koji se odnosi na pismo koje je potpisalo 13 anesteziologa u kojem ukazuju da respiratori ACM 812A,  ne posjeduju karakteristike koje se preporučuju za mehaničku ventilaciju COVID-19 pacijenata.

Istog dana Sebija Izetbegović organizirala je press konferenciju ispred KCUS-a i ponovo je sa grupom tada odanih i poslušnih saradnika hvalila respiratore ACM812 A. U večernjim satima 5. aprila u KCUS su ušli pripadnici SIPA-e i Tužilaštva KS koji su otvorili istragu o spornim respiratorima.

Kao svjedokinja odbrane Fahrudina Solaka, 13. jula 2022.pred Sudom BiH svjedočila je Amela Katica-Mulalić šefica Klinike za anesteziju i reanimaciju KCUS-a i bliska prijateljica Sebije Izetbegović.

Tada je Katica-Mulalić kazala da je zbog “stvorenog nepovjerenja prema respiratorima ACM812 A” došlo do nepovjerenja pacijenata”, zbog čega su prema njenom iskazu oboljeli izbjegavali na vrijeme doći na KCUS iako se zna da se KCUS faktički bio „zabarikadirao“ u vrijeme pandemije i da ni svi pacijenti nisu mogli ni ući u ovaj klinički centar, a mnogi koji su ušli, nažalost nisu izašli živi.

–Bilo je tog straha i otpora i kod dijela naših uposlenika. Kada su se sve terapije bile iscrpljene tek tada su dolazili pacijenti i mi smo ih stavljali na respiratore da bi im olakšali zadnje trenutke. Do marta 2021. nismo koristili te respiratore, ali kada je došao najteži val stavili smo sve kapacitete u pogon i ACM812 A smo koristili najčešće za neinvazivnu ventilaciju – kazala je u julu 2022.godine pred Sudom  BiH Katica- Mulalić.

Doktorica Amela Katica-Mulalić koja je u vrijeme vladavine Sebije Izetbegović koristila svaku priliku da brani i način nabavke respiratora ACM812 A i njihovu kvalitetu i namjenu sada se ušutjela.

Baš kao što se ušutjelo i tužilaštvo Kantona Sarajevo i ne saopćava epilog istrage o pismu anesteziologa , njih 13 koji  su i napustili 2021. godine KCUS. Kao što još nema očitovanja o istrazi po prijavi porodica preminulih pacijenata tokom liječenja na KCUS-u od Covid 19.

U međuvremenu , Tužilaštvo BiH pokrenulo je istragu o tome ko je sve pomagao optuženima u predmetu „Respiratori“ da izbjegnu odgovornost. Hoće li ta istraga obuhvatiti i one koji su  optuženima željeli pomoći tako što su primjenjivali respiratore ACM812 A na teško oboljelim od Covid 19  i jesu li ih koristili u jedinicama intenzivne njege iako to njihov proizvođač nije propisao, a primjeni ovih respiratora se usprotivilo i 13 anesteziologa KCUS-a, trebalo bi biti poznato uskoro.

(Raport)

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica