Meteorolozi nemaju dobre vijesti: Zbog nevremena za danas izdata dva upozorenja

Meteorolozi nemaju dobre vijesti: Zbog nevremena za danas izdata dva upozorenja

Žuti meteoalarm, zbog očekivanog grmljavinskog nevremena i oluja, upaljen je za područje cijele BiH, a upozorenje glasi: “Budite u toku sa aktuelnom vremenskom prognozom. Očekujte manje smetnje u aktivnostima na otvorenom. Budite svjesni da se mogu pojaviti oluje sa grmljavinom. Budite posebno pažljivi u izloženim područjima, kao što su planine, šume i otvoreni tereni. Smetnje u vanjskim aktivnostima su moguće.”

Za Tuzlu i Banju Luku upaljen je i meteoalarm zbog padavina, a meteorolozi ističu:

“Budite svjesni mogućnosti za lokalno plavljenje manjeg broja imovine, sa lokalnim ometanjem u aktivnostima na otvorenom. Teški uslovi za vožnju uslijed smanjenje vidljivosti i nekontrolisanog kretanja vozila uslijed vode.”

Oluja koja je okrznula i BiH nastala je, kako otkriva britanski meteorolog Scott Duncan, kretanjem hladnijeg zraka prema jugu, koji je djelovao kao okidač za nevrijeme, i na kraju donio potrebnu kišu. Ipak, upravo je suša oluju učinila i opasnijom. Naime, zbog nje je otvrdnulo tlo, što onemogućava vodi da prodre u njega. Zato je povećana opasnost od poplava, sličnih onima koje su prije nekoliko dana pogodile Veliku Britaniju i poplavile dijelove Londona.

Uprkos tome, nije vjerovatno da najnovije padavine znače i kraj suše u Evropi. Kako navodi AccuWeather, vodeća meteostranica na svijetu, izgledi za veće količine padavina, koje bi okončale sušu, relativno su mali. Kiša će nastaviti padati u baltičkim zemljama, koje su u proteklih nekoliko mjeseci vidjele više padavina od većine Evrope.

Za područje Balkana predvidjeli su da će nadolazeća jesen biti toplija i suša nego inače. Zbog svega, stabla bi ranije mogla gubiti lišće, a suša, koju je prema statistikama Evropskog opservatorija za sušu, u julu trpjelo 60 posto Evrope, nastavit će negativno utjecati na nas.

Meteoalarmi koji su upaljeni u Bosni i Hercegovini upozoravaju na opasnost grmljavinskih nevremena, koja mogu biti praćena olujnim udarima vjetra.

Danas se u BiH očekuje pretežno oblačno i nestabilno vrijeme sa kišom, pljuskovima i grmljavinom. Više sunčanog vremena na jugu zemlje. Vjetar slab do umjerene jačine sjevernog i sjeverozapadnog smjera. U Hercegovini jugo prije podne. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 22 i 28°C, na jugu zemlje do 31°C. U Sarajevu pretežno oblačno, povremeno sa kišom. Najviša dnevna temperatura zraka oko 26°C.

U nedjelju u Bosni i sjeveru Hercegovine će preovladavati oblačno vrijeme povremeno sa slabom kišom ili prolaznim jačim pljuskom. U većem dijelu Hercegovine sunčanije uz umjerenu naoblaku. U drugoj polovini dana lokalni pljuskovi su mogući na istoku i jugoistoku Hercegovine. Vjetar slab do umjerene jačine sjevernog i sjeverozapadnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 14 i 19°C, na jugu zemlje do 22°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 19 i 25°C, na jugu zemlje do 30°C.

U ponedjeljak preovladavaće oblačno vrijeme, djelomično vedro na jugu zemlje. Još uvijek nestabilno sa kišom i lokalnim pljuskovima. Vjetar slab sjevernog i sjeverozapadnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 13 i 18°C, na jugu zemlje do 20°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 19 i 25°C, na jugu zemlje do 30°C.

U utorak u većem dijelu zemlje zadržat će se oblačno, sunčanije na jugu zemlje. Slabije kiše ili lokalnog pljuska može biti u centralnim, istočnim i sjeveroistočnim područjima Bosne i u Hercegovini. Grmljavina je moguća u istoku i jugu Hercegovine. Vjetar slab sjevernog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 12 i 17°C, na jugu zemlje do 20°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 19 i 24°C, na jugu zemlje do 30°C, javlja Federalni hidrometeorološki zavod.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica