Koja država bi mogla od rata najviše profitirati?
Ruska invazija na Ukrajinu otvorila je za Katar diplomatske, ali i komercijalne prilike: izvoznik plina bi sada prodaju svog energetskog bogatstva mogao proširiti na Zapad te dodatno ojačati odnose sa SAD-om dok na relaciji Vašington – Saudijska Arabija – Ujedinjeni Arapski Emirati tinja napetost, prenosi novinska agencija Reuters.
Katar je u aktuelnom konfliktu zauzeo neutralnu poziciju, piše Reuters. No pritom je zapadnim partnerima signalizirao da im može biti od političke i ekonomske pomoći. Sugerisali su da bi svoj plin u budućnosti mogli u većoj mjeri preusmjeravati u Evropu.
S druge strane, Saudijska Arabija i UAE, zaljevske sile koje već godinama pokušavaju izolirati Katar te proteklih nekoliko godina imaju zategnute odnose s Vašingtonom, nisu potvrdno odgovorile na pozive Zapada da povisi energetsku proizvodnju kako bi se suzbio rast cijena prouzrokovan ratom u Ukrajini. Možda je upravo zato i Katar dodatno “nagrađen”. Naime, tu je zemlju, inače dom najveće američke baze na Bliskom istoku, SAD proglasio prošli mjesec za “velikog američkog saveznika koji nije član NATO-a”.
Rusija se nije odrekla Katara
Katar ima ulogu i u iranskim nuklearnim pregovorima te je bio zadužen za prenošenje poruka između Teherana i Vašingtona.
Ni Rusija nije u potpunosti izbacila Katar sa svog radara. Naime, katarski ministar vanjskih poslova, šeik Muhamed bin Abdulrahman al-Tani (Mohammed bin Abdulrahman al-Thani), sreo se ovih dana s ruskim diplomatom. Sergej Lavrov i on razgovarali su o uklanjanju prepreka vezanih uz zaključenje iranskog nuklearnog sporazuma.
Kako piše Reuters, katarski predstavnik u Moskvu nije otišao bez pripreme. Prethodno se koordinirao s Vašingtonom te razgovarao s američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom (Antony). Isto tako se susreo s ministrima vanjskih poslova Njemačke i Francuske koje su također uključene u iranske pregovore uz SAD, Veliku Britaniju, Kinu i Rusiju. Nakon sastanka Lavrov je navodno odustao od ranijih zahtjeva koji su blokirali pregovore, a sve kako bi oni ponovno zaživjeli.
Iz Reutersa navode da je i Doha, kao što su i Rijad i Abu Dabi proteklih godina, ojačala svoje diplomatske i ekonomske veze s Moskvom. No Katar je održao i snažno partnerstvo sa SAD-om. Američki predsjednik Džo Bajden (Joe Biden), koji tek treba održati direktan razgovor sa saudijskim prijestolonasljednikom Mohamedom bin Selmanom (Mohammed bin Salman), u januaru se susreo sa šeikom al-Tanijem u Bijeloj kući.
Katar iskorištava svaku priliku
– Poenta je to da ta mala zemlja, koja leži na tom ogromnom polju plina koje će generirati velike količine novca, vjeruje da za nju postoji jedan jedini ultimativni izvor zaštite. A to je SAD – rekao je za Reuters Martin Indik (Indyk), bivši američki mirovni poslanik na Bliskom istoku.
Katar je inače među najvećim proizvođačima ukapljenog zemnog plina (LNG) i jedna od najbogatijih država po glavi stanovnika, a dom je jedva tri miliona ljudi, od kojih su, kako navodi agencija, 85 posto strani radnici. Na međunarodnoj sceni imao je i centralnu ulogu kao domaćin afganistanskih mirovnih pregovora koji su vodili američkom povlačenju iz te zemlje. Ona i dalje ostaje ključna poveznica između Zapada i talibanske vlade.
– Gdje god je prilika, Katar je iskorištava. Oglašavaju se kao produžetak američke vanjske i sigurnosne politike na način na koji to ne radi nijedna zaljevska zemlja – istakao je Andreas Krig (Krieg), profesor na King’s koledžu u Londonu.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE