EU u ratu protiv krijumčara kokaina: Gdje su slabe tačke
Izuzetno očekivani plan za borbu protiv sve višeg krijumčarenja droge u Evropi bit će objavljen u srijedu, piše POLITICO.eu
Postoji fenomen za koji se u engleskom jeziku koristi fraza “Whac-A-Mole”, u borbi protiv krijumčarenja droge. Fraza fraza “Whac-A-Mole” se koristi u odnosu na situaciju u kojoj su pokušaji rješavanja problema djelomični ili površni, što rezultira samo privremenim ili manjim poboljšanjem.
I borba EU protiv krijumčarenje kokina, nije iznimka ovog pravila, čim se EU uhvatila u koštac s problemom na jednom području, on je iskrsnuo na drugom.
Podaci pokazuju da je tokom 2021. godine gotovo tri četvrtine zapljena kokaina izvršeno u tri zemlje: Belgiji, Nizozemskoj i Španiji, koje sve imaju velike luke kao što su Rotterdam, Antwerpen i Valencija. Međutim, kako se aktivnosti u borbi protiv krijumčarenja droge pojačavaju, Evropska agencija za droge upozorila je da kriminalci sada proširuju svoje aktivnosti na druge luke “gdje se mjere za sprečavanje krijumčarenja kokaina mogu percipirati kao manje intenzivne”.
Naprimjer Švedska je već doživjela rekordne količine zapljena kokaina u 2023. godini. Postala je tranzitna zemlja za droge jer kriminalci ocjenjuju da je “zemlja s niskim rizikom na lukama”, kako je rekla komesarka za unutarnje poslove EU Ylva Johansson.
Dilere droge privukao je mali grad Helsingborg zbog “slabih tačaka u zaštiti” i manjeg broja carinskih pregleda, izjavio je Martin Petersson, portparol švedske carinske službe.
Kao rezultat toga, luka je postala glavni evropski centar za kokain, a priliv droge podstiče nasilje u ovom malom gradu na južnoj obali Švedske. “Visoka stopa upotrebe oružja i eksploziva od strane kriminalaca posljedica je borbe bandi za tržište droga u Švedskoj”, rekao je Petersson.
U nastojanju da se spriječi da se ova priča odvija na svakoj luci širom kontinenta – i usred porasta nasilja povezanog s drogom u blizini sjedišta Evropske komisije u Bruxellesu – EU izvršna vlast poduzima mjere.
Očekuje se da će EU-široki plan akcije za borbu protiv krijumčarenja droge, koji je predsjednica Ursula von der Leyen najavila u septembru, biti predstavljen u srijedu.
“Kad Antwerpen, Rotterdam, Hamburg i drugi poduzmu mjere, (kriminalci koji se bave drogom) prelaze na druge luke, zbog čega je apsolutno neophodna bliska suradnja sa svim članicama”, rekla je Johansson.
Kokain je drugi najčešće korišteni nelegalni narkotik u Evropi (nakon kanabisa), a zapljene od strane pravosudnih organa dostigle su rekordne nivoe.
Metoda poznata kao “rip-on/rip-off” postala je omiljena među kriminalcima za krijumčarenje droge, izvijestio je Ured Ujedinjenih naroda za droge i kriminal (UNODC) ranije ove godine. Ova metoda, koja koristi legitimne isporuke kontejnera za krijumčarenje droge, oslanja se na unutrašnje informacije o lokaciji određenog kontejnera i na koordinaciju između različitih krajeva lanca snabdijevanja transportom. Sofisticirane mreže poput ove zahtijevaju odgovarajući sistem saradnje.
-Ako ljudi ne poznaju jedni druge i ne znaju da se međusobno mogu pouzdati, vrlo je teško surađivati u vezi s ovim pitanjem, rekao je John Butler, izvršni direktor grupe World Shipping Council, koja okuplja industriju kontejnera.
On je primijetio da su vlasti propustile prilike u prošlosti jer “službenici carinskih službi nisu znali koga pozvati u industriji.” Borba protiv krijumčara koji su “spremni učiniti sve i svašta kako bi plasirali svoj proizvod na tržište” zahtijeva “pouzdanu mrežu”, rekao je. “Očekivao bih da će ono što Komisija čini nadograditi potrebu za takvim pouzdanim partnerstvima.”
Prošle godine je u luci Antwerpen zaplijenjeno 110 metričkih tona kokaina, a u Rotterdamu 50 metričkih tona – ali vlasti mogu samo nagađati o količinama koje im izmiču. U intervjuu ranije ove godine, izvršni direktor luke Antwerpen-Bruges, Jacques Vandermeiren, izjavio je da pretpostavljaju da je to samo 10 do 15 posto onoga što stvarno putuje prema Antwerpenu i Rotterdamu.
Na mjestima gdje je krijumčarenje kokaina već dugo prisutno kao problem, zemlje članice EU i luke nisu čekale da se EU udruže.
Pod belgijsko-holandskom inicijativom ranije ove godine, ministri iz Belgije i Nizozemske, luke Antwerpen i Rotterdam, gradonačelnici gradova i pet vodećih kompanija za pomorski transport saglasili su se da istraže mjere kao što su praćenje kontejnera i pametne brave, te povećane provjere “osoba visokog rizika”.
Saradnja ima smisla, rekao je vršilac dužnosti izvršnog direktora i izvršnog direktora za operacije Luke Rotterdam, Boudewijn Siemons, jer ako droga stigne kroz Antwerpen, “već za sat vremena bila bi ponovo u Rotterdamu”, rekao je.
Komunikacija je ključna, rekao je: “Kriminalci će uvijek tražiti novi način postupanja. Ako se nešto otkrije u jednoj luci, obavještavamo i druge, jer također morate znati na što trebate obratiti pažnju.”
Druge luke, poput Hamburga i Sjevernog mora, također su se pridružile ovim naporima. Ali “svaki put će kriminalci tražiti drugu luku”, rekao je Siemons, tvrdeći da bi manje luke “također trebale biti uključene”.
Očekuje se da će evropski akcijski plan uključivati europsku alijansu luka kako bi se ojačala suradnja unutar bloka.
U EU-u koji je uklonio carinske i granične kontrole, “više je nego logično… napadati (krijumčarenje droge) kao jednu Evropu”, rekao je Siemons.
Strategija Komisije slijedi pozive za zajedničkim djelovanjem koje su uputili Nizozemska, Belgija, Italija, Španija, Francuska i Njemačka. “Da bismo se suprotstavili tzv. negativnom efektu vodenog kreveta, trebamo učiniti sve svoje logističke čvorišta otpornijim”, napisali su ovi šest zemalja u izjavi koju su usvojili u Antwerpenu u junu.
Belgija također planira da suzbijanje krijumčarenja droge postane prioritet tokom svog predsjedavanja Vijećem EU, pri čemu novoimenovani komesar za drogu zagovara “evropsku strategiju” za sprečavanje kokaina da dospije u Evropu.
No, potez izvršne vlasti također je neizravno priznanje da priljev kokaina predstavlja problem koji se više ne može zanemariti. Evropa preuzima primat od Amerike kao glavne destinacije za kokain – djelomično zbog povećanih aktivnosti pravosudnih organa u SAD-u, a djelomično zbog alternativnih droga. “Sjeverna Amerika više nije tržište za kokain, jer tamo postoji fentanil”, rekao je glasnogovornik Europol-a Jan Op Gen Oorth za POLITICO.
SAD je već preduzeo korake u borbi protiv krijumčarenja kokaina; sada su svi oči uprte u Evropu piše POLITICO.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE