Njemačka, EU i NATO neće dopustiti sigurnosni vakuum u BiH

Njemačka, EU i NATO neće dopustiti sigurnosni vakuum u BiH

U saopćenju Ministarstva vanjskih poslova Njemačke je objavljena informacija o ponovnom učešću njemačkih vojnika u EUFOR-Althea misiji u Bosni i Hercegovini.

– Nećemo dozvoliti da se stvori sigurnosni vakuum u našem neposrednom susjedstvu – navodi se u saopćenju.

U objašnjenju se navodi da je unutrašnja situacija u Bosni i Hercegovini napeta, te da “postoje snage koje žele podijeliti državu”.

– Šaljemo signal da je Njemačka sa svojim partnerima posvećena sigurnosti ljudi u zemlji. Također pomažemo u tome da se izbori u oktobru održe u sigurnom okruženju. Nećemo dozvoliti da se stvori vakuum u Bosni i Hercegovini; umjesto toga, nastavit ćemo zauzimati jasan stav protiv politike podjela – citiran je specijalni izaslanik Njemačke za Zapadni Balkan, Manuel Sarrazin.

Navodi se da obnovljeno učešće Njemačke vojske u misiji u BiH predstavlja “važan znak snažne predanosti” te zemlje u regionu, te da je državna ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock posjetila BiH u martu.

Istaknuto je da činjenica da se Njemačka ponovo pridružuje ovoj operaciji kao nacija koja šalje trupe također šalje snažnu političku poruku Ujedinjenim nacijama.

– Vijeće sigurnosti UN-a trenutno je odobrilo operaciju do novembra 2022. Ovo odobrenje pruža jasnu osnovu prema međunarodnom pravu za učešće Njemačke. Njemačka vlada radi s partnerima Njemačke u Vijeću sigurnosti UN-a kako bi osigurala da se ovlaštenje za EUFOR-ALTHEA ponovo obnovi – stoji u saopćenju.

Navedeno je i da je ponovno pridruživanje EUFOR-ALTHEA također povezano sa Strateškim kompasom EU za sigurnost i odbranu, koji je usvojen u martu kao ključni strateški dokument za Zajedničku sigurnosnu i odbrambenu politiku EU.

– EU tako sada može praktično dokazati da može djelovati, posebno u svom neposrednom susjedstvu – stoji u saopćenju, prenosi RSE.

Vojna misija Europske unije EUFOR–Althea naslijedila je 2004. godine misiju Stabilizacijskih snaga (SFOR) u BiH. U SFOR-u su učestvovale i Sjedinjene Američke Države i brojne druge zemlje.

Misija EUFOR-a također će održavati sigurno okruženje i podržavati poštivanje Dejtonskog sporazuma, te pružati obuku za Oružane snage BiH. Jedina je kopnena vojna misija EU-a i ima mogućnost i upotrebe sile.

Operacija EU-a provodi se korištenjem sredstava i sposobnosti NATO-a i stoga odražava blisku sigurnosnu saradnju između EU-a i NATO-a. Njemačka je prethodno učestvovala u operaciji od 2004. do 2012.

Samo nekoliko dana nakon početka ruske invazije na Ukrajinu, EU je odlučila skoro udvostručiti veličinu svojih mirovnih snaga EUFOR-a na 1.100 sa 600 vojnika slanjem rezervi kako bi spriječila potencijalnu nestabilnost.

Faktor

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica