Kako preživjeti januar

Kako preživjeti januar

Praznična trpeza, proslave, poneko putovanje, ali ponajviše poskupljenja, ostavili su prazne novčanike građanima u Bosni i Hercegovini. Kako pregurati januar?

Iako ima 31 dan, kada prođu praznici i svedu se računi, mnogim građanima čini se da je januar najduži mjesec u godini. “Potrošačka groznica” u decembru ostavila je prazne novčanike. Od poskupljenja se građani otimaju kako znaju i umiju, a ponajviše nadom.

Nakon suočavanja sa finansijskom realnošću, usporava se potrošnja, kažu ekonomisti. Imajući u vidu galopirajuću inflaciju, taj trend mogao bi potrajati i duže od januara.

“Troškovi života mnogo su veći od ove zvanične inflacije, troškovi su sigurno 25 posto, a dosadašnja zvanična inflacija je 16 posto. Mi ćemo platiti najveću cijenu jer se nalazimo u specifičnim monetarnim uslovima”, Aleksa Milojević, ekonomista.

U udruženjima potrošača kažu da bi građani u Novoj godini trebalo da budu oprezniji pri kupovini.

“Sada se pojavljuje veliki broj tzv. novih proizvoda i, naravno, to su sasvim nove cijene koje su onda drastično više. Mi smatramo, uglavnom je mišljenje i u ostalim udruženjima potrošača da se na tim izmjenama naziva proizvoda sa malim dodacima uzima novac”, pojašnjava Jovan Vasilić, predsjednik Udruženja potrošača “Zvono”.

Građani, s druge strane, imaju svoje metode za borbu sa promajom u novčaniku. 

Trgovci objašnjavaju da će nakon praznične histerije u prodavnicama ovih dana zavladati mir. Novi talas rasta prometa očekuje se u februaru, ali pazari će biti neuporedivo manji nego krajem decembra.

BHRT

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica