Od sljedeće godine bit ćemo zadnja granica odbrane EU od šverca cigareta
Bosna i Hercegovina će ulaskom Hrvatske u Šengen biti posljednja granica odbrane Šengenskog prostora, odnosno Evropske unije od šverca duhanom i duhanskim proizvodima. Koliko će ta odbrana biti dobra zavisit će od same Bosne i Hercegovine.
Na panelu održanom u Zagrebu sredinom ovog mjeseca, a na kojem su učestvovali i Carinska uprava i Hrvatska udruga poslodavaca (HUP), istaknuto je da se u Hrvatskoj smanjila ilegalna prodaja cigareta, ali da se u ostatku EU ta prodaja povećava. Međutim, u ovoj susjednoj državi se i dalje ilegalno prodaje velika količina rezanog duhana.
“Carinska uprava je prošle godine zaplijenila više od 18 miliona cigareta te više od 90 tona duhanskih prerađevina (rezanog duhana, duhana u listu, duhana za nargile), a u ovoj godini više od 3,5 miliona cigareta i 72 tone duhana. Iz trendova koje pratimo vidljivo je da se u posljednjih pet godina bilježi snažan intenzitet suzbijanja krijumčarenja cigareta, što za posljedicu ima svođenje tog oblika krijumčarenja na najniže historijske razine od osamostaljenja Hrvatske”, ukazao je direktor Carinske uprave Hrvatske Mario Demirović.
Smanjenje nezakonite prodaje cigareta je pokazatelj da su hrvatske vlasti mnogo učinile na suzbijanju šverca. Poslodavci očekuju da će imati koristi od članstva u Šengenu.
“U HUP-u vidimo izražene pozitivne učinke ulaska u Šengen, ali moramo biti svjesni da će to institucijama biti dodatni izazov u kontroli ilegalnih tokova, a tu je svakako u kontekstu Hrvatske i dalje prisutan problem ilegalnog tržišta duhanskim proizvodima u kojem ostvarujemo napredak, ali je on i dalje prisutan”, izjavila je glavna direktorica HUP-a Irena Weber.
Napomenula je na ono na šta ukazuju poslodavci i pojedini ekonomisti u Bosni i Hercegovini, a to je da bi eventualni dodatni znatni rast akciza pogoršao problem.
“Bilo kakav nagli značajniji rast minimalnih akciza na te proizvode u Hrvatskoj može ozbiljno utjecati na povećanje nelegalne trgovine s obzirom na to graničimo s državama koje imaju značajnije niže cijene duhanskih proizvoda. Kako bi sačuvali šta je na tom polju bilo urađeno do sada, moramo biti oprezni u osiguranju kvalitetnog okruženja”, upozorila je Weber.
Među tim graničnim zemljama je i Bosna i Hercegovina u kojoj također postoje pomaci u borbi protiv šverca. Članstvom zapadnih susjeda u Šengenu od početka sljedeće godine imperativ borbe će biti još veći. (Ne)uspješnost te borbe uslovljava i to koliko brzo će zemlja postati članica Unije, a jednog dana i Šengena.
Nedavno je na Graničnom prelazu Rača zaplijenjena 51.000 kutija cigareta vrijednih 309.000 KM, što je najveća zapljena cigareta u Bosni i Hercegovini ove godine. Ranije smo pisali o izazovima s kojima se nadležni suočavaju u suzbijanju šverca, posebno preko interneta. Pozvali su i na poboljšanje izmjena zakona kako bi ti izazovi bili manji.
Na spomenutom panelu, na kojem su učestvovali i predstavnici carinskih službi Slovenije i Mađarske, također je naglašena važnost zakonskih poboljšanja. Na ta poboljšanja Bosna i Hercegovina je obavezana i statusom kandidatkinje za članstvo u EU koji je nedavno dobila. Jedan od uslova za nastavak EU integracija jeste i osiguranje upravljanja granicama, što podrazumijeva i borbu protiv različitih oblika krijumčarenja.
Izostanak daljnjeg nastavka borbe protiv crnog tržišta duhana i duhanskih proizvoda značit će gubitke za sve, osim za one koji se bave švercom.
Klix
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE