Kome nije u interesu zakon o državnoj imovini Bosne i Hercegovine
Na desetine slučajeva pokrenuto je na sudovima u BiH zbog pokušaja prisvajanja državne imovine, unatoč presudama Ustavnog suda BiH. I to je tek manji dio, jer kako kažu u Pravobranilaštvu BiH, pokušaji su prilčno rasprostranjeni – pitanje je da li su o svakom obaviješteni, i koliko ih se zapravo krije.
Još jedan radni dan Ismet Velić proveo je na sudu. Ovaj put u u pitanju je Općinski sud u Mostaru, gdje je pravobranitelj BiH zastupao državu u slučaju poljoprivrednog zemljišta. Takvih slučajeva je na svim je nivoima u BiH.
“I pored većeg broj odluka Ustavnog suda BiH koje se odnose na državnu imovinu, mi i dalje imamo postupanja koja su suprotna takvim odlukama. Institucije, administrativni nivoi koji za to nemaju nadležnost, pokušavaju urediti tu oblast, prisvojiti državnu imovinu. Ti pokušaji su prilično rasprostranjeni i pitanje je da li je Pravobranilaštvo o svim slučajevima obaviješteno”, navodi Velić za N1.
Vijeće za implementaciju mira još u septembru 2004. godine zatražilo je od Bosne i Hercegovine da nađe trajno rješenje za pitanje državne imovine. Iste godine formirana je Komisija za državnu imovinu, koja je svoj rad završila 2016.godine bez konkretnih kriterija I preporuka koje su Parlamntarnoj skupštini trebali poslužiti kao osnova za okvirni Zakon o držvanoj imovini .
“To je obaveza”, kaže Ismet Velić.
“Obaveza državnih institucija da donesu odgovarajuće propise kojima će se regulisati pitanje i statusa i prava i eventulanog raspolaganja, korištenja predmetne imovine”, pojasnio je.
U međuvremenu Ustavni sud BiH je donio nekoliko presuda kojima su oboreni zakoni ili pojedine odredbe gdje je navedeno kako je titular imovine država BiH, ne RS. No od spornih zakona nije se odustajalo; nakon svakog oborenog slijedili bi novi, i tako u krug, do očitovanja Ustavnog suda.BiH. I takva praksa će biti nastavljena, ponovio je danas Milorad Dodik.
“Čim bude prilike, biće predložen novi zakon sa istim sadržajem, koji će se donositi svaki put kako se bude ukidao.
Pošto je poništen prethodni zakon, donijećemo novi jer nema drugog načina borbe”, kazao je član predsjedništva iz RS-a i lider SNSD-a.
A da će Dodik istrajati na ovome, pokazala je i posebna sjednica NSRS prije desetak dana na kojoj je uz ostalo ponovno usvojen prijedlog izmjena Zakona o poljoprivrednom zemljištu, koji uz ostalo predviđa mogućnost zamjene zemljišta između entiteta i lokalnih zajednica, sto je i OHR nazvao neustavnim. Veto Kluba Bošnjaka ponovno najavljen.
Kako imovinu riješiti?
“Jedina stvar koja to rješava je jedan opšti dogovor da se sjedne za stol i napravi konačno rješnje”, komentira Igor Crnadak, poslanik PDP-a u Narodnoj skkpštini Republike Srpske.
Pokušaj Visokog predstavnika Christiana Schmidta da oformi radnu grupu koja će preporučiti kriterije za državni zakon, ostalo je na pokušaju. Suštinski razlog je što vladajuća elita RS smatra kako je Bosna i Hercegovina “sastavljena od entiteta”, da se radi o “zajednici”, ne državi, i kao takva nema pravo na imovinu. I to, nekažnnjeno prolazi, što se zloupotrebljava i u Federaciji BiH.
“Ne zaboravite nakon zadnjeg komunike Vijeća za provedbu mira, prepoznato je da su se iste radnje u manjem obimu, i s drugim ciljevima, koruptivno, krimninalnim događali i u Federaciji BiH, gradovima, općinama, kantonima”, napomenuo je ekspert za državnu imovinu Muharem Cero.
Neslaganja oko ustavnih pitanja itekako pomažu krupnom kapitalu, tajkunima bliskim vladajucim elitama, ličnim interesima koji sve navedeno koriste da za male novce, otuđe, uzurpiraju, obogate se. Kao što svjedoče predmeti državnog pravobranilaštva, to se događa na području cijele BiH.
N1
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE