Usljed inflatornih skokova i ogromnih cijena: Domovi za starije sve skuplji
Drastična poskupljenja hrane i inflatorni skokovi odrazili su se i na cijene smještaja u domovima za starije i nemoćne osobe. Tako su u brojnim gradovima BiH cijene ove usluge porasle između 12 i 20 posto, u zavisnosti od kategorije korisnika.
Sami plaćaju
U domovima penzionera u Banjoj Luci i u Tuzli nove cijene počeli su primjenjivati još od 1. marta.
U banjalučkom domu cijena se kreće od 920 KM za dvokrevetnu sobu za pokretne, dok je za nepokretne jednokrevetna soba oko 1.600 KM. Kada je riječ o dvokrevetnoj sobi u kojoj borave polupokretni korisnici, cijena je 1.150 KM. U Domu penzionera Tuzla pokretni korisnici u dvokrevetnoj sobi plaćaju smještaj 820 KM, a polupokretni i nepokretni 1.100 KM, dok ta usluga za one koji boluju od svih oblika demencije Parkinsonove i Alzheimerove bolesti košta 1.150 KM.
Iz tuzlanskog doma kazali su nam da su bili prisiljeni povećati cijene usljed stalnih poskupljenja kojima svjedoče, ali su korekcije, kako su nam kazali, bile minimalne, od 10 do 14 posto.
Nove cijene usluga zatražili su iz Centra za stare i iznemogle osobe Mostar, koji se, inače, ubraja među najjeftinije u BiH. Cijene smještaja u mostarskom centru ni prije inflacije i silnih poskupljenja nisu bile realne. Na mjesečnom nivou ta usluga za pokretne košta 630 KM, a 780 KM za nepokretne osobe i one kojima je neophodan 24-satni nadzor.
– Čekamo saglasnost nadležnog ministarstva i nakon toga odluku Gradskog vijeća, s obzirom na to da nam je Grad osnivač, a poskupljenje bi trebalo biti minimalno. Ako nam nadležni odobre nove cijene, za pokretne osobe će biti 750 KM, a za nepokretne 900 KM – kazao nam je direktor Centra Mirza Drežnjak.
Pokriti troškove
Iako ih Grad Mostar subvencionira, taj iznos samo djelimično, odnosno 30 posto, može pokriti sve troškove koje imaju.
– Samo je cijena mlijeka sa 1,10 skočila na 2,10 KM, a nama treba 100 litara mlijeka sedmično. Da ne govorimo o drugim namirnicama – dodao je Drežnjak.
Nedostatna primanja
U odnosu na cijene smještaja u „državnim“ domovima, u privatnima su dvostruko ili čak trostruko više. Augustin Musić, predsjednik Saveza penzionera HNK, kazao nam je da su brojni penzioneri prisiljeni na smještaj u domovima. No, kako je rekao, većina penzionera, pogotovo onih s najnižim primanjima, a kojih je i najviše, nije u mogućnosti sama snositi troškove smještaja. Pomoć države je, smatra, neophodna jer, kako nam je rekao: “U dom može samo onaj ko ima novac.”
I u Staračkom domu Ljubuški povećali su cijene smještaja. U tom domu cijene smještaja kreću se od 870 KM za korisnike prve kategorije do 1.200 KM za one iz treće kategorije.
Avaz
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE