Ministar Šemsudin Dedić: Za podršku poljoprivredi 160 miliona maraka

Ministar Šemsudin Dedić: Za podršku poljoprivredi 160 miliona maraka

Zbog ukupne situacije poljoprivrednici su zabrinuti, ali i svjesni da se proljetna sjetva mora nastaviti, kaže za „Avaz“ ministar poljoprivrede FBiH Šemsudin Dedić, koji je ovih dana posjetio poljoprivrednike na terenu te organizirao nekoliko sastanaka na kojima su se pokušali definirati načini kako u jeku drastičnih poskupljenja zasijati što veće površine.

Proizvodnja hrane

Dedić ističe da se, u saradnji s poljoprivrednicima, nastoje pronaći dodatne mjere podrške kojima će Vlada FBiH i Ministarstvo dodatno djelovati na ublažavanju nastalog stanja, uzrokovanog globalnom krizom.

– Tako će iz robnih rezervi biti dodijeljeno po 50 litara goriva po hektaru zasijane površine. U ovom momentu je vrlo važno što prije usvojiti budžet FBiH za 2022. godinu kako bismo stvorili preduvjete za donošenje programa podrški u poljoprivredi i ruralnom razvoju. Nadamo se da će planirane mjere osigurati zasijavanje planiranih površina i proizvodnju potrebne hrane za naše stanovništvo – smatra Dedić.

Zbog činjenice da rat u Ukrajini ima utjecaj na globalno tržište hrane i da cijene rastu, on očekuje da svi nivoi vlasti u BiH poduzmu dodatne mjere.

– Ova situacija, uz sve probleme, može biti šansa da bolje koristimo prirodne resurse za povećanje proizvodnje poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, da više cijenimo domaće proizvode na koje uvijek možemo računati i koji u svakoj krizi dođu do izražaja – govori Dedić.

Navodi da je u prvoj godini pandemije u proljetnoj sjetvi učestvovalo više od 18.000 domaćinstava, ali smo se u prošloj godini vratili praksi da je jeftinije kupiti uvozno nego proizvesti na svojoj zemlji. Iako države ograničavaju izvoz određenih artikala, Dedić ne očekuje nestašice na domaćem tržištu.

Povećane cijene

BiH ima značajne površine neobrađenog zemljišta i potrebu da smanji ovisnost o uvozu, zbog čega su povećani budžeti na svim nivoima.

– Na nivou FBiH planirano je 106 miliona iz ovogodišnjeg federalnog budžeta, plus 9 miliona KM projektnih sredstava putem IFAD-a. Kantoni su planirali 35 miliona, a gradovi i općine više od 10 miliona KM. To je ukupno 160 miliona KM. Uvažavajući trenutno stanje i potrebe poljoprivrednika zbog povećanja cijena repromaterijala i troškova proizvodnje, osigurat ćemo im dodatnu podršku u ovoj godini – obećava Dedić.

11.000 poticaja lani

Prošle godine oko 11.000 poljoprivrednika u FBiH podržano je kroz poticaje u ovoj oblasti, kapitalne investicije i na druge načine, a ministar očekuje da pozitivni primjeri i projekti ojačaju sektor proizvodnje hrane.

– Ministarstvo je upravo završilo tehnički dio pregovora sa Svjetskom bankom o projektu „Otpornost i konkurentnost poljoprivrede“, u okviru kojeg se planira finansirati više projekata navodnjavanja i odvodnje u FBiH, čija je vrijednost viša od 32 miliona KM – kaže Dedić.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica