Porodilje u BiH prolaze pakao: U strahu za svoj i život bebe, plaćaju doktorima

Porodilje u BiH prolaze pakao: U strahu za svoj i život bebe, plaćaju doktorima

Posljednji izvještaj Evropske komisije jasno je naveo da BiH mora na svom putu pristupanja Evropskoj uniji poboljašti uvjete u porodilištima i zabraniti akušersko nasilje.

O iskustvima iz porodilišta u Bosni i Hercegovini, uključujući i ona poput akušerskog nasilja, sveprisutne korupcije i drugih neugodnih iskustava u emisiji „Otvoreni studio“ Hayat TV-a govorila je Amila Tatarević, predsjednica Udruženja „Baby steps“ koje se bavi pravima i statusom djece i porodica.

  • Stanje je jako alarmantno što pokazuje i reakcija iz Brisela. Prisutno je akušersko nasilje, uslovi su toliko loši da se porodilje ne odlučuju na drugu djecu. Mnogo trauma, mnogo postporođajnih depresija, sve je to uzrokovano manjkom volje i želje za unapređenjem u porodilištima. Krše se prava pacijenata i porodilja koja garantuju razne konvencije koje smo kao država potpisali. Porodilje su zanemarene. Nije više stvar ni opreme, boli ih gruba riječ, nehuman odnos – kazala je Tatarević.

Navodi da moramo biti svjesni prava pacijenata i da su porodilje te koje odlučuju o intervencijama.

  • Doktori mogu dati preoporuke i iznijeti stavove, ali nikako ne odlučivati o sudbini u ime porodilja – navela je Tatarević.

Navodi da žene sve više počinju govoriti o ovoj temi. Kaže da je teže pričati javno jer se boje nekog vida osvete.

  • Imamo dosta snimljenih anonimnih iskustava. Želimo zaštititi žene, sve je više podrške tim ženama, prepoznajemo kao društvo problem, posebno u takvom senzibilnom trenutku i za žene i za muškarce. Teško je javno i otvoreno govoriti jer je to intimno iskustvo. Teže je kad su kamere i mediji. Otvorenije su kada smo sami. Strah je od toga šta se može sutra desiti, posebno u manjim sredinama. Porodilje se boje da će se morati vratiti zbog nekog problema ginekološkog pa se boje osvete. Korupcija je više prisutna u manjim sredinama. Imate praktično dva doktora koji se dogovaraju ko je čija porodilja. Očekuju da ih počasti i ne možete izaći iz zatvorenog kruga – kazala je Tatarević.

Komentirajući institucionalnu podršku kazala je da je premalo prepoznat problem i da su to izolovani slučajevi.

  • Izvještaj bi trebao alarmirati vlasti da konačno počnu nešto raditi. Ljuta sam da nas Brisel mora upozoravati da brinemo o svojim porodiljama, zar smo morali biti toliko nesposobni da sami nešto promijenimo. Zahvalni smo međunarodnoj zajednici da su prepoznali ovakav problem – kazala je.

Dodaje da je njihovo istraživanje pokazalo da su osnovni uzrok korupcije loši uslovi u porodilištima.

  • Žene iz straha šta će im se desiti, iz straha za život bebe i porodilje se odlučuju da počaste doktora i obezbijede bolji tretman. Ironija je da to nije nikakva garancija. Iskustva pokazuju da ta koverta često izazove kaskadu intervencija, da doktor osjeća da vam mora nešto više učiniti, pa se petlja i kada ne treba, poput ubrzavanja porođaja… – rekla je Tatarević.

Što se tiče procenta korupcije, kazala je da je istraživanje pokazalo da je u Banjoj Luci stanje najgore, ali da nigdje nije ni blizu dobro.

  • Moramo imati sankcije da bismo očekivali promjene, Tužilastvo KS nam se stavilo na raspolaganje. Bitno je da prijave budu imale dovoljno dokaza. Da ne bude samo prijava bez dokaza – navela je Tatarević.

Hayat

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica