Dok SNSD neustavnim djelovanjem ruši Ustavni sud BiH i SDA sve čini da ne bude funkcionalan
Ustavni sud BiH već više od pola godine radi u krnjem sastavu. Razlog za to je odlazak u penziju dvojice sudija koji su dugi niz godina obnašali tu funkciju.
Miodrag Simović, kao sudija kojeg je birala Narodna skupština RS, obnašao je funkciju sudije Ustavnog suda od 2003. godine do novembra 2022. godine, kada odlazi u penziju. Mato Tadić, kao sudija koji je biran iz Federacije BiH, bio je na funkciji od 2002. godine do avgusta 2022. godine.
Na prijedlog Milorada Dodika, Zlatko M. Knežević će krajem ove godine napustiti Ustavni sud, a s obzirom da je stekao i uslove za prijevremenu penziju.
Tako će Ustavni sud BiH umjesto dosadašnjim devet, ostati na šest sudija, a teško je povjerovati da će se u skorije vrijeme popuniti preostala trojica sudija.
Razlozi za to su dvije paralelne priče. Izbor sudija Ustavnog suda iz entiteta RS koči Milorad Dodik, dok na drugoj strani u FBiH glavnoj ulozi je opoziciona SDA.
Korak dalje
SNSD je svakako otišao korak dalje i nastavio kršiti ustavni poredak BiH, a kao razlog za to su naveli da je donesena odluka da prilikom glasanja o ustavnosti više ne mora glasati najmanje jedan sudija iz RS i to je odlučeno na sjednici na kojoj Zlatko Knežević nije prisustvovao.
Nakon toga je Narodna skupština RS donijela neustavnu odluku da se odluke Ustavnog suda BiH neće provoditi na području tog entiteta dok se ne donese zakon o Ustavnom sudu BiH prema kojem će ga napustiti strane sudije i gdje će biti prisutno entitetsko glasanje.
Iako je veoma indikativno da se promjena pravilnika donijela baš u momentu kada je nova vlast uspjela donijeti neke pozitivne pomake to svakako ne umanjuje neustavnost djelovanja Milorada Dodika, koji podmeće Narodnoj skupštini RS da glasa za sve neustavne zamisli, koje on i ljudi oko njega smisle.
Drugačiji ciljevi
Na drugoj strani SDA sve čini da se umjesto Mate Tadića ne izabere novi sudija Ustavnog suda BiH iz Federacije. Njihovi ciljevi su ipak nešto drugačiji. Oni žele na sve načine da poremete odnose unutar nove vladajuće koalicije, jer na taj način vrebaju šansu iz pokrajka da bi se i oni ponovo uključili u vlast. Ako je svjedočiti po praksi prilikom imenovanja Vlade FBiH, oni neće prestati u tome sve dok imaju tu mogućnost, pa makar i po cijenu da Ustavni sud BiH, kao jedna od najvažnijih institucija, bude disfunkcionalna.
Prilika za blokiranje im se ukazala kroz Komisiju za izbor i imenovanje Predstavničkog doma PFBiH, gdje je na početku mandata nova većina imala sedam članova, a opozicija četiri. Kako su dva člana Komisije iz vladajuće većine napustila mjesto u Predstavničkom domu, oni su ostali na pet zastupnika, što je nedovoljno za kvorum ukoliko se opozicija ne pojavi na sjednici. Naravno, oni su već nekoliko puta odbili da se pojave na sjednici, a na kojoj bi se trebalo raspravljati o imenovanju Marina Vukoje za sudiju Ustavnog suda BiH, koji je prvorangirani na listi.
Brojne sudije pred penzijom
Riječ je o čovjeku koji dugi niz godina je državni službenik, a trenutno je na funkciji sekretara Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH. Njihova argumentacija nije nimalo ubjedljiva. Predsjednik SDA Bakir Izetbegović na TV gostovanjima je govorio kako je riječ o osobi koja nije kompetentna s obzirom da ranije nije obnašala funkciju sudije, dok u nekoliko sati razmaka se izda saopćenje stranke, gdje se uopšte ne problematizira njegova kompetentnost, nego bliskost sa HDZ-om.
Mnogo bi bilo ubjedljivije da se ova stranka držala argumenta Bakira Izetbegovića, ali su oni sami sebi „skočili u stomak“ kada su počeli pričati o tome da je riječ o HDZ-ovcu, s obzirom da je i SDA glasala za njegovo imenovanje za sekretara Predstavničkog doma, a nezakonito je imenovanje politički angažovanih osoba za državne službenike. Time se još jednom pokazala dezorjentiranost ove stranke, koja nije navikla na opoziciono djelovanje.
Zahvaljući neustavnoj politici SNSD-a i neodgovornoj politici SDA Ustavni sud BiH je trenutno nepotpun i u slučaju izostanka jednog sudije na granici kvoruma, jer prema pravilniku većina svih članova Suda čini kvorum. Ono što još treba dodatno da brine je i činjenica da je većina aktuelnih sudija pred penzijom, čime prijeti totalna blokada rada ove institucije. Osim Kneževića, koji krajem godine odlazi u penziju, Valerija Galić ima 67, Mirsad Ćeman 68, a Seada Palavrić 69 godina.
Avaz
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE