Senad Redžić iz Štutgarta: BiH je hitno potreban “Mladenov zakon”

Senad Redžić iz Štutgarta: BiH je hitno potreban “Mladenov zakon”

Posljednja tragedija u kojoj je izgubljen još jedan mladi život a koja je uzrokovana zloupotrebom socijalnih mreža dokaz je da je BiH potrebna što hitnija regulacija online prostora, kazao je za Avaz Senad Redžić, bosanskohercegovački IT stručnjak koji živi i radi u Štutgartu.

Dodaje da su postojeći zakoni nepotpuni, neadekvatni pa i dvosmisleni, što za posljedicu ima normalizaciju stanja u kojem pojedinci vrijeđaju, prijete i ismijavaju druge znajući da neće snositi posljedice.

Korištenje diplomatskih odnosa

– Kontrola sadržaja na socijalnim mrežama pa i u samim medijima nije jednostavan zadatak što pokazuju i primjeri iz nekih od najrazvijenijih država Evrope i svijeta. Zakoni ove vrste moraju biti efikasni, ali u isto vrijeme ne smiju ograničavati slobodu govora. Skoro 80 posto stanovnika Bosne i Hercegovine koristi barem jednu socijalnu mrežu. Država nema gotovo nikakvu kontrolu nad aktivnostima i sadržajem koji tamo nastaje. Postavlja se pitanje kako uopšte započeti rješavanje ovog problema – kaže Redžić.

On preporučuje korištenje diplomatskih odnosa naše zemlje sa državama koje se godinama relativno uspješno bore s ovim problemom, a dobar primjer je Njemačka.

– Od 2017. godine uveden je Zakon o nadzoru mreža (NetzDG) koji za cilj ima stvaranje pritiska na kompanije poput Facebooka ili Twittera koje su primorane brisati ilegalan sadržaj u određenom vremenskom roku kako bi izbjegle novčane kazne koje mogu iznositi i do 50 miliona eura. Osim toga, adaptirani su i drugi zakoni kako bi se prilagodili projektima digitalizacije koje Njemačka sprovodi. Uložena su značajna sredstva u formiranje posebnih policijskih tijela opremljenih i obučenih za borbu ali i prevenciju ilegalnog sadržaja u online prostoru – ističe Redžić.

Edukacija stanovništva

Važan korak je i edukacija stanovništva o ispravnim načinima korištenja socijalnih mreža, dodaje naš sagovornik, kao i opasnostima koje su njihov sastavni dio.

– “Mladenov zakon” je neophodan u što kraćem roku, kao i njegova uspješna implementacija. Kao IT stručnjak ističem važnost postojanja ovakvih zakona u svakoj državi. Kao neko ko je rođen u BiH i ko shvata osjetljivost našeg društva na govor mržnje i lažne vijesti, uvijek ističem da je nama ovaj zakon potrebniji nego mnogim drugim državama te se istinski nadam što hitnijoj reakciji nadležnih – apelira Senad Redžić.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE