Europol objavio podatke: Od 2020. godine uhapšeno više od 6.500 osoba i zapljenjeno gotovo 900 miliona eura
Dešifriranje EncroChat-a, šifrovanog komunikacijskog alata, koji naširoko koriste organizirane kriminalne grupe (OCG), do sada je dovelo do 6.558 hapšenja širom svijeta. 197 uhapšenih bili su mete visoke vrijednosti. Ovaj rezultat je detaljno prikazan u prvom pregledu EncroChat-a, koji su danas predstavili francuski i holandski pravosudni organi i organi za provođenje zakona u Lilu.
Uspješno uklanjanje EncroChata uslijedilo je nakon napora zajedničkog istražnog tima (JIT) kojeg su obje zemlje osnovale 2020. godine, uz podršku Eurojusta i Europola. Od tada je zaplijenjeno ili zamrznuto blizu 900 miliona eura kriminalnih sredstava.
Presretnuto preko 115 miliona kriminalnih razgovora
Dešifriranje EncroChat-a 2020. izazvalo je šok u oragniziranim kriminalnim grupama u Evropi i šire. To je pomoglo da se spriječe nasilni napadi, pokušaji ubistava, korupcija i veliki transport droge, kao i da se dobiju informacije velikih razmjera o organiziranom kriminalu.
Organizirane kriminalne grupe širom svijeta ilegalno su koristili alat za šifriranje EncroChat u kriminalne svrhe. Od dešifriranja, istražitelji su uspjeli presresti, podijeliti i analizirati preko 115 miliona kriminalnih razgovora, prema procjeni od preko 60.000 korisnika. Korisnička žarišta su bila rasprostranjena u zemljama izvora i odredišta za trgovinu nedozvoljenim drogama, kao i u centrima za pranje novca.
Informacije koje su pribavile francuske i holandske vlasti podijeljene su sa kolegama u državama članicama EU i trećim zemljama, na njihov zahtjev. Na osnovu akumuliranih brojki svih uključenih vlasti, ovo je dovelo do sljedećih rezultata, tri godine nakon što je aplikacija dešifrirana od strane organa za provođenje zakona:
Rezultati
• Uhapšeno 6.558 osumnjičenih, među kojima 197 visokovrijednih meta
• Do sada izrečeno 7.134 godina zatvora osuđenim zločinacima
• Zaplijenjeno 739,7 miliona eura gotovine
• 154,1 milion eura zamrznuto u sredstvima ili bankovnim računima
• Zaplijenjeno 30,5 miliona tableta hemijske droge
• Zaplijenjeno 103,5 tona kokaina
• Zaplijenjeno 163,4 tone kanabisa
• Zaplijenjeno 3,3 tone heroina
• Zaplijenjeno 971 vozilo
• Zaplijenjeno 271 imanje ili kuća
• Zaplijenjeno 923 komada oružja, kao i 21.750 komada municije i 68 eksploziva
• Zaplijenjena 83 čamca i 40 aviona
Istrage o navodnom kriminalnom ponašanju kompanije koja upravlja EncroChat-om ponovo je pokrenula francuska Žandarmerija Nationale 2017. godine, nakon što je otkrila da su telefoni redovno pronađeni tokom operacija protiv organiziranih kriminalnih grupa. Naknadne istrage su pokazale da je kompanija koja stoji iza alata radila preko servera u Francuskoj. Na kraju je bilo moguće postaviti tehnički uređaj koji bi prevazišao tehniku šifriranja i dobio pristup prepisci korisnika.
Francuske vlasti su otvorile slučaj u Eurojustu 2019. U prvom redu, podaci su podijeljeni s Holandijom, što je dovelo do osnivanja JIT-a u aprilu 2020. Od tada su se informacije o kriminalnim aktivnostima dijelile s nacionalnim vlastima unutar i izvan EU, na njihov zahtjev. S obzirom na istrage koje su u toku, Eurojust i Europol ne mogu otkriti potpunu listu uključenih vlasti.
Koordiniranje saradnje
Eurojust nije samo pomogao u uspostavljanju i podršci JIT-a, već je i koordinirao saradnju između svih uključenih organa. Preko Agencije je riješeno stotine zahtjeva za međusobnu pravnu pomoć drugim organima.
Europol podržava ovaj slučaj od 2018. Veliki, posvećeni tim stručnjaka u Europolu analizirao je preko 115 miliona poruka i podataka koje je dobio od partnera JIT-a. Europol je unakrsno provjerio i analizirao podatke, kombinujući ih sa informacijama dostupnim u njegovim informacionim sistemima, i dostavio blizu 700 djelotvornih obavještajnih paketa zemljama širom svijeta.
Kako bi se pružila ova opsežna podrška, u sjedištu Europola osnovana je Operativna radna grupa, poznata kao „OTF EMMA“. Ovaj OTF okupio je istražitelje i stručnjake iz Europola, država članica i trećih zemalja pod jednim krovom kako bi zajednički radili na podacima EncroChata kako bi istražili najopasnije kriminalce na svijetu. Europol od tada podržava spin-off istrage pokrenute širom svijeta.
Pozadina o EncroChat-u i šifriranoj komunikaciji
EncroChat telefoni su predstavljeni kao garancija savršene anonimnosti, diskrecije i nemogućnosti praćenja do korisnika. Imao je i funkcije koje su bile namijenjene da osiguraju automatsko brisanje poruka i poseban PIN kod za brisanje svih podataka na uređaju. Ovo bi omogućilo korisnicima da brzo izbrišu kompromitujuće poruke, na primjer u trenutku hapšenja od strane policije.
Osim toga, prodavač/pomoćnik može izbrisati uređaj iz daljine. EncroChat je prodavao kriptotelefone za oko 1.000 eura svaki, na međunarodnom nivou. Također je nudio pretplate sa pokrivenošću širom svijeta, po cijeni od 1.500 eura za period od šest mjeseci, uz podršku 24/7.
Ilegalna upotreba šifriranih komunikacija i dalje privlači veliku pažnju pravosudnih i agencija za provođenje zakona širom EU. Organizirane kriminalne grupe koji komuniciraju putem enkripcije dobili su još jedan udarac u martu 2021., nakon demontaže SkyECC alata. I Eurojust i Europol ostaju na raspolaganju nacionalnim vlastima u slučaju da je potrebna dalja podrška u vezi sa šifrovanom komunikacijom kriminalaca.
Avaz
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE