Sve oči uprte u Rusiju: Putin jedini može izdati naredbu o lansiranju nuklearne bombe
Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je tokom vikenda da nuklearne snage njegove zemlje trebaju biti stavljene u stanje visoke pripravnosti, izazivajući strah da bi ruska invazija na Ukrajinu mogla dovesti do nuklearne eskalacije, piše Reuters.
Kako bi ruski komandni lanac funkcionirao u slučaju lansiranja nuklearnog oružja?
Ko odlučuje da lansira rusko nuklearno oružje?
U dokumentu iz 2020. pod nazivom “Osnovni principi državne politike Ruske Federacije o nuklearnom odvraćanju” kaže da ruski predsjednik donosi odluku o upotrebi nuklearnog oružja.
Mala aktovka, poznata kao Cheget, drži se u blizini predsjednika sve vrijeme, povezujući ga sa komandnom i kontrolnom mrežom ruskih strateških nuklearnih snaga. Cheget ne sadrži dugme za nuklearno lansiranje, već prenosi naredbe za lansiranje centralnoj vojnoj komandi – Glavnom štabu.
Ako Putin da naređenje za nuklearno oružje, šta se onda dešava?
Ruski generalštab ima pristup šiframa za lansiranje i ima dvije metode lansiranja nuklearnih bojevih glava. Može poslati šifre autorizacije pojedinačnim komandantima oružja, koji bi zatim izvršili procedure lansiranja.
Postoji i rezervni sistem, poznat kao Perimetar, koji omogućava Glavnom štabu da direktno inicira lansiranje raketa sa kopna, zaobilazeći sva neposredna komandna mjesta.
Da li je Putinova naredba “visoke uzbune” učinila lansiranje vjerovatnijim?
Putin je tokom vikenda rekao da nacionalne nuklearne snage treba da budu u stanju visoke pripravnosti. Sljedećeg dana, rusko ministarstvo odbrane objavilo je da su njene nuklearne raketne snage stavljene na “pojačano” borbeno dežurstvo.
Izraz pojačana, ili posebna, borbena dužnost ne pojavljuje se u ruskoj nuklearnoj doktrini, ostavljajući vojne stručnjake zbunjenim šta bi to moglo značiti.
Pavel Podvig, viši istraživač na Institutu Ujedinjenih naroda za istraživanje razoružanja u Ženevi, na Twitteru je objavio da je naredba možda aktivirala ruski nuklearni sistem komande i kontrole, u suštini otvarajući komunikacijske kanale za bilo kakvu naredbu o lansiranju.
Alternativno, objavio je, da bi to moglo značiti da su Rusi dodali osoblje u svoja nuklearna postrojenja.
Imaju li Rusi pravila o nuklearnom lansiranju?
Doktrina iz 2020. predstavlja četiri scenarija koji bi mogli opravdati upotrebu ruskog nuklearnog oružja:
* upotreba nuklearnog oružja ili oružja za masovno uništenje protiv Rusije ili njenih saveznika;
* podaci pokazuju lansiranje balističkih projektila usmjerenih na Rusiju ili njene saveznike;
* napad na kritične vladine ili vojne lokacije koje bi potkopale akcije odgovora nuklearnih snaga zemlje;
* upotreba konvencionalnog oružja protiv Rusije “kada je samo postojanje države ugroženo”.
Kakve nuklearne mogućnosti ima Rusija?
Federacija američkih naučnika procjenjuje da Rusija ima 5.977 nuklearnih bojevih glava, više od bilo koje druge zemlje.
Od toga, 1.588 je raspoređeno i spremno za upotrebu. Rakete mogu biti ispaljene sa kopna, iz podmornica i aviona. Putin je nadgledao koordinirano testiranje ruskih nuklearnih snaga 19. februara neposredno prije nego što je naredio ulazak trupa u Ukrajinu.
Da li je Rusija ikada koristila nuklearno oružje u ratu?
Ne. Do danas, jedina upotreba nuklearnog oružja tokom sukoba bile su atomske bombe koje su Sjedinjene Američke Države bacile na japanske gradove Hirošimu i Nagasaki 1945. godine, na kraju Drugog svjetskog rata.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE