POVEĆANE CIJENE PUTNIH ISPRAVA Evo koliko košta dječiji pasoš i kako ga izvaditi?

POVEĆANE CIJENE PUTNIH ISPRAVA Evo koliko košta dječiji pasoš i kako ga izvaditi?

Pasoš za maloljetnu djecu do tri godine košta 39,90 KM i rok važenja je 3 godine, dok za djecu od 3-18 godina košta 49,90 KM i važi 5 godina.

Rok za izradu pasoša zakonski je 30 dana, a ukoliko vam je potreban brzi pasoš koji se dobije nakon 72h od momenta podnošenja zahtjeva, morate izdvojiti 279,90KM

Zato provjerite dječije pasoše prije kako biste bili spremni za zasluženi odmor.

Možda vas zanima

S obzirom na to da dječiji pasoš traje kraće i roditelji su u situaciji da ga češće vade, ovaj put smo za čitaoce portala aloonline.ba istražili šta vam je sve potrebno od dokumenata za dječiji pasoš.

Za izdavanje pasoša za maloljetna lica potrebno je dostaviti:

  1. Zahtjev za izdavanje pasoša ( u zahtjev obavezno navesti mjesto i opštinu upisa u matičnu knjigu rođenih i knjigu državljana BiH );
  2. Izvod iz matične knjige rođenih;
  3. Uvjerenje o državljanstvu BiH ( Ako je dijete rođeno van teritorije BiH );

Takođe, potrebna je saglasnost oba roditelja, osim u ovim slučajevima:

  1. Ako je dijete bez jednog roditelja, onda priložiti izvod iz matične knjige umrlog drugog roditelja;
  2. Ako je dijete bez oba roditelja, onda priložiti saglasnost staratelja;
  3. Ako je jedan od roditelja spriječen da potpiše saglasnost na zahtjevu može dostaviti pismenu saglasnost potpisanu I ovjerenu kod nadležnog organa;
  4. Ako odlukom suda o dodjeljivanju starateljstva izdavanje putne isprave nije uslovljeno saglasnošću oba roditelja

Ako je odlukom suda o dodjeljivanju starateljstva izdavanje putne isprave uslovljeno saglasnošću oba roditelja, nadležni organ će od drugog roditelja, kojem nije dodijeljeno starateljstvo nad maloljetnim licem, zatražiti pismeno izjašnjenje o davanju saglasnosti za izdavanje putne isprave.

Ukoliko je nepoznato prebivalište ili boravište drugog roditelja, nadležni organ će izvršiti provjere kroz raspoložive evidencije i shodno izvršenim provjerama riješiti zahtjev

Ukoliko je maloljetno lice, za koje se podnosi zahtjev za izdavanje putne isprave, rođeno u vanbračnoj zajednici, a drugi roditelj odbija dati saglasnost za izdavanje putne isprave, nadležni organ će od nadležne službe socijalne zaštite, zatražiti pismeno mišljenje o opravdanosti izdavanja putne isprave bez saglasnosti drugog roditelja te u skladu sa pomenutim mišljenjem riješiti zahtjev, navode iz Ministarstva unutrašnjih poslova.

Za izdavanje putne isprave uzimaju se biometrijski podaci

Prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje putne isprave za maloljetna lica se uzimaju biometrijski podaci ( slika, otisak prsta i potpis).

Izuzetak su maloljetna lica do sedme godine od kojih se ne uzimaju otisci prstiju i potpis.

Ono što je važno istaći jeste da dijete kome ističe pasoš i treba zamijeniti za novi, od dokumenata je potreban samo rodni list tj. izvod iz matične knjige rođenih i stari pasoš.

Aloonline.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica