Turković: Ako je žrtva mjerilo za kandidatski status, onda ga je i BiH zaslužila

Turković: Ako je žrtva mjerilo za kandidatski status, onda ga je i BiH zaslužila

Bosna i Hercegovina zaslužuje kandidatski status za Evropsku uniju. Sa tom porukom Bisera Turković, šefica diplomatije BiH, doputovala je Prag, glavni grad Češke Republike, koja od 1. jula preuzima predsedavanje Evropskom unijom.

Pod pritiskom rata u Ukrajini, te uz podstrek toga što su evropski lideri dali toj državi i Moldaviji kandidatski status, u Sarajevu se nadaju da će i BiH dobiti sličan tretman. Turković ima konkretan prijedlog.

– BiH može da dobije kandidatski status i da joj se da odgoda ispunjenja četrnaest prioriteta na šest mjeseci iza održavanja izbora. Da je to uslovno kandidatski status. Zašto da ne? To je politička odluka – kazala je ona u razgovoru u praškom studiju Radija Slobodna Evropa (RSE).

U prilog BiH ide to što je od strane zapadnih partnera označena kao država pod visokim rizikom od negativnog ruskog uticaja. Na drugoj strani, označena kao duboko podeljena država, BiH nosi breme visoke korumpiranosti zbog čega ju je sama EU, zajedno za drugim državama zapadnog Balkana, svrstala u red takozvanih “zarobljenih država”.

BiH smatra da zaslužuje kandidatski status

– BiH smatra da zaslužuje kandidatski status, da je on više nego potreban, da će to biti dobar signal za državljane BiH u kome pravcu trebaju da idu. Da je EU pravac koji ne samo da je normativno ugrađen u njihove dokumente, u strateške dokumente, u zakone, nego je to nešto gdje vide svoju budućnost, na kraju krajeva, gdje odlaze njihova djeca – istakla je Turković.

– Sve je pitanje namjera. Sve je pitanje balansa i spremnosti na rizik. EU mora da se opredijeli da li je spremnija da uzme BiH pod određenim uslovima, pod određenim uslovima vezanim za ispunjavanje – dodala je Turković za RSE koja predlaže odgodu 14 EU kriterija za našu zemlju.

Turković je navela kako “EU može da ostavi BiH bez uslova, sa strane, van EU i mimo kandidatskog statusa, ali da mora računati da u međunarodnim odnosima ne postoji nešto što je vakuum”.

– Ako taj prostor ne ispuni Evropska unija, ispunit će neko drugi. I bojim se da će posljedice biti katastrofalne. Ne samo za Bosnu i Hercegovinu, nego generalno za zapadni Balkan. Vi znate, sve ono što se desi u Bosni i Hercegovini preljeva se na zapadni Balkan. Sadašnja situacija i Kosova i Sjeverne Makedonije i tako dalje, pa i Crne Gore nije nimalo briljantna. Mi ne trebamo još jedan sukob i još jednu turbulenciju na zapadnom Balkanu – kazala je Turković.

Sporazum s Lavrovom

U decembru 2021. Turković je s ministrom vanjskih poslova Rusije Sergejom Lavrovom potpisala sporazum koji je podrazumijevao određena kulturno i slična širenja uticaja Rusije u Bosni i Hercegovini. Upitana je kada je prepoznala koliko je problematičan, rizičan i opasan ruski uticaj.

– Dakle, naravno treba poći od činjenice da je po zadnjem popisu iz 1991. godine 31 posto stanovništva čine Srbi u Bosni i Hercegovini. Da oni imaju jako snažne kulturološke veze sa Rusijom. Da osjećaju vezanosti i jezičku i kulturološku i vjersku za tu zemlju. I mislim da njihova osjećanja treba uzeti u obzir.

Jedna stvar je vezanje na kulturnom planu. Druga stvar je dominacija na političkom planu i to dvoje treba razdvojiti. Dakle, kada je u pitanju kulturna saradnja, mislim da nemamo pravo da uskraćujemo tu kulturnu saradnju. Kada je pitanje političke dominacije sigurnosne dominacije, onda u svakom slučaju treba da se odupremo tome i da se borimo protiv toga.

Da odgovorim na vaše pitanje, pitali ste kada je to postalo jasno. Postalo je jasno prilikom prve posjete Lavrova kada je on vrlo jasno rekao “mi smo protiv vašeg članstva u NATO-u i smatramo da gubite vrijeme sa pokušajima da dobijete kandidatski status. Vi to nikada nećete dobiti” – kazala je Turković za RSE.

Na pitanje šta je bio njen odgovor, kazala je “Da mi nastavljamo putem kojim smo se opredijelili da idemo. Da je to dio koji je ugrađen u naše strateške dokumente u naš zakon o odbrani i da jednostavno tu nema pomjeranja”.

Unutrašnjopolitičke prilike u BiH

Novinar Radija Slobodne Evrope Miloš Teodorović se vratio na unutrašnjopolitičke prilike u BiH.

– Dakle, iskoraci u polju suzbijanja korupcije, borbe protiv organizovanog kriminala, iz godine u godinu dobijaju loše ockene. Ukoliko tražite primker, dovoljno je pomenuti Fadila Novalića. Imamo dakle premijera jednog od entiteta (Federacija BiH) koji je u postupku pod tužbom zloupotrebe dužnosti i druga dkela vezano za aferu “Respiratori”. I on je dakle premijer – naveo je Teodorović.

– Dok god neko nije osuđen on se smatra nevinim, dakle, on je u procesu istraživanja, u procesu suđenja. Vidjećemo kakva će biti konačna kazna. Da li će on biti proglašen krivim ili neće. Ne možemo prejudicirati – kazala je Turković.

Na pitanje da li je trebao podnijeti ostavku, Turković odgovara:

– Ovisi. Znate, jer ako bude svako podnosio ostavku za koga se digne glas da je kriv, a digne se sa intencijom da se oslabi država i da se pokaže država kao nefunkcionalna, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica