Istraga o upotrebi respiratora na KCUS-u traje duže od godinu
Više od godinu dana prošlo je otkako je 5. aprila 2021. godine Tužilaštvo Kantona Sarajevo formiralo predmet koji se odnosi na pismo anesteziologa Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) o upotrebi respiratora ACM812 A i njihovih nedostataka za liječenje oboljelih od Covid 19, a do danas ova istraga nije dobila nikakav epilog.
PIŠE: S. DEGIRMENDŽIĆ
Ne zna se je li upotreba tih respiratora na KCUS-u zabranjena ili ih je menadžment KCUS-a, na čelu s generalnom direktoricom Sebijom Izetbegović, stavio van upotrebe kada je krenula istraga, ili se pak ovi respiratori i dalje koriste na KCUS-u. Na ova pitanja koja smo ranije uputili pisanim putem, iz Kliničkog centra Univerziteta uopšte ne odgovaraju.
PRIJAVE PORODICA PREMINULIH
Također, nije poznato ni šta se dešava s krivičnim prijavama koje su advokati prošle godine podnijeli u ime porodica preminulih protiv odgovornih u KCUS-u, a koje optužuju za nemar pri liječenju njihovih najmilijih u tom centru.
Na upit Fokusa Tužilaštvu Kantona Sarajevo o toku istrage koja se odnosi na upotrebu respiratora ACM812 A na KCUS-u , a koja traje duže od godinu dana, dobili smo tek šturi odgovor.
– U predmetima se aktivno poduzimaju radnje dokazivanja. S obzirom na fazu predmeta i u skladu sa Zakonom predviđene zaštite krivičnog postupka, Tužilaštvo KS ne može davati više informacija – stoji u odgovoru Tužilaštva KS na upit Fokusa.
Podsjećamo, promptnu istragu o prošlogodišnjim navodima anesteziologa KCUS-a koji su u tada poslanom pismu menadžmentu između ostalog naveli da se respiratori ACM812 A “ne mogu koristiti za specifično respiratorno patološko stanje COVID-19 pacijenata”, tražilo je i Federalno tužilaštvo.
No, evidentno je da kao i u mnogim drugim slučajevima i u ovom istraga dugo traje što je u ovom predmetu posebno alarmantno jer su optužbe vezane za ljudske živote i zdravlje. Upravo zato je začuđujuće da svi raspoloživi kapaciteti nisu odavno stavljeni u službu cilja da se u ovom slučaju što prije dođe do istine.
VEZA ODLUKA I IZBORA
I dok se duže od godinu tužitelji Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu bave istragom o korištenju respiratora ACM812 A na KCUS-u, dotle pred Sudom BiH već petnaesti mjesec traje suđenje optuženima za nabavku ovih respiratora.
Nakon skoro jednomjesečne pauze u ovom predmetu, naredno ročište zakazano je za sutra.
Optuženi u ovom predmetu su federalni premijer Fadil Novalić, suspendovani direktor Federalne uprave Civilne zaštite Fahrudin Solak, vlasnik firme “FH Srebrena malina” Fikret Hodžić, te ministrica finansija FBiH Jelka Milićević.
Ovaj sudski postupak je u fazi izvođenja svjedoka odbrane, a Tužilaštvo BiH bi trebalo saslušati još jednog međunarodnog eksperta za respiratore koji je trebao svjedočiti videolinkom iz Italije, ali zbog dugotrajnih procedura koje podrazumijeva međunarodna pravna pomoć predviđena u ovakvim slučajevima, on do sada još nije imao priliku govoriti pred Sudom BiH.
Tužitelji Tužilaštva BiH najavili su da bi ovaj vještak mogao i doći u Sarajevo u ovom mjesecu, kako bi svoj nalaz iznio direktno pred Sudom BiH.
Svakako treba podsjetiti da su na nedavni upit Fokusa iz većine zdravstvenih ustanova u FBiH kazali da nisu koristili i da ne koriste respiratore ACM812 A, iako su ih dobili od FUCZ-e.
Također, prvi put otkako su ovi respiratori stigli u BiH Fokus je nedavno dobio mišljenje stručnjaka o iskustvima koje su imali s respiratorima ACM812 A na pacijentima. Iz Županijske bolnice u Orašju dr Ahmet Hamamdžić, specijalista anestezije i reanimacije i dr Marko Vukić, specijalista anestezije, reanimacije i intenzivnog liječenja su naveli da su respiratore ACM812 A jednom pokušali koristiti na pacijentu.
– Taj pokušaj je vrlo brzo završio neuspješno u smislu da je sam respirator bez ikakve najave i potrebe mijenjao zadane parametre i moduse ventilacije. Shodno tome ga smatramo izrazito nepouzdanim i neupotrebljivim za liječenje pacijenata koji zahtijevaju strojnu ventilaciju – naveli su u odgovoru za Fokus spacijalisti anestezije u bolnici u Orašju.
Iako su predmet nabavke respiratora ACM812 A koji se vodi pred Sudom BiH i istraga koju vodi Tužilaštvo KS-a o upotrebi respiratora na KCUS-u odvojeni, ova dva predmeta ipak su itekako povezana.
OKONČANJE ISTRAGE?
Naime, optuženi za nabavku respiratora i njihovi advokati odbranu baziraju uglavnom na tome da su u vrijeme pandemije uspjeli nabaviti respiratore i osporavaju čak i nalaz vještaka i uglednog stručnjaka anesteziologa Ismeta Suljevića koji čvrsto stoji na stajalištu da se respiratori ACM812 A ne mogu koristiti za liječenje teško oboljelih od Covid 19, niti u jedinicama intenzivne njege.
Stoga je i okončanje istrage koju vodi Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu, naravno uz adekvatna vještačenja i nalaze stručnjaka, itekako važno i za proces koji se vodi pred Sudom BiH u vezi s nabavkom respiratora plaćenih oko 10,5 miliona KM.
Međutim, već su počele i špekulacije da je izvjesno da će politički moćnici, prvenstveno iz SDA preko svoga utjecaja na pojedince u pravosudnom sistemu učiniti sve da do okončanja niti jednog niti drugog postupka ne dođe prije oktobarskih izbora, kako za njihove kadrove eventualno nepovoljne presude ne bi dodatno naštetile ionako poljuljanoj poziciji SDA čiji brojni kadrovi i funkcioneri već nekoliko godina sjede na optuženičkim klupama raznih sudova.
Fokus.ba
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE