WAG: Ravnopravnost žena u BiH – samo na papiru

WAG: Ravnopravnost žena u BiH – samo na papiru

Ženska zagovaračka grupa (WAG), koju čini 16 organizacija iz BiH, šefu Delegacije EU u BiH i specijalnom predstavniku EU Johanu Satleru (Johann Satller) sutra će prezentirati po prvi put rodno osviještene ključne komentare i preporuke na redovni godišnji Izvještaj Evropske komisije o BiH.

WAG će prezentirati preporuke na Izvještaj za BiH, koji izdaje Evropska komisija, a koji se tiču budućnosti BiH, a koji bi trebali uskoro biti izneseni i u Briselu u cilju zagovaranja usvajanje preporuka pred institucijama EU.

Vraćanje zemlje na evropski put

– U ovom političkom trenutku važno je da se Evropska unija poveže sa svim građanima i građankama koji dijele evropske vrijednosti jer je ta podrška od ključne važnosti za promjene u društvu i vraćanje zemlje na evropski put. Nažalost, žene u BiH su nevidljive i bez uticaja u političkim procesima, dovoljno je samo pogledati slike sa različitih sastanaka ili pregovora koji se vode u vezi sa izmjenama Izbornog zakona ili drugim važnim pitanjima na kojima žena gotovo uopće nema. 

Nije ih bilo ni u Dejtonu 1995. a evo nema ih ni danas. To je za nas neprihvatljivo i zato se kao grupa zalažemo da se ženski stavovi uvaže, ne samo zato što nas ima više od polovine stanovništva već i zato što u ovoj zemlji ima puno žena sa znanjima i ekspertizama. Mi nemamo taj luksuz da ta znanja i kompetencije samo tako zanemarimo.” – kazala je Diana Šehić iz Udruženja Prava za sve.

Među ključnim preporukama ovog ženskog izvještaja su puna primjena antidiskriminacijskog zakonodavstva BiH i osiguranje redovnog monitoringa primjene ovih zakona od strane nadležnih inspekcija čime bi se osiguralo kažnjavanje institucija koje izbjegavaju primjenu rodno senzitivnih zakona, poput Zakona o ravnopravnosti spolova BiH.

WAG će i u Briselu i u Sarajevu insistirati da se državi BiH naloži da u oblasti ekonomije i socijalnih prava sve politike, strategije i zakone donosi uz učešće organizacija civilnog društva uz procjenu utjecaja na žene i muškarce.

Institucionalni odgovor

Istaknuto je također da je, kada je u pitanju rodno zasnovano nasilje u porodici, neophodno unaprijediti institucionalni odgovor kroz zaštitne mjere, podršku žrtvama (kroz besplatnu pravnu pomoć i psihološko savjetovanje), te osiguranja sigurnog skloništa za sve žrtve nasilja.

Na kraju, neophodno je uspostaviti povoljan ambijent za rad organizacija koji podržavaju žene u ostvarivanju njihovih prava.

To znači da žene moraju i trebaju biti neizostavan faktor i ravnopravno učestvovati u svim procesima koji se tiču budućnosti države jer se samo tako može osigurati da žene nisu “predmet” politike već aktivan subjekt.

Žensku zagovaračku grupu čini 16 organizacija

Ženska zagovaračka grupa (Women Advocacy Group – WAG) nastala je prije četiri godine neformalnim povezivanjem organizacija civilnog društva kako bi ojačale svoj glas pri zagovaranju za punu primjenu antidiskriminacijskog zakonodavstva i rodnu ravnopravnost u BiH.

Grupa je rasla i razvijala se kroz godine, te redovno predstavljala komentare na državni izvještaj za BiH koji svake godine izdaje Evropska komisija u procesu evropskih integracija.

WAG redovno zagovara i u Briselu pred institucijama EU usvajanje preporuka za unaprijeđenje ljudskih prava i rodne ravnopravnosti u BiH.

Žensku zagovaračku grupu čini 16 organizacija iz svih krajeva BiH koje u fokusu imaju zaštitu ljudskih prava i rodnu.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica

POVEZANE OBJAVE