Federacija BiH i ove godine bez vlastitih protivpožarnih letjelica
U budžetu Federacije BiH prošle godine bilo je osigurano 30 miliona KM za kupovinu letjelica za gašenje požara. Pompezno najavljena priča pretvorila se u svojevrsnu trakavicu, a Vlada FBiH je umjesto letjelica kupovala vrijeme formiranjem silnih radnih grupa.
Kao jedno od ad hoc rješenja, dok Federacija BiH ne formira vlastitu protivpožarnu eskadrilu iznosilo se to da će se krenuti u najam letjelica s posadom potpisivanjem ugovora sa kompanijom iz Španije od koje bi se na kraju i kupila tri air tractora. Međutim, zbog ogromne potražnje za letjelicama drugih zemalja i dugotrajnog procesa čekanja, to se na kraju izjalovilo.
Također, posljednja radna grupa je predlagala i modele poput onih da se sa nadležnim institucijama Sjeverne Makedonije sklopi sporazum o iznajmljivanju letjelica, jer su ocijenili da je nabavka vlastitih dugotrajan proces koji se, kako smo to pisali, u najboljem slučaju može okončati koncem ove godine.
Amandmanima se odustalo
Međutim, od toga u ovoj godini nema ništa. Iako je planirano da se tih 30 miliona KM prebaci u budžet za ovu godinu, taj novac je u konačnici silnim amandmanima raspodijeljen na druge stavke.
Priča o nabavci letjelica ponovo se aktuelizirala i u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, koji je u Federaciji BiH najugroženiji od požara. Prema podacima Uprave za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNK, čak, 60 posto svih požara u F BiH otpada , upravo, na ovaj Kanton, a nedavno je i to nakon 14 godina čekanja u HNK usvojen novi Zakon o zaštiti od požara i vatrogastvu.
-Budući da se u vremenu iza nas najviše polemike vodilo o nabavci letjelica za protupožarnu zaštitu, u dijelu Zakona gdje se govori o finansijama predviđena je mogućnost da se dio vlastitih sredstava izdvaja i za tu namjenu- kazao je Eugen Ćubela, v.d. direktora Uprave za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNK.
Na dugom štapu
Podsjetio je na to da je još 2017.godine urađen elaborat o nabavci letjelica. Međutim, kupovina letjelica je na dugom štapu.
-Prema tom elaboratu, cijena jednog air-tractora je iznosila 6,5 miliona KM, a za održavanje letjelica i osoblje na godišnjoj razini je neophodno pola miliona KM. Mi ćemo sukcesivno izdvajati sredstva za tu namjenu kako bismo za nekoliko godina mogli nabaviti vlastite letjelice, ako u međuvremenu ne bude pomoći s viših razina vlasti- rekao je Ćubela.
Avaz
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE