Zašto se svjetske sile bore za južni pol Mjeseca

Zašto se svjetske sile bore za južni pol Mjeseca

Indijska svemirska agencija spustila je svemirsku letjelicu na Mjesečev južni pol u misiji koja će unaprijediti indijske svemirske ambicije i proširiti znanje o lunarnom vodenom ledu, potencijalno jednom od najvrednijih resursa Mjeseca.

To je misija koja se smatra ključnom za istraživanje Mjeseca i status zemlje kao svemirske sile, samo nekoliko dana nakon što se srušio sličan ruski lender.

No, šta se zna o prisutnosti smrznute vode na Mjesecu i zašto svemirske agencije i privatne tvrtke to vide kao ključ moguće kolonizacije, rudarenja i misija na Mars.

Kako su naučnici pronašli vodu na Mjesecu

Šezdesetih godina prošlog stoljeća, prije prvog slijetanja Apolla naučnici su nagađali da bi na Mjesecu mogla postojati voda. Uzorci koje je posada Apolla vratila na analizu kasnih 1960-ih i ranih 1970-ih bili su “suhi”.

Godine 2008. istraživači Univerziteta Brown ponovno su ispitali te lunarne uzorke novom tehnologijom i pronašli vodik unutar sićušnih zrnaca vulkanskog stakla. Godine 2009. NASA-in instrument na sondi Chandrayaan-1 indijske organizacije za svemirska istraživanja otkrio je vodu na površini Mjeseca.

Iste godine, druga NASA-ina sonda koja je pogodila južni pol pronašla je vodeni led ispod Mjesečeve površine. Ranija misija NASA-e Lunar Prospector 1998. godine pronašla je dokaze da je najveća koncentracija vodenog leda u sjenovitim kraterima južnog pola.

Zašto je voda na Mjesecu važna

Naučnici su zainteresirani za drevni vodeni led jer mogu pružiti informacije o lunarnim vulkanima, materijalima koje na Zemlju dostavljaju kometi i asteroidi te o porijeklu oceana.

Ako vodeni led postoji u dovoljnim količinama, mogao bi biti izvor pitke vode za istraživanje Mjeseca i pomoći u hlađenju opreme. Također se može razgraditi za proizvodnju vodika za gorivo i kisika za disanje, podržavajući misije na Mars ili lunarno rudarenje.

Ugovor Ujedinjenih naroda o svemiru iz 1967. zabranjuje bilo kojoj naciji da polaže pravo na vlasništvo nad Mjesecom. No, ne postoji odredba za zaustavljanje trgovinskih operacija. Napori pod vodstvom SAD-a da se uspostavi skup načela za istraživanje Mjeseca i korištenje njegovih resursa, Sporazum Artemis, ima 27 potpisnika. Kina i Rusija ga nisu potpisale.

Južni pol Mjeseca posebno je nedostupan

Prethodni pokušaji slijetanja na Mjesečev južni pol bili su neuspješni. Ruska svemirska letjelica Luna-25 trebala je ove sedmice sletjeti na južni pol, ali se u prilazu otela kontroli i srušila se u nedjelju. Južni pol, daleko od ekvatorijalnog područja koje su ciljale prethodne misije, uključujući slijetanje Apolla s posadom. Pun je kratera i dubokih udubina.

Prethodna indijska misija 2019. godine nije uspjela sigurno sletjeti u blizini ciljanog područja Chandrayaan-3. I Sjedinjene Američke Države i Kina planirale su također misije na južni pol Mjeseca.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica