Bh. političari i društvene mreže: “Lažna empatija” uz svoju fotošopiranu fotografiju

Bh. političari i društvene mreže: “Lažna empatija” uz svoju fotošopiranu fotografiju

Trend da političari koriste društvene mreže na način da šalju važne domaće ili međunarodne poruke, pri tome koristeći kao dodatak objavi vlastitu fotografiju, nerijetko fotošopiranu, zaživio je i u Bosni i Hercegovini. Svi to rade. Od lokalnih do državnih zvaničnika.

Jedan od takvih primjera je jučerašnja objave gradonačelnice Sarajeva, Benjamine Karić. Na svom X nalogu objavila je komentar o sukobu Izraela i Palestine, praćen njenom uređenom fotografijom. Neki od korsnika ove društvene mreže procijenili su ovaj postupak neprimjerenim. Jer Karić tu ni u kom slučaju, nije vijest.

Primjera ovakve prakse je na svakom koraku. Aktivan na društvenim mrežama je nekadašnji fedralni premijer, Fadil Novalić, koji uz gotovo svaku objavu, stav o bilo čemu, dijeli uglavnom svoju fotografiju, a ne onoga o kome ili o čemu piše.

Fotografija Milorada Dodika je također sveprisutna u njegovim objavama, porukama, stavovima.

I član Predsjedništva, Denis Bećirović, na društvenim mrežama često uz komentare o aktuelnim političkim pitanjima, dijeli i svoju fotografiju. Podijelio je svoj portret i u poruci saučešća narodu Maroka nakon razornog zemljotresa.

Facebook Denis Bećirović

No, treba imati u vidu da zasigurno većina političara ne upravlja direktno profilima na mrežama, no njihovi saradnici, press službe, možda i makrketinški eksperti.

Marija Milić, savjetnica za medije i političku komunikaciju, ovaj trend među bh. političarima pojašnjava na sljedeći način:

“Političari su počeli da svaki događaj kod nas ili u svijetu koriste za ličnu promociju, bez suštinskog razumijevanja teme kojom se bave. Još je teže ako se radi o funkcionerima koji predstavljaju instituciju. Samoljublje je dovelo do toga da svoje fotografije objavljuju i onda kad izražavaju saučešće, kad se poklanjaju žrtvama i slično” navela je Milić.

U suštini, radi se o političkoj i medijskoj nepismenosti i nepoznavanju osnova komunikacije, stava je Milić. “Nisu u stanju da procijene da takva komunikacija sa javnosti, umjesto stvarne brige i saosjećanja, odaje ništa drugo do utisak lažne empatije”, zaključila je.

Da li je pak ovo dobra praksa, upitali smo i poznatog marketinškog stručnjaka, Ekrema Dupovca, koji kaže, da nije. Dupovac navodi kako na ovaj način, stavljajući i svoju uređenu fotografiju u prvi plan, u drugi plan pak bacaju poruku koju šalju. Pri tome, smatra Dupovac koriste i ovu priliku za vlastiti interes, tačnije rade na vlastitoj promociji.

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica