Taroti i vidovnjaci masno zarađuju: Za 300 KM možete saznati da li vas muž vara

Taroti i vidovnjaci masno zarađuju: Za 300 KM možete saznati da li vas muž vara

S razvojem moderne tehnologije, svijet vidovnjaka, nadriljekara, bijelih i crnih magova, astrologa i raznih “proricatelja budućnosti” preselio je i u virtuelni svijet, u kojem u posljednje vrijeme dobro kotiraju i influenseri i life coachevi.

Zašto se svi vrte tu i šta to povezuje naravno i nadnaravno? Samo jedno – prodaja iluzija i magle koju su dobro unovčili kao biznis. Jedni naplaćuju od nas, a drugi preko nas svoje usluge. Čast, naravno, izuzecima, a ima ih.

Primjera radi, društvene mreže u regionu, ponajviše Facebook i Instagram, posljednjih godina su zatrpane oglasima koji nude usluge raznih proricatelja za sasvim solidnu sumu novca. Dovoljno je u polje za pretrage samo unijeti riječ “vidoviti…” i Facebook će ponuditi na desetine “vidovnjaka”, bijelih magova, numerologa, tarota… A tu su i zakupljeni večernji termini na pojedinim televizijama. Vidovita Irina, vidovita Kristina, vidovita Džemila, vidoviti Kasim… sve će vam reći o budućnosti za pare, naravno.

CIJENE VARIRAJU


Iz priloženog se vidi da su društvene mreže za kratko vrijeme od aplikacija za druženje i komunikaciju prerasle u platforme za itekako unosne poslove. Odlična su podloga i za influensere i life coacheve. Popularnost influensera u znatnom je porastu, a life coachevi u suštini pratiteljima kažu kako se “ne treba sekirati, jer će sve biti uredu”. Naravno, i ove usluge se naplaćuju. U suštini, prilično teško je otkriti koliko i jedni i drugi zarađuju za svoje usluge. Cjenovnik je različit od vidovnjaka do vidovanjaka, od influensera do influensera…

Primjera radi, očajna žena koja želi provjeriti da li je muž vara, vidovnjaku mora platiti i do 300 maraka za polusatni tretman i eventualno “dijagnozu”. No, ukoliko pak otkrije da postoji problem i želi ga riješiti, tarifa se povećava i do nekoliko hiljada maraka.

Spomenut ćemo i nedavni slučaj kada je državljanka Srbije Zorica Damnjanović (64) uhapšena u Derventi zbog sumnje da je, lažno se predstavljajući i obećavajući da će izliječiti brojne bolesti, od tri osobe uzela 809.616 maraka.

I žena iz Trebinja S. G. je policiji prijavila prevaru navodeći da je stanovitoj Vladimiri iz Srbije dala 14.800 KM kako bi pomogla njenoj duševno oboljeloj kćerki, međutim, to se nije desilo. Sve je prijavila policiji. No, o zakonskom aspektu i kaznama za prodavače magle ćemo nekom drugom prilikom.

S druge strane, influenseri za sebe kažu da u ime brenda dopiru do publike do koje sam brend ne može. A zarada također zavisi od brendova, klikova, pregleda. Influenseri koji imaju milionske preglede mogu zaraditi na godišnjem nivou i do pola miliona maraka. Oni sa stotinama hiljada pratitelja mogu mjesečno zaraditi oko 3.000 maraka. Stoga i ne čudi da se sve više mladih odlučuje za ovaj vid posla – odnosno hljeba bez motike.

A sociolog Srđan Vukadinović o ovoj poplavi raznih “terapeuta za dušu i srce” i ezotera koji na tuđoj muci zarađuju kaže da je došla s poremećajem vrijednosti.

– Ova dominacija raznih vidovnjaka, terapeuta – više ni ne znamo kakvu odrednicu imaju, najmanje imaju socijalni i psihosocijalni – raznoraznih tiktokera i jutubera, ustvari, zanimanja bez zanimanja je posljedica dvije stvari. Na jednoj strani imamo potpuno urušen sistem vrijednosti, a na drugoj je potpuna otuđenost savremenog čovjeka, čak i od onog svog ja. Sistem vrijednosti zasnivao se na obrazovanju, profesionalnosti, na etičnosti, postignućima, ugledu… Već dugo je taj sistem vrijednosti urušen i namjesto njega nije stvoren drugi. A ne treba ni imati iluziju da se može stvoriti identičan sistem vrijednosti. Nešto što je urušeno, nikada se nije obnovilo niti se može obnoviti, zato je trebalo stvarati neki drugi sistem. Međutim, umjesto drugog sistema vrijednosti u kojem bi upravo te vrijednosti bile bitne – obrazovanje, etičnost, profesionalnost…, razvio se pravni vakuum i u taj vakuum je ušlo sve i svašta. Ušao je jedan potpuni sistem nevrijednosti – ne cijenimo one koji će napraviti nešto vrijedno, ne cijenimo nastavnike, ne cijenimo roditelje, ne cijenimo ono što tvori taj sistem vrijednosti – objašnjava Vukadinović.

image

Po svoj prilici, kako dalje navodi, zbog te pravne praznine i sistema nevrijednosti život se više ne odvija u kući, u školi, na fakultetu, ni u kulturnim institucijama, niti se tamo pravi sistem vrijednosti.

– Sistem vrijednosti se pravi na mrežama, u jednom potpuno iracionalnom prostoru, u prostoru gdje isključivo manipulacija dominira, u prostoru gdje može da postoji više istina, na isti onaj način kao što postoji više života i više svjetova u igricama. Kada se ne može razlučiti stvarno od nestvarnoga, onda upravo ti prodavci magle u liku raznih propagatora ezoterije ili ovih junaka na mrežama počinju da plasiraju svoju istinu koja je uvjerljiva, lakomislena, na prvi pogled plijeni i opčini. To je njen cilj. Upravo oni koji imaju zanimanje bez zanimanja, koji prodaju maglu, plijene tom pričom koja je dosta prihvatljiva za uho, pogotovo onih koji su pogođeni u ovom strašnom svijetu u kojem mi živimo. Veoma lako podlegnu. Jednostavno, to otuđuje čovjeka od mnogo toga, čak i sopstvenog ja, koje svoje puno ostvarenje i postignuće postiže u komunikaciji sa drugima uživo, ističe on.

On tvrdi da čovjek koji je lakovjeran, bježeći od nesigurnosti, misli da će spas naći u tome. A to je, kaže, posljednje utočište u kojem bi trebalo da traži spas.

Gospodari sistema

– Ljudi izgube materijalna sredstva, zdravlje, na kraju krajeva i život. Prazna priča stvara od BiH i zemalja u regionu u kojima ništa nije bolje, prostor, odnosno pravi El Dorado za prodavače magle. Oni gospodare u ovom sistemu, a u nekom normalnom ne bi se sigurno mogli snaći. Što je najgore, oni namiču ogromne pare na lakovjernima, koji misle da će doći do psihičkog i fizičkog rješenja ili do materijalnog. Preko noći nema nikakve zarade. Mogu samo da budu plijen u kandžama takvih ljudi, smatra on i podvlači da se mora pokušati razlučiti stvarno od nestvarnog, racionalno od iracionalnog, odnosno da se shvati šta je to prodavanje magle, a šta je stvarna pomoć.

– Nažalost, stalno se multiplicira ovaj broj zanimanja bez zanimanja. Zato dolazimo u situaciju da se život više ne odvija u kući, gdje se tradicionalno ističe ta prva socijalizacija, niti u školi. Odvija se u nekom drugom svijetu – virtuelnom, zaključuje on.

Izvor: Oslobođenje

Piše: Džemila Busnov

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica