Zagađenje zraka skraćuje životni vijek za više od dvije godine!

Zagađenje zraka skraćuje životni vijek za više od dvije godine!
25.01.2022., Sarajevo, Bosna i Hercegovina - U Bosni i Hercegovini jutros su temperature isle i do -20. Glavni grad okovan je ledom, najniza jutarnja temperatura bila je -15 supnjeva Photo: Armin Durgut/PIXSELL

Zagađenje zraka uzrokovano uglavnom sagorijevanjem fosilnih goriva skraćuje život širom svijeta za više od dvije godine, objavio je Institut za energetsku politiku Univerziteta u Čikagu danas.

Istraživanje je pokazalo da bi prosječna osoba u južnoj Aziji živjela pet godina duže da razine finih čestica zadovoljavaju standarde Svjetske zdravstvene organizacije, prema izvještaju Instituta za energetsku politiku Univerziteta u Čikagu.

U indijskim državama Uttar Pradesh i Bihar, u kojima živi 300 miliona ljudi, ozbiljne bolesti pluća i srca uzrokovane takozvanim zagađenjem PM 2,5 čestica skraćuju očekivani životni vijek za osam godina, a u glavnom gradu New Delhiju čak za čitavo desetljeće.

Zagađenje PM 2,5 česticama prodire duboko u pluća i ulazi u krvotok.

Ujedinjene nacije su PM2,5 čestice 2013. klasificirali kao uzročnik raka.

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) saopćila je da gustoća PM2,5 čestica u zraku ne bi trebala biti veća od 15 mikrograma po kubnom metru u bilo kojem razdoblju od 24 sata, piše AFP.

Suočena sa sve većim dokazima o štetnim uticajima na zdravlje, SZO je prošle godine pooštrila ove standarde, što je prva promjena od uspostavljanja smjernica za kvalitetu zraka 2005. godine.

– Čist zrak je veoma važan za kasnije godine života za ljude širom svijeta – rekli su voditeljica istraživanja Crista Hasenkopf i kolege u izvještaju o indeksu kvalitete zraka.

– Trajno smanjenje globalnog onečišćenja zraka u skladu sa smjernicama SZO-e dodalo bi 2,2 godine prosječnom životnom vijeku – navedeno je u izvještaju.

Gotovo sve naseljene regije u svijetu premašuju smjernice SZO-e, ali nigdje više od onih u Aziji: 15 puta u Bangladešu, 10 puta u Indiji i devet puta u Nepalu i Pakistanu.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE