Pokrenuta inicijativa za izradu edukativnog materijala: Djeca će u školama učiti o opsadi grada
Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo, u saradnji s Ministarstvom za odgoj i obrazovanje KS, pokrenuo je inicijativu da se izradi edukativni materijal za sve učenike u Kantonu Sarajevo kako bi se upoznali s masovnim stradanjima građana tokom opsade Sarajeva u periodu 1992.-1995. godina.
Prezentaciji su prisustvovali predstavnica Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Merisa Karović-Babić, resorna ministrica Naida Hota-Muminović, ministar za boračka pitanja Omer Osmanović i direktorica Instituta Senada Salihović.
Plan implementacije
Autorica edukativnog materijala i predstavnica Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Merisa Karović-Babić je u razgovoru za „Dnevni avaz“ kazala kako je ovo od velikog značaja za buduće generacije, jer one prethodne nisu učile dovoljno o periodu agresije na BiH.
– Edukativni materijali koje sam ja pripremala obrađuju 20 lokacija na kojima su počinjeni masakri u Sarajevu, u dijelu grada koji je bio u opsadi, gdje su civili ubijani granatiranjem. Oni su namijenjeni za vannastavni sadržaj – kazala je Karović-Babić.
(Photo: Facebook)
Simbolična lokacija
Edukativni materijal prezentiran je u OŠ “Fatima Gunić”, u školi koja je dobila ime po učiteljici Fatimi Gunić, koja je ubijena s kredom u ruci.
Naime, učiteljica Fatima je stradala od granate koja je ispaljena s položaja agresora u Nedžarićima kobnog 9. novembra 1993. godine. Samim prezentiranjem sadržaja na ovoj lokaciji poslana je simbolična poruka o dešavanjima tokom agresije na BiH, a i samoj važnosti ove inicijative.
– Važno je napomenuti da su na 15 od 20 lokacija koje su selektirane u edukativnom materijalu ubijena po dva člana iz iste porodice, što dovoljno govori o razmjerama zločina koji su počinjeni.
Dosta zločina se dogodilo u dvorištima škola. Ovaj edukativni priručnik je svojevrsno uputstvo i za djecu i za nastavnike da prije same posjete imaju osnovne informacije o tome šta se tačno desilo i koji su to zločini – istakla je Karović-Babić.
Mjesta zločina
Napravljena je selekcija lokacija na kojima su počinjeni zločini, a koje će djeca posjetiti i o kojima će učiti. Uvrštene lokacije su Vase Miskina između brojeva 5 i 12 (Ferhadija), Halači 5, Trg solidarnosti 14, Smaila Šikala 1 (mezarje Boljakov Potok), Isevića sokak 23 (red za vodu kod Pivare), mezarje Budakovići, Bakarevića 5, Hakije Turajlića 37, Civilnih žrtava rata, Trg ZAVNOBiH-a 18, Žrtava fašizma 12 i Ilije Engela 5, Bosanska 4, Oslobodilaca Sarajeva 5, 6 i 8, Trg Zlatnih ljiljana 3, pijaca „Markale“, ulica Tuneli 1, Butmir, tunel Dobrinja, prenosi Avaz.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE