Prošetajmo historijom Bosne i Hercegovine: Znate li koliko imamo dvoraca u domovini?
Bosna i Hercegovina, u geografskom i kulturološkom pogledu, zapanjujuće je lijepa zemlja s nepreglednim nizom prirodnih pejzaža, kultura i tradicija.
Donosimo najljepše ostatke bogate bosanskohercegovačke kulture, ugrađene u zidove dvoraca / tvrđava, koji su izgrađeni u srednjem vijeku, a pretrpjeli su i preživjeli imperije koje su vladale na ovim prostorima.
No postoji i druga strana medalje na koju upozorava cijenjeni profesor Enver Imamović.
– Svjedoci smo krajnje nebrige i propadanja historijskog blaga naše zemlje. Kada su u pitanju ostaci srednjovjekovnih gradova, situacija je više nego katastrofalna. Navest ćemo nekoliko primjera. Ostaci prijestolnog Bobovca su u takvom stanju da se za koju godinu od njega neće imati šta vidjeti. Nakon konzerviranja ostataka palača i bedema prije 55 godina nije ništa poduzimano, a posljedica je da se kompletno urušavaju zidovi, čak i oni iz rimskog doba stari više od 2000 godina.
Restaurirani mauzolej (grobnice) bosanskih kraljeva godinama je bio s ostećenim krovom. Kiše i snijeg su učinile svoje. Na uzastopna upozorenja historičara preko medija Općina Vareš ga je nedavno popravila. Slično stanje je i s drugim gradovima. Nedavno smo bili svjedoci urušavanja bedema na tvrđavi Vranduk, na Kozogradu iznad Fojnice, Kastel-gradu kod Kaćuna itd. Svijetli primjer je grad Blagaj iznad vrela Bune čiji se bedemi i kule permanentno obnavljaju. Isti je slučaj s gradom Srebrenikom i još nekim u Krajini. Bobovac je od svih gradova najugroženiji i prioritet je iznad svih jer je u pitanju prijestolnica srednjovjekovne bosanske države i državnosti – upozorava Imamović.
Ovo su neki od dvoraca / tvrđava koje svaki Bosanac i Hercegovac treba posjetiti.
1. Travnička tvrđava
Travnička tvrđava jedna je od najočuvanijih u našoj zemlji. Centralni toranj ovog zdanja ostao je u dobrom stanju opirući se svim ratnim zbivanjima. U sklopu travničke tvrđave nalazi se nekoliko džamija, ali i mali muzej u kojem možete upoznati historiju ovog prelijepog grada.
2. Bijela tabija
Sarajevo je grad u kojem su se susrele brojne kulture i civilizacije. Ostavštine prošlih vremena u ovom gradu mogu se pronaći na svakom ćošku. Jedna od najljepših je Bijela tabija. O vremenu nastanka Bijele tabije do danas su izrečena različita mišljenja. Prema jednom, objekat je nastao oko 1550. godine, prema drugom mišljenju, na mjestu Bijele tabije se još u srednjem vijeku nalazila tvrđava.
3. Tvrđava u Jajcu
Ovaj grad je općepoznat po svom historijskom naslijeđu. Stari grad, nekadašnja prijestolnica Jajce ne ostavlja nikoga ravnodušnim već stoljećima. U ovim monumentalnim zdanjima mogu se pronaći i ostaci tvrđave iz 14. stoljeća, koja nas vodi u period srednjovjekovne Bosne.
4. Tešanjska tvrđava – Gradina
Zasigurno je jedna od najvećih u našoj domovini. Potječe iz petnaestog stoljeća i svjedoči nam o osmanskoj, ali i kasnije austrijskoj okupaciji koju je prebrodila. Ovo zdanje bilo je nekada osmanska stražarnica i kasarna za vojsku, no danas je otvoreno za sve posjetioce koji žele doživjeti Bosnu na sve njene načine.
5. Ostrožac
Dvorac koji se nalazi u okolini malog mjesta Cazin, predstavlja ogromnu historijsku znamenitost. Naime, ovaj dvorac za razliku od većine drugih u Bosni naginje više istočnoevropskoj gradnji i ima odlike gotičkog perioda. Sagrađen je u šesnaestom vijeku. I danas se nalazi u dobrom stanju, a može se obići i njegov interijer.
6. Tvrđava u Blagaju
Sagrađena je u malom mjestu, na rijeci Buni. Iako se Blagaj nalazi nedaleko od Mostara, svojom kulturološkom tradicijom može mu parirati. Pored dobro poznate Tekije, u Blagaju se nalazi i nekadašnji dom herceg Stjepana Vukčića Kosače. Dvor je zaštićeni monument, ali je otvoren za obilazak, premda put do njega nije lak. No to nije neobična stvar za tipične srednjobosanske dvore jer vladar je volio biti zaštičen, a i uživati u prostranom pogledu na svoj grad, pa se od toga ne razlikuje ni herceg Stjepan.
7. Tvrđava u Srebreniku
Ova monumentalna građevina datira iz 1300-ih godina. Nalazi se u blizini grada Srebrenika te je predstavljala bitnu tvrđavu za vladare srednjovjekovne Bosne koji su je koristili kao svoj dvor. Iako je prilaz težak, danas se do nje može doći preko mosta, ali u svakom slučaju pristup njoj je vrijedan truda jer vodi nas u vrijeme bosanskih vitezova i tu ostavlja bez daha.
8. Bobovac
Nekada je Bobovac bio prijestolnica bosanske države zajedno sa Kraljevom Sutjeskom. Danas se na ovom historijskom gigantu mogu vidjeti ostaci nekadašnje tvrđave, koja se nalazi u blizini malog grada Vareša. Bobovac se prvi put spominje u dokumentima iz 1349. godine što je dokaz da je tvrđava starija više od pola milenija.
9. Citadela u Počitelju
Sagrađena je krajem četrnaestog stoljeća, ali je proširena i dograđena više puta za vrijeme vladavine Osmanlija i Austrougara. U tom dograđivanju se izgubio njen prvobitan lik, pa tako ono što danas možemo pogledati upoznaje nas primarno s arhitekturom i kulturom osmanskog doba. Prednost jedne od najljepših tvrđava – gradova je što je do danas ostala očuvana.
10. Gradina Doboj
Dvor u Doboju ili Gradina definitivno je kulturološki spomenik vrijedan posjete. Prepoznatljiv je po svom Kapetanovom tornju koji gleda na dolinu Doboja. Kroz historiju je predstavljala bitno uporište mnogobrojnih bitaka. Danas je svjedok mukotrpnog napora ove naše zemlje da se izbori za sebe.
11. Tvrđava Kastel
Velika i prelijepa kamena tvrđava nalazi se na samoj obali rijeke Vrbas i jedna je od mnogih tvrđava u dolini rijeke koja okružuje područje Banje Luke. Grad je nekada bio dio Kraljevine Ilirije, a iako tvrđava Kastel datira još iz srednjeg vijeka, arheološki nalazi su uspjeli dokazati da je ona zapravo izgrađena na ostacima starih utvrđenja, koje idu do predrimskih vremena.
12. Stari grad Vidoški
Smješten je na uzvišenju iznad današnjeg središta Stoca i predstavlja odbrambeni objekt koji po svojoj veličini spada u red najvećih bosanskohercegovačkih gradova. Kraljica Vida je dala da se sagradi veleban kompleks u srednjem vijeku, ali sredinom 15. stoljeća dolaze Osmanlije i osvajaju ga, te Stolac postaje dio osmanskog sultanata. U 17. stoljeću grad je imao 13 kula i bio je najbolje utvrđen grad u Hercegovini.
Faktor.ba
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE