Tek se sad radi na izradi pravilnika u FBiH: Niko ne kontrolira kvalitet vode u rijekama i jezerima!
Temperature u BiH posljednjih dana prelaze 40 stepeni, a većina stanovnika spas od vrućina traži u rijekama, jezerima i bazenima.
Boračko jezero, Panonska i Plivska jezera, te rijeke Vrbas i Neretva, samo su neki od izbora građana BiH za osvježenje u ljetnim danima, ali postoji još mnogo lokacija koje posjećuju tokom nesnosnih vrućina.
Velika frekvencija
Zbog velike frekvencije kako naših sugrađana tako i turista na kupalištima u FBiH zanimalo nas je vrši li se kontrola kvaliteta vode. Iz Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva su nam kazali kako je u toku izrada pravilnika, što znači da vodu u jezerima i rijekama na kojima se građani kupaju trenutno niko ne kontrolira.
– Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva ne raspolaže informacijama koja jezera i rijeke u FBiH nisu, u smislu kvaliteta vode, sigurna za kupanje – kazali su nam u odgovoru na upit.
Kvalitet vode
Oni napominju da je Zakonom o vodama utvrđeno da resorna agencija za vode priprema program i organizira praćenje stanja voda. Dalje navode, pozivajući se na isti zakon, kako agencija za vode na području za koje je nadležna obavlja i sljedeće poslove – organizira, prikuplja, upravlja i vrši distribuciju podataka o vodnim resursima, te organizira hidrološki monitoring, ali i monitoring kvaliteta voda.
Ističu kako će, u skladu sa Zakonom o vodama, donijeti pravilnik o kupalištima, kao i kriterije za utvrđivanje kvaliteta vode za kupanje.
– Izrada predmetnog pravilnika je u toku, njime će se stvoriti potrebni preduvjeti za izvršavanje odredbi Zakona o vodama, a sve s ciljem kategorizacije kupališta, utvrđivanja potrebnih kriterija, ali i zabrana na kupalištima, sastavljanja liste voda za kupanje, provođenja monitoringa kvaliteta i klasifikacije vode za kupanje, zaštite od zagađenja i ostalih oblika korištenja ili pojava koje mogu utjecati na kvalitet vode za kupanje, uz informiranje javnosti o kvalitetu vode za kupanje. Time će se zaštititi zdravlje ili život kupača – navodi se u odgovoru Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva
Nisu nadležni
Iz Agencije za vodno područje rijeke Save naglašavaju kako nije donesen akt o upravljanju kvalitetom vode za kupanje na teritoriji FBiH.
– Agencija za vodno područje rijeke Save Sarajevo nije nadležna za provođenje monitoringa vode kupališta i ne raspolaže informacijama koja su jezera sigurna za kupanje, ni da li je bilo određenih zabrana u proteklom periodu i zbog čega – kazali su za „Avaz“.
Avaz
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE