Grad u BiH dobio korpe za pseće kakice i slavine za vodu za piće

Grad u BiH dobio korpe za pseće kakice i slavine za vodu za piće

Europske vrijednosti i u Mostaru – na nekoliko lokacija u gradu postavljene su slavine s vodom za piće.

Posebna pažnja posvetila se uređenju oko velikog parka Zrinjevac i Doma Herceg Stjepan Kosača, gdje su kao i u ostatku grada montirane nove korpe za otpad, a odnedavno i slavina s vodom za piće.

Ono što će većinu građana obradovati su specijalne korpe za otpad kojeg prave kućni ljubimci, odnoso korpe za pseću kakicu.

Važno je podsjetiti da građani često skreću pažnju na sve veći broj kućnih ljubimaca u parku, kojima je tu zabranjen ulaz, no još veći problem je što vlasnici za svojim ljubimcima ne kupe izmet.

Stara tema

Ovo je stara tema u gradu koja redovito dovodi do sukoba ljubitelja životinja i onih koji žele da ne strahuju za svoju djecu i od puštenih pasa bez brnjice i od izmeta koji je čest prizor u parku Zrinjevac. Tragovi psećeg olakšavanja mogu se vidjeti na svakom koraku u gradu i rijetki su vlasnici pasa kojima nije iz poniženja pokupiti tragove za svojim ljubimcem. Istina je i da vlasnici pasa nemaju adekvatan prostor za istrčavanje svojih pasa, a ideje grada o psećem parku još su na dugom štapu. Naime, Gradu je predstavljen projekt parka za pse na Trimuši. Do tada, trajat će vječita borba oko toga je li psima mjesto u parku i je li veća ljubav prema ljubimcima ili lijenost da se pokupi pseća “kakica” kako se tepa izmetu koji je počesto ogromna “kaketina”.

Davno se i iz Grada Mostara upozoravalo kako je ne čišćenje otpada za psima kažnjivo te je iz mostarskog Odjela za privredu, komunalne i inspekcijske poslove navedeno kako je ovakvo ponašanje vlasnika pasa prekršaj i da je, samim time, kažnjivo.

Kazne

Kad su u pitanju kazne, Zakon o javnom redu i miru Hercegovačko-neretvanskog kantona kaže kako će se novčanom kaznom od 100 KM kazniti onaj “ko na javnom mjestu izvodi psa ili druge životinje bez povodca ili brnjice ili tko dovede psa ili druge životinje na mjesto gdje to nije dopušteno”.

S druge strane, prema članu 327. Krivičnog zakona FBiH “onaj ko pse, ili druge opasne životinje, izvodi na javna mjesta bez propisane brnjice ili druge odgovarajuće zaštite, i bez direktnog čuvanja, i time izazove opasnost po druge, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do šest mjeseci”.

“Ukoliko njegov pas nekoga ozlijedi može biti kažnjen i sa kaznom zatvora do tri godine”, kaže zakon na razini Federacije.

On se, naravno, ne provodi, a do sada, srećom, u mostarskom parku nije bilo ozbiljnih napada pasa na ljude, prenosi Bljesak.info.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica