Tužilaštvo BiH nije podiglo niti jednu optužnicu za negiranje genocida
U Tužilaštvu Bosne i Hercegovine od 2021. godine evidentiran je 71 predmet koji se odnosi na krivično djelo izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti, te gotovo nijedan na osnovu zaprimljenog izvještaja o učinjenom krivičnom djelu, dostavljenom od strane policijskog organa, sa dokazima, iskazima svjedoka i svim što je potrebno.
Rečeno je to Feni u Tužilaštvu Bosne i Hercegovine u odgovoru na upit o broju prijava o počinjenju krivičnog djela negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca, povodom druge godine od kako je bivši visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Inzko nametnuo izmjene Krivičnog zakona BiH kojima je za ovakvo ponašanje pripisana krivična odgovornost.
Iz Tužilaštva kažu da su najčešće prijave podnosili građani protiv drugih građana, i to zbog objava na društvenim mrežama i internet prostoru, građani i nevladine organizacije i udruženja protiv izjava određenih političara u medijima i javnom prostoru i slično.
Drugim riječima, prijave nisu zaprimljene od policijskih agencija i agencija za provođenje zakona, koje imaju potrebna znanja da u radnjama prijavljenih prepoznaju elemente krivičnog djela i da za te radnje prikupe dokaze koji to potkrepljuju.
– Na ovom mjestu ne želimo da se stekne utisak kako se na prijavi ne može raditi samo zato što je podnesena od građana ili drugih organizacija, podvlačimo samo činjenicu da policijske i sigurnosne agencije imaju više profesionalnog znanja o toj tematici – pojašnjavaju iz Tužilaštva BiH.
Oni napominju da je 40 prijava podneseno putem e-maila i da značajan broj podnositelja prijava nije pokazao spremnost na dalju saradnju, ali i da je evidentirano 14 anonimnih prijava te se u tim slučajevima ne može ni očekivati saradnja s podnositeljima prijave.
– Svi predmeti su u radu i kako se budu donosile tužilačke odluke javnost će biti informirana, ali primjetno je da se nakon uvođenja izmjena zakona i početka rada Tužilaštva BiH na ovim predmetima, govor mržnje i negiranje zločina u medijima kao i internet prostoru, značajno smanjio – tvrde u državnom tužilaštvu.
Sa druge strane, u prethodnom periodu Tužilaštvo BiH je podiglo više optužnica zbog krivičnog djela izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti (između ostalih Mandić-Elta, Fatmir Alispahić i Ravnogorski pokret), pri čemu je samo u jednom (pripadnici Ravnogorskog pokreta) donesena osuđujuća presuda, koja je krajem prošle godine postala pravosnažna te se u Tužilaštvu nadaju da će ona biti korisna za utvrđivanje buduće sudske prakse u toj oblasti.
Zbog velikog interesiranja javnosti, medija, analitičara, akademske i stručne javnosti za predmete koji se odnose na ova krivična djela naročito ona koja se tiču zabrane javnog odobravanja, poricanja, grubog umanjivanje ili pokušaje opravdanja zločina genocida, zločina protiv čovječnosti ili ratnih zločina, Tužilaštvo BiH na zvaničnoj web stranici objavljuje optužnice i negativne tužilačke odluke s obrazloženjima postupajućih tužilaca.
– Na ovaj način javnost ima bolji uvid u procesuiranje tih predmeta, kao i razloge donošenja tužilačkih odluka – kazali su Feni u Tužilaštvu BiH.
Također, Tužilaštvo BiH je uputilo pisma Centru za edukaciju sudija i tužilaca u Federacije BiH i Centru za edukaciju sudija i javnih tužilaca u Republici Srpskoj da u okviru svojih zakonom propisanih nadležnosti, u svojim programima stručnog usavršavanja tužilaca, sudija i policije organiziraju edukaciju i specijalističke obuke iz ove oblasti, s obzirom da se radi o relativno novoj oblasti u kojoj pravosudni dužnosnici u cijeloj BiH, imaju malo iskustva.
Glavni tužilac je od Ureda visokog predstavnika (OHR) također zatražio pomoć u eventualnoj edukaciji međunarodnih eksperata te je dogovorena posjeta tužilaca iz Bavarske Tužilaštvu BiH koji će, pored sastanaka s glavnim tužiocem, u periodu od 12. do 14. jula održati i edukaciju za sve tužioce, saradnike i istražitelje koji rade na tim predmetima.
U Tužilaštvu smatraju da će ova obuka ujedno biti i prilika da se s predstavnicima pravosudnog sistema Njemačke razgovara o primjeni međunarodnih standarda u ovoj oblasti.
Tužilaštvo BiH će iskoristiti i Publikaciju ”Negiranje, glorificiranje i odobravanje ratnih zločina u svjetlu prakse sudova i međunarodnih mehanizama za zaštitu ljudskih prava“ koju su radili TRIAL International i forum ZFD, te svu drugu domaću i međunarodnu dostupnu pravnu praksu, što postupajući tužioci već i čine.
– Još jednom naglašavamo da se radi o krivičnom djelu koje je teško dokazivo sa aspekta sudskih stavova, što potvrđuje i činjenica da slično postavljene odredbe postoje i u Krivičnom zakonu Federacije BiH već duži niz godina, ali kantonalni sudovi do sada nemaju podignutu niti jednu optužnicu iz te oblasti – zaključili su iz Tužilaštva u odgovoru na Fenin upit.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE