Koliki je entuzijazam za članstvo u EU zemalja koje to nisu: Ispitivanje provedeno i u BiH

Koliki je entuzijazam za članstvo u EU zemalja koje to nisu: Ispitivanje provedeno i u BiH

U istraživanjima koje su u protekle dvije godine provele svjetske organizacije prikupljeni su podaci o tome koliko građanstvo zemalja, koje nisu članice Evropske unije, zapravo žele biti dio evropskog saveza.

Istraživanja su provele Služba za istraživanje Evropskog parlamenta (EPRS), Međunarodni republički institut (IRI), Credit Suisse, Demostat i CRRC.

Ispitivanje javnog mnijenja populacije zemalja koje nisu članice EU odvijalo se u prethodne dvije godine, a obuhvatilo je Ukrajinu, Moldaviju, Veliku Britaniju (koja je istupila iz EU 31. januara 2020.), Norvešku, Švicarsku, Island, Gruziju, Albaniju, Kosovo, Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu, Sjevernu Makedoniju i Srbiju.

Najnovije multinacionalno istraživanje Zapadnog Balkana od strane Centra za uvid u istraživanje istraživanja (CISR) Međunarodnog republikanskog instituta (IRI) otkriva podijeljena mišljenja o ostvarivanju čvršćih veza sa EU – na kraju članstvom u EU.

Istraživanje o tome koliko je građanstvo orijentisano prema EU provedeno prethodne dvije godine
Istraživanje o tome koliko je građanstvo orijentisano prema EU provedeno prethodne dvije godine

“Uprkos najboljim naporima Kine i Rusije da ostvare utjecaj na Zapadnom Balkanu, ova anketa pokazuje da mnogi u regionu svoje interese vide u vezama sa Zapadom”, rekao je regionalni direktor IRI-ja za Evropu Paul McCarthy, navodi se u izvještaju istraživanja IRI-e.

“Stalna podrška SAD-a i EU u jačanju demokratije u cijelom regionu ključna je za konsolidaciju ovog pozitivnog trenda i omogućavanje ovim zemljama da se odupru zadiranju autoritarnih sila”, dodaje on.

Entuzijazam za članstvo u EU također ostaje visok: na pitanje kako bi glasali da se referendum održi sutra, većina u svim zemljama rekla je da bi glasala za integraciju u EU. Snažna većina u BiH (76 posto) također bi glasala za pridruživanje EU.

Što se tiče ostalih zemalja Zapadnog Balkana, u Albaniji je 97 posto populacije glasalo da su “za” ulazak u EU. To je ujedno i najveći procenat od svih ostalih zemalja koje su ili dobile kandidatski status za članstvo u EU ili su na listi potencijalnih kandidata (kao što su Kosovo i BiH).

S obzirom da je istraživanje trajala dvije godine, primjetna je razlika u podacima za Kosovo. Prije dvije godine, 93 posto populacije je imalo težnje i aspiracije ka Eu, dok se 2022. godine taj procenat smanjio na 85 posto. Isti slučaj je i u Srbiji.

Sa druge strane, u Sjevernoj Makedoniji je interesovanje za ulazak u EU opalo pa se, tako, ove godine za ulazak u EU izjasnilo 66 posto ispitanih, dok je prije dvije godine taj broj obuhvaćao 74 posto.

Podaci o provedenom istraživanju u zemljama Zapadnog Balkana o ulasku u EU (Izvor:IRA)
Podaci o provedenom istraživanju u zemljama Zapadnog Balkana o ulasku u EU (Izvor:IRA)

Najnovija anketa kompanije Redfield & Wilton Strategies za praćenje Brexita u partnerstvu s Velikom Britaniji pokazala je da više Britanaca kaže da bi glasali za pridruživanje EU nego da bi glasali da ostanu van, što je preokret u odnosu na prethodnu anketu od 19. aprila 2022.

Sve u svemu, ako bi se sutra održao referendum o ponovnom pridruživanju Evropskoj uniji, 53 posto građana kaže da bi glasalo za ulazak Velike Britanije u EU, a 47 kaže da bi glasalo za to da Velika Britanija ostane izvan EU.

Podsjetit ćemo, 23. juna ove godine Evropsko vijeće potvrdilo je kandidatski status za pridruživanje Ukrajine i Moldavije Evropskoj uniji.

Ove dvije zemlje su po hitnom postupku dobile kandidatski status pri pridruživanju EU, a od broja ispitanika, u Ukrajini je 91 posto njih rekao da su “za” ulazak u EU, dok taj procenat u Moldaviji iznosi 61 posto.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica