Smailbegović o odluci Vijeća ministara: Proizvođači neće imati problema sa prodajom, biće pad cijene

Smailbegović o odluci Vijeća ministara: Proizvođači neće imati problema sa prodajom, biće pad cijene

Vijeće ministara BiH je na jučerašnjoj sjednici donijelo odluku o zabrani izvoza oblovine, ogrjevnog drveta i peleta na period od 90 dana, a izvoznici ovih proizvoda nisu zadovoljni takvom odlukom.

Tim povodom smo kontaktirali Adnana Smailbegovića, predsjednika Udruženja poslodavaca Federacije BiH. 

– Generalno gledajući, ova odluka izgleda kao ugrožavanje slobodnog tržišta, protiv čega se mi u principu borimo. Mislim da je tržišna ekonomija nešto što nema alternativu. Međutim, ovo se posmatra kao privremena mjera, koja treba jednim dijelom da stabilizira tržište. Radi se o tome da rat u Ukrajini utiče, jer je Ukrajina veliki proizvođač raznih proizvoda od drveta i sad su svi u panici zbog potencijalne nestašice plina, nafte i energenata. Tržište je na sve to odreagovalo na način da je došlo do poskupljenja peleta – rekao je Smailbegović za portal “Avaza”.

Stabiliziranje domaćeg tržišta

Kako je rekao, ovo bi trebala biti privremena mjera, koja ima za cilj stabiliziranja domaćeg tržišta, koje treba da se snabdije u adekvatnoj mjeri. 

– Nisu kapaciteti u BiH toliko veliki da mogu supstituirati i Ukrajinu. Ja ne mislim da će ova mjera trajati godinu ili dvije, nego je ovo za tri mjeseca sa mogućnošću proširenja i koliko sam ja shvatio rok od tri mjeseca je zbog toga da se vide efekti, pa da se onda produži, koriguje ili ukine. Trupci su za finalne proizvođale najinteresantniji i osjeća se već nestašica – dodao je.

Udruženje poslodavaca je zajedno sa Privrednom komorom organiziralo jedan sastanak, koji će se desiti u narednih nekoliko dana, a na kojem bi se razgovaralo na federalnom i kantonalnim nivoima o raspodjeli trupaca.

– Cilj toga je da bi se trupci rasporedili što pravednije, a jedan od ključnih kriterija treba biti stepen finalizacije, kako ne bi išli trupci sa niskim stepenom obrade, da ne bi išle neke grede ili gredana građa ili daska. Ova država treba šumu posmatrati kao resurs za razvoj privrede, a ne kao robu kojom će zaraditi više ili manje – kazao je Smailbegović za “Avaz”.

Izvoz cvjeta

Upitan je Smailbegović o tome kako je moguće da izvoz cvjeta, a da domaće tržište nije dovoljno snabdijeveno:- To je činjenica. Cijene u izvozu su puno veće, naši ljudi ne mogu platiti pelet 300/400 eura kao što je to slučaj u Austriji. Mjera je u tom smjeru. Mislim da proizvođači neće imati problema sa prodajom, samo će se cijena vjerovatno oboriti i doći na neki normalan nivo, koji je bio prije ovog nivoa – zaključio je.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica