Izglasan je novi Zakon: Šta se (ne) smije na hrvatskim plažama

Izglasan je novi Zakon: Šta se (ne) smije na hrvatskim plažama

Hrvatska je u petak, 14. jula u drugom čitanju dobila dugo iščekivani novi Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama, u kojem je najveća promjena postupak davanja koncesija, te da se koncesija na zahtjev za gospodarsko korištenje pomorskog dobra može dati na najdulje pet godina.

Novosti su i oko definiranja plaža, morske plaže sada se dijele na javne, prirodne i uređene te posebne namjene, a hotelskih više nema. Morske plaže moraju biti dostupne svima te se na njima ne smije naplaćivati ulaz.

Novim se zakonom ukidaju koncesijska odobrenja i uvode dozvole koje daje općinsko ili gradsko vijeće na temelju javnog natječaja.

Osniva se ustanova za upravljanje pomorskim dobrom, te stručni savjet za planiranje i gradnju na pomorskom dobru, uvodi se pojam ekološke štete i odgovornosti za nju.

Uvodi se i jedinstvena lučka tarifa te pomorski redari koji nadziru provedbu odluke o redu na pomorskom dobru, kao i lučki redari koji nadziru provedbu reda u lukama otvorenim za javni promet.

Definirano je i da nadzor pomorskog dobra u zaštićenim dijelovima prirode provode čuvari zaštićenih dijelova prirode.

Sabor je bez rasprave potvrdio šest amandmana koje je na predloženi zakon podnijela Vlada, a koji postaju sastavnim dijelom zakona.

Traženo je da se izdavanje dozvola na pomorskom dobru omogući državnim i županijskim lučkim upravama unutar lučkog područja, a gradovima i općinama izdavanje dozvola na pomorskom dobru na područjima gdje zaštićeni dijelovi prirode obuhvaćaju građevinska područja unutar naselja i značajnog krajolika, piše Poslovni.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE