U FRANCUSKOJ UNIŠTAVAJU 102.000 PILIĆA, KOD NAS SE PRATI SITUACIJA: U BiH zasad bez slučajeva ptičijeg gripa
U Bosni i Hercegovini zasad nema prijavljenih slučajeva ptičjeg gripa, dok se u nekim evropskim državama ponovo pojavljuje ova zaraza, zbog čega su na tamošnjim farmama prisiljeni da uništavaju piliće.
Holandija će uništiti oko 102.000 pilića na jednoj farmi na sjeveru zemlje, nakon što je otkriven veoma zarazni soj virusa ptičjeg gripa. Francuska, takođe, bilježi ponovno pojavljivanje virusa, nakon što je ranije ove godine imala najveći talas ove bolesti ikada.
Iz Kancelarije za veterinarstvo BiH saopštili su da su preko nadležnih entitetskih ministarstava i inspekcija obavijestili farmere o potrebi sprovođenja pojačanih mjera biosigurnosti, odnosno sprečavanja kontakta između domaće peradi i divljih ptica. Farmeri su u obavezi da prijave sumnje na influencu ptica kako kod domaće peradi, tako i kod divljih ptica.
- Posljednji slučaj ptičjeg gripa prijavljen je u novembru 2021, na području opštine Gradiška kod jednog labuda nađenog uginulog na obali Save. Nakon sprovedenih propisanih mjera, do danas nije bilo novih slučajeva ove bolesti na području BiH. Prije ovog slučaja, posljednji slučaj je prijavljen u februaru 2017. – kaže za Srpskainfo direktor ove kancelarije Saša Bošković.
Podsjeća da je najveći broj slučajeva ptičjeg gripa registrovan upravo 2017, kada su prijavljena tri žarišta ove bolesti.
- Kontinuirano pratimo epidemiološku situaciju po pitanju influence ptica u Evropi i svijetu, a u skladu s tim se donose odluke o zabrani uvoza određenih pošiljki peradi i proizvoda porijeklom od peradi iz zaraženih područja, s ciljem sprečavanja unosa bolesti u državu – ističe Bošković.
Važna kontrola bolesti
U Institutu za javno zdravstvo RS kažu da im nije prijavljen nijedan slučaj obolijevanja ljudi od ptičjeg gripa otkako se ova bolest pojavila u svijetu.
- Kontrola bolesti kod životinja je prvi korak ka smanjenju rizika pojave infekcije kod ljudi. Glavni rizični faktor za prenos ovog virusa na čovjeka je i dalje direktni ili indirektni kontakt sa inficiranom živom ili mrtvom peradi. Dosad nije utvrđen interhumani prenos – ističe za Srpskainfo načelnica Službe za epidemiologiju Nina Rodić Vukmir.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE