Duhovi Katalonije opet su nad Španijom: Separatisti drže sve u šahu, a pritisak postaje nepodnošljiv

Duhovi Katalonije opet su nad Španijom: Separatisti drže sve u šahu, a pritisak postaje nepodnošljiv

Nakon što su parlamentarni izbori u Španiji održani krajem jula, vlast u državi još uvijek nije formirana, a čini se kako će najveću prevagu u svemu predstavljati promišljanja i zahtjevi one strane koja je prije nekoliko godina izazvala velike turbulencije u ovoj državi – katalonskih separatista.

Iako su španski kralje Felipe VI i predsjednik opozicione Narodne stranke Alberto Feijoo održali sastanak na kojem je kralj ovom zvaničniku dodijelio priliku za formiranje vlade, evidentno je da Feijoo, kako dani odmiču, ima sve manje šanse za prikupljanjem dovoljnog broja ruku kako bi dobio podršku za to.

Da je situacija daleko od idealne za španske konzervativce pokazao je i sastanak sa Pedrom Sanchezom kojem je Feijoo predložio formiranje vlasti na taj način da konzervativci vladaju dvije godine, nakon čega bi vlast preuzeli Socijalisti.

“Predlažem veliki nacionalni dogovor koji bi trebao zaustaviti državu u pravcu koji joj donosi štetu. On bi smirio Španiju, smanjio tenzije i resetovao našu zemlju kao što su to učinili oni koji su nas doveli ovdje”, rekao je Feijoo.

Pedro Sanchez i Alberto Feijoo - savez bez ikakvog realnog osnovaPedro Sanchez i Alberto Feijoo – savez bez ikakvog realnog osnova

Međutim, za razliku od španskog opozicionara koji je gajio nadu za dogovor, aktuelni premijer Pedro Sanchez mogao se samo nasmijati na Feijoov prijedlog.

Sa druge strane, premijer Španije Pedro Sanchez, ujedno i prvi čovjek Socijalističke radničke partije Španije (PSOE), znatno je bliže magičnom broju 178 koliko je potrebno zastupnika u Kongresu za izglasavanje vlade.

Međutim, evidentno je kako će na tom putu morati progutati brojne gorke pilule koje uključuju i sporazum sa katalonskom separatističkom strankom Junts koju između ostalog predvodi dobro poznato lice iz prošlosti – Carles Puigdemont.

Duhovi prošlosti nad Španijom

Iako su zvaničnici Puigdemontove stranke Junts podršku Socijalistima dali još 17. augusta kada su zajedno sa koalicijom Sumar koju predvodi Yolanda Diaz, baskijskim stranka PNV i Bildu te katalonskim i galicijskim strankama ERC odnosno BNG izglasali Francinu Armengol za predsjednicu Kongresa Parlamenta Španije, Sanchezu je bilo potpuno jasno kako sa tim činom apsolutno ništa nije gotovo, već da je priča tek počela.

Glasanje kojim su Katalonci i drugi pružili podršku Socijalistima predstavljalo je samo uvod u zahtjeve koje će Sanchez morati ispuniti ukoliko želi da ljevica nastavi vladati Španijom.

Za tako nešto nije trebalo dugo. Nekoliko dana nakon početka rada Kongresa, desničarske, ali i ljevičarske stranke započele su pregovore sa onima za koje smatraju da bi trebali pružiti podršku formiranju vlade.

Tako saradnica premijera Sancheza i ministrica u vladi Yolanda Diaz otputovao u Brisel gdje se sastala sa odbjeglim Puigdemontom koji je već godinama prijavljen na briselskoj adresi s obzirom na to da bi se, povratkom u Španiju, suočio sa hapšenjem i procesom zbog organizacije referenduma o nezavisnosti Katalonije 2017. godine.

Yolanda Diaz se u Briselu sastala sa Puigdemontom (Foto: EPA-EFE)Yolanda Diaz se u Briselu sastala sa Puigdemontom (Foto: EPA-EFE)

Koliko je sastanak važan, dovoljno govori i činjenica da je ovo prvi susret španskih zvaničnika sa katalonskim separatistima još od 2017. godine. Kada je riječ o sadržaju susreta, sastanak je prošao baš onako kako se i očekivalo. Nakon godina čekanja, skrivanja, Puigdemont je pred Diaz iznio zahtjeve koji bi u potpunosti trebali preokrenuti situaciju u njegovu korist.

“Mi smo u posebnom trenutku. Za nekoliko dana španski parlament će započeti proceduru imenovanja vlade i čini se da kandidat desnice nema podršku ni za prvi ni za drugi krug, kao ni premijer i njegovi partneri. Španija se suočava sa jednom od onih dilema koje nikada ne završavaju dobro, konfrontacijom između blokova. Pripremite se za izbore, ali i za pregovore koji mogu kulminirati historijskim sporazumom. Nije pitanje da li smo spremni da pregovaramo, već da li su to spremni ‘narodnjaci’ i socijalisti”, rekao je Puigdemont nakon sastanka.

Ono što se izdvaja kada je riječ o Puigdemontovim zahtjevima jeste i priznavanje demokratskog legitimiteta pokreta za nezavisnost Katalonije čime bi se stvorila podloga da se članovi pokreta prestanu hapsiti na području Španije.

Drugi, ujedno i najvažniji zahtjev katalonskog zvaničnika je i onaj koji se odnosi na potpuno i efektivno odustajanje od sudskog procesa protiv pokreta za nezavisnost, tačnije amnestiju svih onih koji su progonjeni od 2017. godine.

“To je etički zahtjev i mora postojati trajno odustajanje. Moramo biti u mogućnosti da svoju energiju i resurse posvetimo našoj stvari, kao što to čine i drugi sa jednako legitimnim projektima”, rekao je Puigdemont.

Carles Puigdemont (Foto: EPA-EFE)Carles Puigdemont (Foto: EPA-EFE)

Također, katalonski zvaničnik iznio je i niz drugih zahtjeva koji između ostalog uključuju priznanje katalonskog jezika kao službenog jezika Evropske unije čime bi se, prema njegovom mišljenju, još jednom potvrdila činjenica o katalonskoj posebnosti.

“Nijedan od ovih preduslova nije u suprotnosti sa Ustavom niti bilo kojim evropskim ugovorom. Oni čak ne zahtijevaju dug zakonodavni proces. To su preduslovi koji se moraju ispuniti prije isteka roka kako bi se izbjegli novi izbori. Katalonija je nacija, stara evropska nacija koju su španski politički režimi napadali od 1714. godine. Na španskim političkim liderima je da opovrgnu ovakav stav, ali ne obećanjima i riječima, već djelima”, rekao je Puigdemont iz Brisela.

Sanchez pred teškim izborom

Iako se očekivalo kako će pregovori između Juntsa i Sancheza te Yolande Diaz nakon sastanka teći u boljem smjeru, čini se kako će se ljevičarske opcije u Španiji tek sada naći pred strašnim dilemama.

Od njihovog izbora ovisit će mnogo toga, ali ono što predstavlja najveći problem jeste i niz unutarstranačkih kritika na činjenicu da su se pregovori sa Puigdemontom uopće i vodili.

Najveće kritike zbog susreta dobila je predsjednica koalicije Sumar Yolanda Diaz, ali i premijer Pedro Sanchez za kojeg mnogi smatraju kako je bio svjestan susreta Diaz i Puigdemonta te da je on bio inicijator sastanka.

“Takva mjera ne bi imala moralni osnov i narušila bi načelo jednakosti pred zakonom i bila bi u suprotnosti sa ustavom. PSOE u kojem sam ja odrastao ne uklapa se u priču o raspadu zemlje”, rekao je jedan od zvaničnika PSOE-a Emiliano Garcia-Page koji je bio među rijetkima koji se usprotivio pregovorima sa separatistima.

Pedro Sanchez će se naći pred teškim dilemama (Foto: EPA-EFE)Pedro Sanchez će se naći pred teškim dilemama (Foto: EPA-EFE)

Nekadašnji prvi čovjek španskih Socijalista Alfonso Guerra također je oštro kritikovao poteze španskih zvaničnika.

“Ova amnestija je osuda tranzicije, molim vas da to ne radite jer je vrlo ozbiljna. Amnestije se daju da se izbriše prošlost. Kada je to učinjeno 1977. godine, cilj je bio brisanje diktature i početak demokratije. Ako sada izbrišemo zločine nezavisnih, okončat ćemo ovu demokratsku fazu”, rekao je Guerra.

“Dijelimo duboko uvjerenje da se politika mora stvarati kroz dijalog i demokratske principe. U tom smislu, slažemo se istražiti sva demokratska rješenja za deblokiranje političkih sukoba”, dodali su.

Za nekoliko sedmica, španski parlamentarci trebali bi raspravljati o tome da li će dati podršku opoziciji i pružiti im mogućnost za formiranje vlade. Međutim, već sada je evidentno kako Feijoo neće moći obezbijediti podršku za takav čin.

Pomalo zaboravljeno lice španske politike ponovo je u fokusu (Foto: EPA-EFE)Pomalo zaboravljeno lice španske politike ponovo je u fokusu (Foto: EPA-EFE)

Od tog trenutka, za Sancheza i ljevičare počinje teći rok u kojem će nastojati osigurati podršku 178 zastupnika za formiranje nove vlade.

U tom procesu, sedam zastupnika Juntsa iza kojih stoji Carles Puigdemont bit će od presudne važnosti, a u međuvremenu Sanchez, Diaz i drugi naći će se pred dilemama koje bi značajno mogle odrediti pravac države.

Da li, zarad vlasti, u potpunosti udovoljiti Carlesu Puigdemontu i na taj način otvoriti pandorinu kutiju koja Španiju u narednim godinama može odvesti u nekoliko smjerova, ili zadržati određeni dignitet i ne dozvoliti sebi potpunu “predaju” zbog fotelja u Vladi Španije.

Dok prva opcija za sobom povlači i mogućnost za nove zahtjeve katalonskih separatista u budućnosti, druga opcija sa sobom donosi i nove izbore koji bi mogli ljevičare dovesti u situaciju da uopće nemaju mogućnost za bilo kakve vođenje pregovora o formiranju nove vlade čime bi Španija bila isporučena desničarima i nešto drugačijem političkom narativu.

Za razliku od dilema koje imaju ljevičari, katalonski separatisti takve probleme nemaju, a posljednji pregovori su samo još jednom potvrdili da Carles Puigdemont, uprkos odsustvu i dalje ima mogućnost da itekako utječe na političke procese u Španiji.

Duhovi katalonskih separatista ponovno su se nadvili nad Španijom, a premijer Sanchez se našao pred velikom dilemom kojim putem krenuti. Koju god opciju izabere, sigurno će pogriješiti.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE