Šta se desilom sa revizijom diploma u BiH? Zaustavila je žeđ za parama: ‘Obrazovni sistem, stvaran decenijama, olako smo rasturili’ 

Šta se desilom sa revizijom diploma u BiH? Zaustavila je žeđ za parama: ‘Obrazovni sistem, stvaran decenijama, olako smo rasturili’ 

Iako je državna Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije još 2017. godine počela proces revizije diploma u javnom sektoru, on nikad nije završen, jer većina kantona, kao ni RS, nije dostavila tražene podatke. Zvanično je Agencija u maju 2019. od timova za borbu protiv korupcije zatražila da na svim nivoima vlasti pokrenu ovaj proces, dosad su dobili samo izvještaje da je to i urađeno od Antikorupcijskog tima Vlade FBiH, Radnog tijela Vlade USK-a, Tima za sprječavanje korupcije ZDK-a i Tima Vlade SBK-a/KSB-a.

U BH Pošti je pronađeno 20, u Službi za zajedničke poslove organa i tijela FBiH 16, a u Lutriji BiH i Željeznicama FBiH po deset diploma koje nisu validne

Dosad su pronađene 92 nevjerodostojne diplome u federalnim institucijama i tijelima, federalnim organima uprave i upravnim organizacijama, javnim poduzećima i ustanovama čiji je osnivač FBiH te gospodarskim društvima u većinskom vlasništvu FBiH. U JP BH Pošta pronađeno je 20, u Službi za zajedničke poslove organa i tijela FBiH 16, u Lutriji BiH i JP Željeznice FBiH po deset, u Zavodu za zbrinjavanje mentalno invalidnih osoba Drin osam, u Federalnom zavodu za penzijsko i invalidsko osiguranje pet, u JP Međunarodni aerodrom Sarajevo četiri, u JP Elektroprivreda HZ-HB d. d. Mostar, BH Telecomu Sarajevo i Zavodu za zbrinjavanje mentalno invalidnih osoba Bakovići po tri, u Poreznoj upravi FBiH dvije te Financijsko-informatičkoj agenciji, Ministarstvu za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata i KPZ-ovima Sarajevo, Orašje i Zenica po jedna.

LAŽNJACI I U VRTIĆIMA

– Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH počela je proces revizije diploma 2017. godine aktom koji je upućen Vijeću ministara BiH. U maju 2019. godine Agencija je poslala inicijativu za pokretanje revizije diploma prema svim tijelima za sprečavanje korupcije u BiH. Do sada je izvještaj o provedenoj reviziji diploma Agenciji dostavio Antikorupcijski tim Vlade FBiH, izjavila je Sanita Sivić, stručna savjetnica za odnose s javnošću u Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciji borbe protiv korupcije.

Radno tijelo Vlade Unsko-sanskog kantona od 2019. godine do danas, u skladu sa uputstvom o provjeri vjerodostojnosti diploma, Sektoru kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova USK-a proslijedilo je na mjerodavno postupanje dokumentaciju za 52 osobe, a koju je zaprimilo od institucija koje su vršile provjere. Među ustanovama za koje je utvrđeno da imaju uposlenike za koje nije potvrđena vjerodostojnost diplome su: Kantonalni sud, općinski sudovi u Bihaću, Cazinu, Velikoj Kladuši i Sanskom Mostu, Kantonalno tužilaštvo, Kantonalna uprava za inspekcijske poslove, domovi zdravlja Sanski Most, Ključ, Bužim, Cazin i Bosanski Petrovac, Opća bolnica u Sanskom Mostu, Zavod zdravstvenog osiguranja, Kantonalna bolnica, Javna ustanova socijalno-pedagoška zajednica, JU Dječiji vrtić Bihać, JU Dječije obdanište Bosanska Krupa, JU Dječiji vrtić Ljiljan Ključ, osnovne škole 1. mart, Vrnograč, Brekovica, Cazin 1 i Prva osnovna škola Velika Kladuša i Mješovita srednja škola Bosanski Petrovac.

U postupku revizije diploma zaposlenika u institucijama i ustanovama Zeničko-dobojskog kantona do sada je izvršena provjera ukupno 8.469 diploma/svjedodžbi, od kojih je potvrđena vjerodostojnost za 8.039 diploma/svjedodžbi. Za 26 diploma/svjedodžbi nije mogla biti izvršena provjera, jer je tokom rata dio dokumentacije i matičnih knjiga uništen, te uprave tih obrazovnih ustanova nisu imale mehanizam potvrde tih diploma, dok za 33 diplome/svjedodžbe nije mogla biti potvrđena vjerodostojnost.

Trenutni rezultati ne predstavljaju pravu sliku kada se radi o procesu provjere vjerodostojnosti diploma u BiH

– Određeni broj institucija/organa još nije okončao postupak provjere vjerodostojnosti (revizije) diploma/svjedodžbi, iz razloga da je određeni manji broj obrazovnih ustanova prestao sa radom, odnosno da je došlo do njihovog zatvaranja, zatim imamo kašnjenje u odgovorima iz obrazovnih ustanova na uredno upućene dopise (obrasce) organa/institucija, te su u takvim slučajevima poslate urgencije nadležnim obrazovnim ustanovama da ubrzaju proces provjere, kao i da finansijska sredstva za provjeru vjerodostojnosti diploma/svjedodžbi, za koje se zahtijeva plaćanje takse, nisu planirana u budžetima za 2021. godinu i da su ona planirana u budžetima institucija/organa za 2022, kazali su nam iz Ureda za borbu protiv korupcije ZDK-a.

Prema podacima tima Vlade Srednjobosanskog kantona/Kantona središnja Bosna, u postupku revizije diploma, prema posljednjem izvještaju od 30. juna 2021. godine, navedeno je da je planirana provjera za 7.064 diplome, da je do tada izvršena provjera 5.145 diploma, od čega je utvrđeno da postoji sumnja za 50 diploma/svjedodžbi da su krivotvorene/falsificirane.

Iz Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije ističu kako je proces provjere diploma na drugim razinama vlasti dijelom zaustavljen, jer pojedini univerziteti i sveučilišta traže naknadu za provjeru diploma, tako da trenutni rezultati ne predstavljaju pravu sliku stanja sa lažiranjem dokumenata u ovoj oblasti.

Direktor Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta Bosne i Hercegovine dr. Enes Hašić kaže za Oslobođenje kako je reforma obrazovanja koja se provodi u BiH od Daytona do danas donijela puno negativnosti.

DVA PITANJA

– Možda su bile i najbolje namjere, ali se pokazalo da smo obrazovni sistem, koji je stvaran decenijama prije toga, na neki način olako rasturili. Između ostalog, i kroz različite oblike obrazovanja, od kojih se neki sad pokazuju i problematičnim, maltene i nepostojećim. Pitanje je da li je reforma u obrazovanju od osnovnoškolskog preko srednjoškolskog do fakultetskog nivoa dobro provedena. Drugo je pitanje za svaki od pojedinačnih slučajeva, gdje postoje elementi kriminala ili krivične odgovornosti, gdje je neko diplomu koja nije stečena, pokrio falsifikovanim ili na neki drugi način nevalidnim diplomama, izjavio je Hašić.

Hašić je prokomentarisao i nemogućnost provjere diploma, jer neki javni organi traže novac za provjeru. Ističe da to ne bi smjeli raditi. Zajednički interes svih je da se dobiju tačni podaci i provjere koje se rade ubrzaju, a ne da se otežavaju. Može se, napominje prof. Hasić, indirektno zaključiti da pojedinci, iz neke druge namjere, ne žele omogućiti dobijanje podataka i vršenje provjera, što je “suprotno Zakonu o pristupu informacijama, ali istovremeno i opštoj ideji države da se izvrši uvid”.

Poručio je da bi ovo trebalo shvatiti vrlo ozbiljno, a nadležne vlasti, to jest ministarstva obrazovanja, treba da donesu zakon po kojem će sve javne ustanove koje se bave obrazovanjem na bilo kojem nivou imati obavezu bez naknada dostaviti podatke na zahtjev zainteresovanih organa.

Oslobođenje

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica