Domovi zdravlja zbog gripe puni djece, nikada veći pritisak na školski dispanzer

Domovi zdravlja zbog gripe puni djece, nikada veći pritisak na školski dispanzer

Prijelazni period godišnjih doba i nagle promjene temperaturnih vrijednosti donose sa sobom viruse, a prvi na liniji udara su djeca zbog slabijeg imuniteta i otpornosti organizma.

U posljednjih mjesec do dva, u zdravstvenim ustanovama u Kantonu Sarajevo bilježi se znatno veći broj djece koja se javljaju sa simptomima poput visoke temperature, mučnine, kašlja, stomačnim tegobama i sl.

Najveći broj djece je u dobi predškolskog uzrasta, a zabrinutost roditelja je iz tog razloga. Međutim, iz Opće bolnice “Abdulah Nakaš” i JU Dom zdravlja KS sugerišu da nije riječ ni o kakvom posebnom ili nešto opasnijem virusu, već se radi o sezonskoj gripi i rotavirusu.

Uzrok je, pored upravo sezonskih prilika, i kolektivni imunitet koji nije razvijen kod djece.

“Radi se o tome da je sezona respiratonih infekcija, pored toga dosta su prisutni dizenterija i mučnine koje zahtjevaju medicinski tretman. Ne pamtimo da je u posljednjih 20 godina ovoliki pritisak bio na školski dispanzer, a za sada nismo u mogućnosti da izolujemo virus”, kazao je za Klix.ba Abel Baltić, direktor JU Dom zdravlja KS.

Dodaje, također, da je problem taj što se malo radi na podizanju imuniteta kod djece.

“Malo radimo da podizanju imuniteta, što je pogrešno. Treba pojačati ishranu, neke imuno preparate, različite multivitaminske formule i zato imamo problem da taj kolektivni imunitet nije razvijen”, poručuje Baltić.

Također, i u Općoj bolnici “Abdulah Nakaš” bilježi se znatan djece sa pomenutim simptomima koji pribjegavaju medicinskom tretmanu.

Pedijatrica u Općoj bolnici Lamija Ljaljak-Rožajac kaže da se najčešće radi o djeci predškolske dobi, ali napominje da je to također dob kada djeca jačaju svoj imunitet upravo kroz slične gripe.

“Roditelji danas nikako ne prihvataju da se djeca trebaju razboljeti i da to je jedan od načina da djeca ojačaju imunitet. Kada dijete ima temperaturu, tijelo se isušuje, dehidrira i temperature se teže skida. Moj savjet je da se dijete ne vodi ljekaru prvih tri do četiri dana”, kaže Ljaljak-Rožajac i dodaje da je važno voditi računa o ishrani djece, redovnoj higijeni, provjetravanju prostorija, fizičkoj aktivnosti i boravku u prirodi što je češće moguće.

Kaže i da je posve normalno da djeca u predškolskom uzrastu imaju šest do osam respiratornih infekcija u toku godine te da nije nikakav alarm upozorenja – već jedan od načina da se imunitet izgradi.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE