Koji su se automobili stari 20 godina pokazali kao najbolji? ADAC izvještaj
Kupovina automobila starog 20 godina ne mora biti veliki rizik. Na tržištu ne manjka pouzdanih modela. Njihovu nisku stopu kvarova potvrđuju visoke ocjene u ADAC ovom izvještaju.
Koji su se automobili iz 2001 pokazali kao najbolji?
Kada vozači počnu pričati o kvarovima automobila, počinju se dijeliti u dvije skupine. Jedni tvrde da su novi i oni koji su pod garancijom najmanje problematični. Drugi se temelje na pretpostavci da jednostavna tehnologija od prije nekoliko godina znači da su automobili stari nekoliko godina najmanje problematični. Izvještaji ADAC-a pokazuju da su obje skupine u pravu!
Njemački autoklub na temelju poziva njemačke pomoći na cesti sastavlja popise najmanje i najviše problematičnih vozila. Kako bi izvještaj bio vjerodostojan, ADAC uključuje samo automobile koji su dovoljno brojni na njemačkom tržištu kako ne bi iskrivili rezultate. Ocjene su broj poziva šlepe koji se odnosi na broj od 1000 registrovanih automobila u Njemačkoj – određenog modela iz određene godine.
U nastavku donosimo tablicu rezultata za automobile prvi put registrovane u godinama 2000-2017. Vrijedi napomenuti da ADAC koristi dvostruki sistem bodovanja (rezultat se pretvara u 1000 poziva pomoći na cesti) i povezuje stopu kvarova danog modela s rezultatima za data godišta (tamnozelena boja znači vrlo nisku stopu kvarova, i crvena boja – vrlo visoku stopu kvarova). Iz ove skupine izdvajamo najizdržljivije automobile stare 20 godina, odnosno iz 2001. godine.
1 od 1
U nastavku predstavljamo najbolje ocijenjene modele automobila iz 2001. godine – prikazali smo samo one čija je stopa kvarova od strane stručnjaka ADAC-a niska ili vrlo niska.
Polovni Audi A3 (1996 – 2003)
Tehnički gledano, to je bolje završeni brat Volkswagen Golfa IV. Automobili se mehanički ne razlikuju. Kako i priliči premium automobilu, A3 je bio skup, ali je zauzvrat nudio veće mogućnosti konfiguracije. To se dalje reflektuje na tržištu polovnjaka. Polovni Audiji A3 su ili skromno opremljeni ili imaju kvalitetnu dodatnu opremu, što očito utiče na njihovu cijenu. U BiH se A3 procjenjuje na 1,500-7,000 maraka. ADAC je zabilježio u prosjeku 36,8 poziva u pomoć na 1000 registrovanih A3 2001. Prosječna godišnja kilometraža polovnih Audija A3 u Njemačkoj je 13 000. km. Razmotrene su, između ostalog, tipične greške polovnog Audija A3 ADAC navodi problemi sa starterom, kvačilom, mjeračem protoka, vodenim pumpama, imobilizatorima i dizel elektronikom.
Polovni Audi A4 B6 (2000 – 2004)
Audi A4 B5 pokazao se solidnim modelom, a njegova zamjena A4 B6 dobila je još više ocjene u izvještaju ADAC-a. U slučaju automobila iz 2001. godine pomoć na cesti je u prosjeku pozvana na 36,8 automobila na 1000 registrovanih automobila. Prosječna godišnja kilometraža za Audi A4 je 14 hiljada kilometara. Stručnjaci ADAC-a najvećim su nedostatkom modela smatrali probleme sa ovjesom i krhka crijeva kočnica. Vrlo raznoliko stanje dostupnih automobila utiču na cijene ponude. U BiH morate platiti od 1 – 6,000 maraka za polovni A4 B6.
Polovni Ford Focus I (1998 – 2004)
Prvo izdanje Focusa šokiralo je tržište svojim vanjskim i unutrašnjim dizajnom, kao i izvanrednim voznim karakteristikama. Nakon nekoliko godina pokazalo se da automobil ima prosječne i skupe za popravak 1.8 dizelaše, stražnji ovjes ograničene izdržljivosti i karoseriju osjetljivu na koroziju. Ko nađe “zdrav primjerak” s benzinskim motorom, bit će zadovoljan. Prosječan broj poziva za pomoć na cesti za 2001. godinu na razini od 18,0 na 1.000 registriranih automobila čini prvo izdanje Focusa automobilom s najvišom ocjenom u svojoj dobnoj skupini – čak i nadmašuje Toyotu Yaris. Stručnjaci ADAC-a su koroziju, kvarove na bravama vrata prtljažnika, startera, kontrolera motora, mjerača protoka, EGR i dizel mlaznica, pregorjelih svjetala, istrošenih kvačila i pumpi za gorivo uvrstili na popis tipičnih grešaka Focusa I. ADAC je procijenio prosječnu godišnju kilometražu na 14.000 kilometara. U BiH polovni Focus trenutno moram platiti 800 – 3 hiljade maraka.
Polovni Fiat Ducato II (1994-2006)
U teoriji, kilometraža kombija za dostavu brzo raste. Za Ducato, međutim, ADAC izvještava samo 14 hiljada kilometara godišnje. Moguće je da su mnogi korisnici voznog parka koristili usluge pomoći na cesti osim ADAC-a. S prosjekom od 22,1 hitni poziv na 1000 registrovanih vozila, Fiat Ducato je bio vrlo visoko rangiran. Prilikom planiranja kupovine polovnog primjerka, vrijedi obratiti pažnju na opće tehničko stanje i koroziju karoserije. Rješavanje problema u tako starom automobilu nema uvijek ekonomsko opravdanje. Fiat Ducato II dostupan u Bosni i Hercegovini prodavači procjenjuju na 3-10,000 maraka.
Polovni Mercedes C-klase W203 (2000-2007)
Iako je Mercedes C-klase manje popularan tržištu polovnjaka, svakako zaslužuje pažnju. ADAC stručnjaci visoko su ocijenili njegovu pouzdanost (u prosjeku 39,3 na 1000 registrovanih automobila). Prosječna godišnja kilometraža može se smatrati iznenađenjem – samo 13.000 kilometara nije previše za premium auto. Na našem tržištu polovni Mercedesi C-klase W202 koštaju 2-10 hiljada maraka. Treba izbjegavati najjeftinije automobile. Mogu biti mehanički izrazito istrošeni i korodirani. Stručnjaci ADAC-a ističu mogućnost problema s korozijom karoserije, regulatora napona, startera, injektora, dizel pumpi….
Polovna Škoda Octavia I (1996 – 2010)
Jedan od najpopularnijih modela na BiH tržištu polovnjaka. Octavia je bila vrlo popularna i na tržištu novih, pa se lako može pronaći primjerak iz domaćeg salona te kod prvog ili drugog vlasnika. Intenzitet rada odražava se i u izvješću ADAC-a koji je prosječnu godišnju kilometražu Octavie procijenio na 17.000 kilometara. S druge strane, broj poziva za pomoć na cesti za 2001. godinu je u prosjeku 38,2 na 1.000 vozila. Vrlo dugo razdoblje proizvodnje Octavije I proizlazi iz činjenice da je nakon premijere drugog izdanja modela “one” zadržan u ponudi kao proračunski Tour model. Vrijedno je tražiti takve primjerke, jer su obično najmanje istrošene. Neispravnosti su obično vezane uz kilometražu i starost vozila. ADAC nije smatrao da se nijedna od tegoba ponavlja. U Bosni i Hercegovini, polovne Škoda Octavie I procijenjene su na 2-8 hiljada maraka. .
Polovna Opel Astra G (1998 – 2009)
Model koji je još uvijek popularan na tržištu polovnjaka, također je pozitivno ocijenjen od strane ADAC-a. Prosječan broj poziva pomoći na cesti, na razini od 42,3 na 1000 registrovanih vozila, nije nedostatak. Prosječna godišnja kilometraža Astre G u Njemačkoj je 12 hiljada kilometara. U Bosni i Hercegovini se polovni primjerci procjenjuju na 1,500 do 5,000 maraka. Prilikom traženja Astre G vrijedi obratiti pažnju na moguću koroziju karoserije, glasan rad vodene pumpe, ovjes, rad motora u hitnom režimu (uzrokovanog npr. kvarom EGR-a) ili neispravnim radom elektronike.
Polovna Toyota Yaris I (1999 – 2006)
Da smo uzeli u obzir rezultate od 2000 do 2017, Yaris bi osvojio ADAC ljestvicu – nije posrnuo niti u jednoj od ispitivanih godina. U slučaju 2001. (prosječno 27,5 poziva pomoći na cesti na 1000 automobila) morao je prepoznati nadmoć svojih suparnika. Prosječna godišnja kilometraža je samo 9.000 kilometara, s obzirom na gradsku namjenu automobila. Stručnjaci ADAC-a identificirali su koroziju u ispušnim sistemima i stražnjim branicima, tamnjenje prednjih svjetala i pretjerano istrošene kočnice kao tipične probleme Yarisa. Vrlo niska stopa kvarova, funkcionalna unutrašnjost i niz uspješnih motora (uključujući izvrstan 1.4 D-4D dizel) pretvaraju se u relativno visoke cijene ponude za polovne Toyote Yaris (3-7 hiljada maraka). Dobro održavani predmeti brzo pronađu svog sljedećeg vlasnika.
Polovni Volkswagen Passat B5 (1995-2005)
Jedan od najomiljenijih polovnih automobila bosanaca iz 2001.-2003. pokazao se čak i boljim od Toyote Yaris! Kasnije se povećao broj poziva u pomoć. To bi moglo biti povezano s malim faceliftom modela iz 2003., koji je osvježio ponudu motora, uvodeći, između ostalih, 2.0 TDI dizel s DPF-om. Ipak, s prosječno 25,4 poziva pomoći na cesti na 1000 registrovanih automobila, Passat B5 pokazao se kao vrlo izdržljiv model. Prosječna godišnja kilometraža VW Passata ADAC-a procijenjena je na 17 hiljada kilometara. ADAC je smatrao da su tipične greške pretjerano istrošeni kočioni diskovi, blokirane stražnje kočnice, problemi s parkirnom kočnicom, zavojnicama paljenja i bravama. U Bosni i Hercegovini se polovni Passati B5 procjenjuju na 1,500 – 7,000 maraka.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE