U štalama sve manje junadi, domaće farmere dokusurilo meso iz uvoza

U štalama sve manje junadi, domaće farmere dokusurilo meso iz uvoza

Gledajući posljednje dvije decenije, najviše domaćih farmera od tova junadi odustalo je ove godine kada je, prema procjenama udruženja poljoprivrednika, uzgojem prestalo da se bavi do 15 posto stočara.

Najveći problem pričinjava im prekomjerni uvoz mesa iz Evrope, a sad se suočavaju i s drastičnim poskupljenjem stočne hrane, što je dodatno ugrozilo njihov opstanak.

 ,

Prostora za poskupljenje nemaju jer, kako kažu, iz uvoza i dalje dolaze ogromne količine jeftine junetine, zbog čega domaća stoka nije na cijeni.

Poručuju da je upravo sada presudan momenat za uvođenje zaštitnih mjera, dok će, u suprotnom, mnogi farmeri uskoro propasti.

Podsjetimo, poljoprivrednici iz BiH nikada nisu tražili zabranu već ograničenje uvoza. Tačnije, uvođenje carina na svježe i rashlađeno goveđe i svinjsko meso od 10 posto, te taksu od 1,5 KM po kilogramu svinjskog i 2,5 KM po kilogramu uvezenog goveđeg mesa. Međutim, povodom zahtjeva domaćih poljoprivrednika Vijeće ministara BiH još nije ništa učinio.

Ranko Sarajlić, farmer iz Laminaca kod Bosanske Gradiške, naglašava da bi ove mjere pomogle da stočari više ne odustaju od tova.

  • U tom slučaju, cijene mesa bi kod nas otišle za koju marku, ali bolje i to nego da zatvaramo domaće štale i prestajemo sa uzgojem junadi. Mi se već sada suočavamo s nestašicom ovih životinja, a u budućnosti nas čeka još ozbiljnija situacija. Samo od početka ove godine tovom je prestalo da se bavi 10-15 odsto farmera – upozorava za Srpskainfo Sarajlić.

Dodaje da je u ovo doba lani kilogram žive vage junadi koštao 3,9 KM, početkom ove godine 4,8, dok sada košta oko 5,5 KM.

  • Do poskupljenja je došlo zbog manje ponude i velikog uvoza. Sada se suočavamo i s rastom cijena stočne hrane, zbog čega bi junad još trebalo da poskupi, ali ne možemo ići s tim upravo zbog jeftinog mesa iz uvoza. Pomenuto poskupljenje žive vage je minimalno, u odnosu na to koliko je poskupila stočna hrana. Unazad četiri mjeseca njena cijena je otišla za više od 40 posto, a cijena junadi za 10-12 posto – objašnjava Sarajlić.

Prema njegovim riječima, problem je što u BiH nema mjera zaštite domaće proizvodnje koje je, ističe, sada preče uvesti nego ikad.

  • S druge strane, cijena živih životinja iz uvoza veća je nego kod nas, pa se pitamo kakvo je to meso koje nabavljamo iz inostranstva. Na primjer, u Austriji i Italiji kilogram žive vage junadi je tri eura, a kilogram mesa 2,7 eura. Sve navedeno razlog je za što hitnije uvođenje zaštitnih mjera, inače nas nema nigdje – upozorava Sarajlić.
Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica