Alihodžić nije jedini: Ovo su osobe iz BiH koje su “kupile slobodu” pa se vratile na radno mjesto
Slučaj Samira Alihodžića šokirao je cijelu bh. javnost: on je 2021. godine pravosnažno je osuđen za bludne radnje nad maloljetnicom. Međutim, kako mediji navode, on je umjesto zatvorske kazne od godinu dana, platio i vratio se da obavlja posao nastavnika.
Sinoć je dao otkaz, a Kantonalna inspekcija je danas izvršila nadzor u ovoj školi, čiji rezultati se očekuju uskoro.
Naravno, Alihodžić nije jedini iskoristio priliku da plati zatvorsku kaznu, čemu svjedoči i priča Centra za istraživačko novinarstvo iz 2019. godine.
Osuđeni na kratke zatvorske kazne u Bosni i Hercegovini (BiH) mogu otkupiti slobodu, odnosno zamijeniti zatvorsku kaznu novčanom. Sudovi su za dvije godine osuđenicima dozvolili da 263 godine zatvora otkupe za skoro 9,3 miliona KM.
Policajac Vedran Matović je krajem 2016. godine osuđen na osam mjeseci zatvora zbog korupcije. Svoju kaznu je otkupio, u zatvor nije morao ići, ali je nakon presude dobio otkaz.
Šefik Hasanović radio je kao stručni savjetnik u Ministarstvu odbrane Bosne i Hercegovine, a osuđen je na 9 mjeseci zbog nesavjesnog rada u službi i krivotvorenja službene isprave. Kaznu je platio s 27.000 KM.
Drenka Petrović bila je referentica u Fondu PIO RS, a osuđena je an tri mjeseca zatvora zbog trgovine utjecajem. Kaznu je platila 5.900 KM.
Benjamin Kardaš, osuđen je zbog primanja dara kao radnik KJKP “Vodovod i kanalizacija” Sarajevo na šest mjeseci, a platio je umjesto toga 18.000 KM.
Ljiljana Petković radila je kao inspektorica u Poreskoj upravi RS, te je osuđena na pet mjeseci zatvora zbog primanja mita. Kaznu nije odslužila, platila je 15.000 KM.
Doktor Amir Bašanović iz bihaćke Kantonalne bolnice „Dr. Irfan Ljubijankić“ je sredinom 2017. godine osuđen jer nije pružio adekvatnu ljekarsku pomoć osmogodišnjem Benjaminu Redžepoviću. Roditelji su dječaka doveli u bolnicu nakon operacije krajnika jer je krvario, imao povišenu temperaturu i bolove. U presudi piše da doktor nije uradio potrebnu analizu niti je dijete smjestio u bolnicu, već ga je vratio kući u kilometrima udaljeno selo Mutnik kod Cazina. Ubrzo nakon toga dječak je umro.
Za ovo djelo je zakonom predviđena kazna zatvora od jedne do osam godina, ali je Sud uzeo u obzir olakšavajuće okolnosti – porodične prilike i ranije neosuđivanje – pa je Bašanović osuđen na osam mjeseci zatvora. Da ne bi išao u zatvor, on je od Suda tražio i dobio zamjenu zatvorske kazne za 24.000 KM.
Cin
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE